Grecja

Grecja

Ponad siedem tysięcy imigrantów i uchodźców koczuje po greckiej stronie przejścia w Idomeni na granicy z Macedonią, czekając, by władze tego kraju wpuściły ich i pozwoliły na kontynuowanie podróży na północ i zachód Europy - pisze agencja Associated Press. Oenzetowska agencja ds. uchodźców poinformowała z kolei, że od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy przybyło więcej migrantów niż w pierwszym półroczu 2015 roku.

Jeśli państwa położone na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym utrzymają zaostrzone kontrole na swoich granicach, do lata liczba migrantów przybywających do Grecji, ale pozbawionych możliwości jej opuszczenia, może wzrosnąć do 200 tysięcy - ostrzegły Ateny.

Grecki rząd odmówił przyjęcia wizyty szefowej austriackiego MSW Johanny Mikl-Leitner z powodu nieporozumienia między obu krajami związanego z zamknięciem dla uchodźców granic na szlaku bałkańskim - podały źródła dyplomatyczne. Ateny odwiedzi za to w przyszłym tygodniu Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej uda się do głównych państw leżących na bałkańskim szlaku.

Grecja będzie blokowała polityczne decyzje Unii Europejskiej, dopóki uzgodniony podział uchodźców między krajami członkowskimi nie zostanie zrealizowany - ostrzegł grecki premier Aleksis Cipras, występując w parlamencie w Atenach.

Grecka policja zaczęła usuwać migrantów z granicy z Macedonią - podała agencja Reutera powołując się na anonimowych świadków. Tysiące osób utknęło na grecko-macedońskiej granicy po tym jak w piątek Skopje postanowiło nie wpuszczać Afgańczyków.

Rolnicy zablokowali we wtorek ruch na głównej autostradzie w północnej części Grecji, nasilając trwające w całym kraju protesty przeciwko posunięciom oszczędnościowym wymaganym przez zagranicznych wierzycieli, w tym przeciw reformie systemu emerytalnego.

W styczniu 2016 roku u wybrzeży Grecji, Turcji i Włoch w wypadkach łodzi z migrantami zginęło 360 osób - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Do samej Grecji dotarło w tym czasie 62 tysiące migrantów, czyli ok. dwa tysiące dziennie.