Policja strajkuje, nie ma jej na ulicach. Chaos i ponad 100 ofiar

Policja strajkuje, a na ulicach chaos. Już 100 ofiar
Policja strajkuje, a na ulicach chaos. Już 100 ofiar
Reuters
Nad sytuacją próbuje zapanować wojskoReuters

Ponad 100 osób zginęło w czasie chaosu wywołanego trwającym od sześciu dni strajkiem policji w stanie Espirito Santo w południowo-wschodniej części Brazylii. Na ulice wysłano wojsko.

- Nie możemy ustalić konkretnych motywów tych zabójstw, bo sytuacja kryzysowa trwa - powiedział Gustavo Tenorio, rzecznik policyjnych związków zawodowych. - Ze wstępnych ustaleń działu ds. zabójstw wynika, że większość tych którzy zginęli, byli powiązani z przemytem narkotyków i innymi przestępstwami.

101 zabójstw

Władze stanowe nie podały oficjalnie liczby ofiar, ale rzecznik związków zawodowych policji powiedziała agencji Reutera, że w czwartek rano lokalnego czasu zarejestrowano ponad 100 zabójstw.

To - jak pisze agencja Reutera - ponad 6 razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Z napływających z Espirito Santo informacji wynika, że w mieście doszło do grabienia sklepów.

Szczególnie niespokojnie jest w Vitorii – stolicy stanu Espirito Santo. Szkoły oraz instytucje publiczne w tym mieście są zamknięte do odwołania. Zawieszona też została komunikacja miejska.

Telewizja Globo, powołując się na władze, podała, że w ciągu tylko jednego dnia w Vittorii zrabowano 200 samochodów, czyli 10-krotnie więcej niż przeciętnie.

Wojsko wkracza do gry

Nad sytuacją próbuje zapanować wojsko. W czwartek do akcji włączono spadochroniarzy oraz załogi transporterów opancerzonych. Wzmocniły one siły wojskowe, liczące 1200 żołnierzy, które usiłowały zaprowadzić porządek w regionie, zwłaszcza – w portowej Vitorii, która słynie z pięknych plaż i gdzie koncentruje się działalność wielu spółek wydobywczych ropy naftowej.

- Zaangażowanie armii w Espirito Santo jest tymczasowe. Jej zadaniem jest umożliwienie negocjacji rządowych i przywrócenie spokoju. Nie będziemy zastępować policji w jej zadaniach – oświadczył w czwartek głównodowodzący siłami zbrojnymi Brazylii gen. Eduardo Villas Boas w swej publikacji na Twitterze.

Lokalne władze uważają, że zaangażowane siły nie są wystarczające i domagają się przysłania dodatkowego kontyngentu. Wskazują, że do zamieszek doszło w związku z nieobecnością na służbie ok. 1800 policjantów, którzy w normalnych warunkach patrolowaliby ulice.

Strajkujący od soboty policjanci domagają się podwyżek płac w związku z wywołanymi kryzysem finansowym podwyżkami cen.

Władze obawiają się, że napięcia społeczne, do wyładowania których doszło w stanie Espirito Santo mogą rozlać się na inne części kraju. Prasa i portale społecznościowe spekulują, że do podobnego strajku policjantów mogłoby dojść w Rio de Janeiro w przededniu i w trakcie karnawału, co miałoby poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa zaplanowanych imprez.

Espírito Santo znajduje się na północ od Rio de Janeiro | Google Maps / tvn24.pl

Autor: kło, pk/adso / Źródło: PAP, Reuters