Kolej

Kolej

10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi ponadto więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.

Dwa lata utrudnień - kilka minut zysku. Tory zamknięte, zamiast pociągów autobusy. W najbliższą niedzielę ruszy gigantyczny remont trasy kolejowej Warszawa-Poznań. Gigantyczny, bo potrwa dwa lata. Po zakończeniu modernizacji podróż skróci się o tylko kilka minut.

Dyspozytor ruchu, który spowodował dwa miesiące temu tragiczną katastrofę kolejową w Bawarii, był zdekoncentrowany, ponieważ grał w grę komputerową na telefonie komórkowym - poinformowała we wtorek prokuratura w Traunstein.

W sobotę wznowione zostanie połączenie kolejowe Zagórz-Komańcza w Bieszczadach. Dzięki temu turyści będą mogli łatwiej dotrzeć m.in. do klasztoru w Komańczy, gdzie internowany był prymas Stefan Wyszyński. Szynobusy będą kursować w weekendy przez najbliższe dwa miesiące.

Kursowanie składów Pendolino zagrożone przez… bobry? W pobliżu Herbów pod Częstochową zwierzęta żerują i budują tamy, przez co powstało tam ogromne rozlewisko, sięgające pod sam nasyp kolejowy. Nasiąknięty wodą grunt staje się grząski, co może być niebezpieczne. Walkę z bobrami utrudnia fakt, że to gatunek chroniony i na rozbiórkę tam potrzebna jest specjalna zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie kolejarze i leśnicy.

Koleje Śląskie znalazły się na szarym końcu rankingu punktualności regionalnych przewoźników. Jedynie 80,83 proc. kursów tej spółki odbyło się zgodnie z rozkładem jazdy. - To z powodu największych od 20 lat inwestycji i remontów - broni się przewoźnik, który wzór może czerpać z Kolei Małopolskich - tam 99,81 proc. składów dojeżdża na czas.