Grecja

Grecja

Kilka tysięcy migrantów koczujących w kilku obozach pod tureckim miastem Edirne przy granicy z Grecją i Bułgarią wznowiło marsz ku pobliskiej granicy z Grecją. Zostali powstrzymani przez policję 14 km od przejścia granicznego Pazarkule.

Co najmniej 22 imigrantów, w tym czworo dzieci, zginęło we wtorek na morzu u wybrzeży Turcji, gdy wywróciła się łódź, którą próbowali dopłynąć na grecką wyspę Kos - podała turecka agencja prasowa Dogan. Turecka straż przybrzeżna uratowała 211 osób.

Skrajnie lewicowa grecka Syriza we wtorkowym badaniu opinii publicznej utrzymała 0,5 pkt. proc. przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją, powtarzając w ten sposób wynik z poniedziałkowego sondażu. Przedterminowe wybory odbędą się w Grecji 20 września.

Około 200 niezarejestrowanych imigrantów próbujących dostać się na statek starło się w piątek z policją i funkcjonariuszami straży przybrzeżnej na greckiej wyspie Lesbos. Telewizja pokazała imigrantów obrzucających policjantów kamieniami. Mieszkańcy wyspy nerwowo reagują na przybyszów. - Idźcie stąd! To Grecja, a nie Bliski Wschód! - krzyczą.

Przewaga greckiej lewicowej partii Syriza nad jej konserwatywnymi oponentami skurczyła się do zaledwie 0,4 punktu procentowego - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w środę. Reuters pisze, że jest to kolejny sygnał, iż decyzja przywódcy Syrizy, byłego premiera Aleksisa Ciprasa, który parł do przedterminowych wyborów w nadziei na większość absolutną, może mieć skutki odwrotne od zamierzonych.

Frontex, unijna agencja zajmująca się ochroną granic, poinformowała, że w ubiegłym tygodniu do Grecji przybyła rekordowa liczba imigrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu. 23 tys. osób to prawie 50 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

Grecka turystka podczas rejsu z przyjaciółmi zauważyła na wodzie dryfującego człowieka. Jak relacjonuje kobieta, okazało się, że to imigrant, który wypadł z łodzi próbując przedostać się nielegalnie do Europy. Zdjęciem i historią o turystka podzieliła się z internautami na Facebooku.

Obawy przed wyjściem ze strefy euro i kontrola kapitału sprawiły, że Grecy coraz chętniej posługują się bitcoinami. Cyfrowa waluta jest rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm - zapewnia założyciel firmy, która wprowadza na półwysep tysiąc bitcoinowych bankomatów. Plan zakłada zainstalowanie tysiąca urządzeń oraz "stworzenie rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".

Grecki rząd oficjalnie zatwierdził sprzedaż 14 regionalnych lotnisk niemieckiej firmie Fraport za 1,23 mld euro - podano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Porozumienie w tej sprawie zostało zatwierdzone jeszcze przez poprzedni rząd Grecji.

Parlament Niemiec powinien zagłosować w środę za trzecim programem ratunkowym dla Grecji - zaapelował minister finansów Wolfgang Schaeuble w poniedziałek. - Uważam, że po rozważeniu wszystkich punktów widzenia jest to właściwa decyzja - podkreślił.

Rząd Niemiec zareagował pozytywnie na techniczne porozumienie zawarte między kredytodawcami a władzami Grecji. Rzecznik rządu Steffen Seibert zastrzegł jednak w środę, że treść dokumentu jest analizowana, a decyzja w sprawie jego oceny jeszcze nie zapadła.