Czechy

Czechy

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony krajów UE naszymi myśliwcami Gripen - poinformował szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab. Jest to efekt konfliktu, który trwa na wschodzie Ukrainy.

Władze Czech szukają sposobów na to, by ewentualny przejazd członków rosyjskiej grupy motocyklowej Nocne Wilki przez ten kraj był dla nich możliwie jak najmniej przyjemny - poinformował czeski dziennik "Lidove Noviny".

W środę czeski parlament zdecyduje, czy wyjazd do Moskwy prezydenta Milosza Zemana na obchody Dnia Zwycięstwa zostanie sfinansowany przez podatników. Duża grupa posłów chce bowiem, by Zeman, który jako jedyny polityk z Unii Europejskiej zamierza świętować zakończenie II wojny światowej z Władimirem Putinem, zapłacił za to z własnej kieszeni.

Premier Czech Bohuslav Sobotka skrytykował prezydenta tego kraju Milosza Zemana za konflikt z ambasadorem USA. Andrew Schapiro publicznie zakwestionował sens wyjazdu Zemana do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Co wywołało ostrą reakcję Zemana. Jak powiedział Sobotka, życzyłby sobie, aby "prezydent był bardziej profesjonalny".

"Trzech dyplomatów rosyjskich podejrzanych o szpiegostwo zostało zmuszonych do opuszczenia Pragi" - napisał czeski tygodnik "Respekt", cytowany przez rosyjskie media. Według "Respektu" w odpowiedzi Rosja wyrzuciła pracownika czeskiej ambasady w Moskwie, a innemu odmówiła wydania akredytacji.

Ziomkostwo Niemców sudeckich wysiedlonych po 1945 roku z Czechosłowacji zmieniło w niedzielę na zjeździe w Monachium statut organizacji. Niemcy zrezygnowali z roszczeń do zwrotu majątków znajdujących się w ich dawnej ojczyźnie.

- Wpadłem do restauracji na obiad. Po chwili wyszedłem do toalety. Jak usłyszałem strzały, nie wiedziałem, co zrobić. Wróciłem do niej i schowałem się w kabinie. Tam czekałem na pomoc policji. Długo, ze 2 godziny - mówił w rozmowie z TVN24 Peter Gabriel, jeden ze świadków strzelaniny, do której doszło we wtorkowe popołudnie w czeskim Uherskim Brodzie. Z rekonstrukcja wydarzeń, jakiej dokonał czeski portal lidovky.cz wynika, że świadek wcale nie przesadza. Mimo że policja wiedziała, iż w restauracji, w której szaleniec zaczął strzelać, znajduje się co najmniej jedna ranna osoba, otoczyła miejsce kordonem i czekała. Na co? Nie wiadomo.

Czeska policja wzięła szturmem dom mężczyzny, który zabił osiem osób w restauracji w mieście Uhersky Brod, a następnie popełnił samobójstwo, gdyż zabarykadowała się w nim żona zabójcy - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja CTK. Czeskie media informują, że napastnikiem był 62-letni mieszkaniec miasta, który wtargnął do lokalu i zaczął strzelać do gości.

Czeskie służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w związku ze środowym zamachem w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu - poinformował minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.