Brazylia

Brazylia

Samolot z papieżem Franciszkiem odleciał w niedzielę z Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie zakończyły się 28. Światowe Dni Młodzieży, do Rzymu. Przed odlotem papież powiedział, że wraca z "sercem wypełnionym radosnymi wspomnieniami". W prezencie od polskiej młodzieży otrzymał koszulkę w biało-czerwonych barwach.

Około 5 tysięcy osób protestowało w niedzielę w pobliżu stadionu Maracana w Rio de Janeiro, gdzie rozgrywany był finałowy mecz piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Grupy demonstrantów próbowały wedrzeć się na stadion. Doszło do starć z policją.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff zaproponowała w poniedziałek przeprowadzenie referendum w sprawie reform politycznych, co jest odpowiedzią na największe od 20 lat publiczne protesty w tym kraju.

Pięćset kilogramów kokainy skonfiskowała brazylijska policja na przedmieściach Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju - poinformowano w niedzielę czasu miejscowego. Narkotyki były ukryte w ciężarówce wykorzystywanej do przeprowadzek.

Brazylijska policja poszukuje mężczyzny, który wtargnął z bronią do autobusu, obrabował pasażerów i na koniec zgwałcił jedną z kobiet. To kolejny przypadek brutalnego aktu przemocy, który wywołał poruszenie w Brazylii.

Nicolas Maduro, który wygrał wybory nieznaczną przewagą głosów, został w piątek zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym na nowego prezydenta Boliwariańskiej Republiki Wenezueli. Zastąpił na tym stanowisku zmarłego niedawno Hugo Chaveza.

Na rzece Araguari w Amazonii co roku na wiosnę pojawia się wyjątkowo wysoka fala pływowa. Kiedy wystąpią warunki sprzyjające jej utworzeniu, na miejsce zjeżdżają się surferzy z całego świata. Zobaczcie, jak radzą sobie na gigantycznej fali.

Ukończono dochodzenie w sprawie tragicznego pożaru w brazylijskim klubie Kiss, który kosztował życie 241 osób. 16 osób zostanie oskarżonych o nieumyślne zabójstwo. W tym członek koncertującego zespołu, który zaprószył ogień, obsługa i kierownictwo klubu oraz urzędnicy.

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i obsunięć mas ziemi podmytych przez długotrwałe deszcze w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Ostatniej doby spadła tam gigantyczna suma 428 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli o połowę więcej niż średnia dla całego miesiąca. Ulewy pozbawiły dachu nad głową półtora tysiąca osób.

Co najmniej 16 osób zginęło na skutek osunięć ziemi i powodzi w północno-wschodniej Brazylii. Wśród zabitych są dwie osoby z ekipy ratunkowej. Ewakuowanych zostało ok. pół tysiąca mieszkańców stanu Rio de Janeiro.

Co najmniej cztery osoby, w tym jedna Polka, zginęły na skutek gwałtownej burzy, która we wtorek przeszła przez Rio De Janeiro. W ciągu kwadransa spadło tam 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poważnie podtopiony został słynny piłkarski stadion Maracana, który przechodzi modernizację przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w piłce nożnej.