Białoruś

Białoruś

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przekazał w rozmowie telefonicznej w piątek wieczorem prezydentowi Nicolasowi Maduro wyrazy współczucia z powodu kolejnego wzrostu napięcia w kraju. - Wenezuela może zawsze liczyć na poparcie Białorusi - powiedział.

Nie jesteśmy przeciwni wspólnej walucie, ale to powinna być waluta wspólna, a nie pieniądz rosyjskiego Banku Centralnego – powiedział w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka o scenariuszu większej integracji jego kraju z Rosją.

Według opozycyjnej białoruskiej gazety "Nasza Niwa" prezydent Alaksandr Łukaszenka przeprowadził zamknięte spotkanie z udziałem wysokich rangą urzędników poświęcone niepodległości kraju. Omawiana na nim miała być presja ze strony Rosji. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zapewnił w poniedziałek, że w sprawie połączenia Rosji i Białorusi po 2024 roku obecnie "nie toczą się żadne dyskusje".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował wynik głosowania w Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), upoważniający ją do wskazywania sprawców ataków taką bronią. Według niego jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a państwa zachodnie stosowały szantaż.

Osiem owiec z gminy Święciany na wschodzie Litwy postanowiło sprawdzić, co dzieje się za białoruską granicą. Szybko znalazły dziurę w ogrodzeniu na granicy dwóch krajów i uciekły do lasu. Straż Graniczna z Białorusi nie wie, co się z nimi stało.