Polska i Świat

Polska i Świat

Losy kolejnego budżetu ważą się w Sejmie. PiS zapewnia o doskonałej sytuacji finansowej państwa i skutecznej tarczy, która ma uchronić obywateli przed wzrostem cen. Opozycja i eksperci nie podzielają optymizmu rządzącej partii. Jan Piotrowski.

Polskie duże miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W Krakowie smog był tak gęsty, że miasto zaapelowało do mieszkańców, by ograniczyli wychodzenie z domu. Do północy za darmo można było jeździć komunikacją miejską, by ograniczyć ruch samochodów. Normy poważnie były przekroczone też w wielu innych regionach południowej Polski. Łukasz Wieczorek.

Bezdomny mężczyzna z wysoką gorączką spędził noc w parku na mrozie. Był zakażony koronawirusem i - jak twierdzi - w związku z tym nikt w schronisku i szpitalu nie chciał mu pomóc. Dyrektor szpitala twierdzi, że mężczyzna samowolnie opuścił poczekalnię, zanim przyszła jego kolej na badania. 30 tysięcy osób zmaga się z bezdomnością w naszym kraju, pandemia te kłopoty pogłębia. Aleksandra Kąkol.

Czy pracy NIK grozi paraliż? Niektórzy członkowie kolegium Najwyższej Izby Kontroli nie chcą zajmować się tym, co może zaszkodzić rządzącej partii. Marian Banaś stracił pewność, że większość będzie chciała realizować jego plan kontroli. Barbara Sobska.

Mieszkańcy Lampedusy zostali wyróżnieni za pomoc uchodźcom. Nagroda Orła Jana Karskiego trafia na ręce burmistrza tej włoskiej wyspy, ale jest przecież dla wszystkich, którzy byli ludzcy dla ludzi w potrzebie. Z burmistrzem Salvatore Martello rozmawiała Maria Mikołajewska. Cała rozmowa w TVN 24 GO.

Coraz mniej sklepów nie pracuje w niedziele niehandlowe. W związku z tym władze zapowiadają radykalne zmiany i zaostrzone przepisy. Ustawa ma już podpis prezydenta. Do tej pory handlowcy mieli niemało inwencji, jak zakazy omijać. Czy teraz się poddadzą? Łukasz Wieczorek.

Od północy można rejestrować do szczepień przeciwko COVID-19 już nawet pięciolatki. W walce z pandemią to kolejny ważny krok - ci, którzy go nie robią, ryzykują, ale i kosztują. Leczenie zakażonych w szpitalach jest bardzo drogie, ale i przez wiele miesięcy po wyzdrowieniu, bo wielu wymaga rehabilitacji. To są konkretne pieniądze, konkretnie wyliczone i bardzo konkretnie mogłyby się przydać także innym chorym, gdyby zaszczepionych było więcej. Michał Gołębiowski.

Sprawa wiceministra Łukasza Mejzy sprawą wagi państwowej? Tak próbuje to przedstawiać sam zainteresowany, ale w Sejmie niebawem będzie można sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Głosowanie nad budżetem państwa będzie sprawdzianem dla rządowej większości. Barbara Sobska.