Iran

Iran

"Zabiję każdego, kto zabił mego brata!"

Trwające od trzech dni antyrządowe protesty objęły swym zasięgiem w sobotę stolicę kraju, Teheran, gdzie doszło do starć z policją, największych od 2009 r., gdy na ulice wyszli przeciwnicy reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadinedżada - pisze agencja Reutera. Pojawiają się też informacje o pierwszych ofiarach śmiertelnych.

Trump: dobry naród irański chce zmian

W serii tweetów opublikowanych w sobotę prezydent Donald Trump wyraził solidarność z uczestnikami antyrządowych demonstracji w Iranie. "Opresyjne reżimy nie mogą trwać wiecznie. Przyjdzie dzień, gdy przed narodem irańskim stanie możliwość wyboru" - napisał.

"Wolność albo śmierć". Irańczycy na ulicach

W czwartek na ulice drugiego największego miasta Iranu, Meszhedu, wyszły setki protestujących, w piątek demonstranci pojawili się również w innych dużych miastach kraju - podają agencje prasowe. Manifestanci sprzeciwiają się podwyżkom cen i wykrzykują hasła antyrządowe. Do zdecydowanej interwencji sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom wezwał wysoki rangą duchowny.

"WSJ": Asad, Rosja i Iran nie mogą zająć całej Syrii

USA nie mogą pozwolić prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, Rosji i Iranowi na strategiczne zwycięstwo w Syrii polegające na kontrolowaniu całego kraju. Stawką jest powrót dżihadystów a nawet wojna na Bliskim Wschodzie - pisze w piątek "Wall Street Journal".

Wstrząsy w Iranie. Dzień po dniu

W czwartek w prowincji Kerman w Iranie zatrzęsła się ziemia. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych. Dzień wcześniej wstrząsy wystąpiły w okolicach Teheranu.

Rowhani: Izrael zasiał ziarno niepokoju w regionie

Decyzja Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela pokazała, że USA nie respektują praw narodu palestyńskiego oraz że "nie są i nigdy nie będą uczciwym negocjatorem" w procesie pokojowym - napisał w środę na Twitterze prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Boris Johnson w "szczerej rozmowie" z prezydentem Iranu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę odbył blisko godzinną rozmowę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Wizyta Johnsona w Iranie ma doprowadzić do uwolnienia więzionej w tym kraju Brytyjki - przypomina Reuters.

"Iran nie może i nie zamierza siedzieć cicho"

- Palestyna zostanie wyzwolona, a Palestyńczycy zwyciężą - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Z kolei prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, by nie prowokować muzułmanów w ich świętym miejscu.

Szef CIA ostrzegł "generała cienia"

Kasem Solejmani "osobiście, jak i cały Iran będą ponosić odpowiedzialność za wszelkie ataki przeciwko amerykańskim interesom w Iraku przez siły pod ich kontrolą" - napisał szef CIA w liście do jednego z najważniejszych irańskich wojskowych. W sobotę Mike Pompeo zdradził jego treść.