Kosmos

Kosmos

Wystarczy trochę fantazji i zamiłowanie do Kosmosu - Centrum Nauki Kopernik organizuje specjalny konkurs skierowany do dzieci. Każdy mały pasjonat Kosmosu będzie mógł zaproponować nazwę dla jednej z asteroid. Dokładnie asteroidy nr 66189, która krąży w odległości 27 minut 18 sekund (ok. 491279407,34 km) od Ziemi.

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz wyruszył w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na jego pokładzie znalazł się iście kosmiczny turysta - założyciel sławnego "Cyrku słońca" (Cirque du Soleil) Guy Laliberte.

Pierścienie Saturna wcale nie są płaskie, tylko nieregularne - odkryła sonda Cassini. Wysokość nieregularności sięga nawet 4 kilometrów, czyli tyle, ile mierzą górskie szczyty w Alpach. Sensacyjne zdjęcia pokazała NASA.

Na Księżycu znaleziono wodę. Jej cząsteczki mogą się się nieprzerwanie tworzyć dzięki wiatrowi słonecznemu - sugerują wyniki badań, prowadzonych przez trzy oddzielne misje naukowców. - To jest bardzo ważne odkrycie - ocenił w "Poranku TVN 24" astronom Jerzy Rafalski.

Na orbicie umieszczono jednocześnie siedem satelitów z Indii - podano w Delhi. Wyniosła je indyjska rakieta nośna Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), była to jej 16. misja.

W czwartek wieczorem polskiego czasu z portu kosmicznego Bajkonur w Kazachstanie wystrzelono sześć satelitów. Operacja powiodła się dopiero za trzecim razem. Dwie pierwsze próby startu przekładano z powodu złej pogody.

Naukowcy odkryli pierwszą podobną do Ziemi planetę poza układem słonecznym - donosi CNN. - To pierwsza potwierdzona planeta skalista w innym systemie - powiedział astronom Artie Hatzes, odróżniając takie ciało niebieskie od gazowych gigantów podobnych do Saturna czy Jowisza.

Chiny rozpoczęły budowę czwartego już centrum kosmicznego. Powstanie ono na wyspie Hajnan, na Morzu Południowochińskim.

Zakończyła się 14-dniowa misja amerykańskiego promu Discovery. Wahadłowiec wylądował bezpiecznie na kalifornijskiej pustyni Mojave. Z powodu złej pogody lądowanie nie mogło się odbyć na Cape Canaveral na Florydzie.

Japonia wystrzeliła nowy bezzałogowy statek transportowy z ładunkiem zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Wiezie m.in. żywność dla astronautów.

Zła pogoda na Florydzie - w rejonie przylądka Canaveral - zmusiła agencję NASA do odroczenia lądowania promu kosmicznego Discovery co najmniej o jeden dzień - do piątku. W razie braku poprawy aury, zmieni się miejsce lądowania.

Kanadyjski biznesmen i multimiliarder, założyciel słynnego cyrku Cirque du Soleil, jeszcze we wrześniu poleci w kosmos. Za podróż na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Guy Laliberte zapłacił 35 mln dolarów.

Hubble w pełnej formie. NASA pokazała pierwsze fotografie kosmosu wykonane przez teleskop od czasu, kiedy przeszedł mały lifting. Nie ma co ukrywać - zdjęcia zapierają dech w piersiach.

Misja zaopatrzeniowa amerykańskiego promu kosmicznego Discovery zakończyła się sukcesem. Discovery odcumował we wtorek od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powoli kończąc w ten sposób siedmiodniowy pobyt w przestrzeni.

W niedzielę nad ranem czasu polskiego odbył się trzeci i zarazem ostatni kosmiczny spacer załogi promu Discovery. Dwaj astronauci zamontowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nową antenę. Obecny spacer, jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, jest 133. od rozpoczęcia budowy ISS i 14. w tym roku.

Spóźnieni o 53 minuty, ale wyszli. Dwóch astronautów z wahadłowca Discovery - Amerykanin Danny Olivas i Szwed Christer Fuglesang - wyszło po raz drugi w przestrzeń kosmiczną, aby zamontować na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nowy zbiornik na amoniak.

Galaktyka Andromedy (M31) powiększyła się, poprzez "połykanie" gwiazd z innych galaktyk - pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców opublikowane z prestiżowym magazynie "Nature".

Niezrażeni niepowodzeniami ostatniej księżycowej misji Hindusi zapowiadają, że za cztery do pięciu lat zamierzają wysłać sondę na Marsa.

Amerykański prom kosmiczny Discovery przycumował w nocy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). - Dokowanie było gładkie jak jedwab - mówił Rob Navias, komentator misji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.