Polska i Świat

Polska i Świat

Franciszek Smuda dzisiaj jest jednym z najpilniej obserwowanych i słuchanych ludzi w kraju.Jednak nie zawsze tak było. Początki jego przygody z piłką nożną nie były spektakularne, jak sam przyznaje, wybitnego talentu do gry raczej nie miał. Skrzydła rozwinął dopiero z czasem, już jako trener. Wokół jego osoby nie brakuje kontrowersji.

"Na pewno wygra Grecja", "Polska wygra 5:0", "Niech chociaż będzie remis" - tak kibice, zarówno polscy, jak i przybyli na Euro 2012 z zagranicy, typują wynik piątkowego meczu otwarcia Polska-Grecja. Typy kibiców zależą oczywiście od pochodzenia i tego, jakiej drużynie się kibicuje, ale zabawa jest wspólna i ponoć bardzo udana.

Mecz Polska-Grecja będzie sędziował Hiszpan. Dlaczego? Tu przypadku nie ma, bo z Hiszpanią - nawet, gdy wyjdziemy z grupy - grać nie będziemy. Aktorzy drugiego planu, kórzy czasem przedzierają się na ten pierwszy, dobierani są według ściśle określonego klucza. Sędzia musi być bezstronny, a zatem już w pierwszej fazie turnieju sprawdza się, jak ten turniej może się potoczyć i kto z kim w niedalekiej przyszłości może spotkać się na boisku.

Swoją karierę zaczynał w Varsovii jako kilkunastolatek. Talent Roberta Lewandowskiego, nazywanego przez kolegów "Bobkiem", szybko został dostrzeżony przez większe polskie kluby. Później była już niemiecka Borussia Dortmund. Mówi się, że podczas Euro "Lewy" jest ostatnią nadzieją Polaków na zwycięstwo. - Lewandowski jest tym dla Polaków, kim Ronaldo dla Portugalii czy Messi dla Argentyny - podsumował Grzegorz Kalinowski z NSport.

To jedyny taki mecz w historii. Polska o 18 rozpocznie z Grecją walkę o pierwsze punkty i gole na mistrzostwach Europy, inaugurując tym samym turniej organizowany przez nią i Ukrainę. Kapitan polskiej kadry Jakub Błaszczykowski zadeklarował w czwartek: "Dla nas zaczynają się najważniejsze mecze w życiu. Czujemy się gotowi". Dziś kilkadziesiąt milionów Polaków chce zobaczyć potwierdzenie tych słów na własne oczy.

Bardzo mili, uśmiechnięci, ale niezwykle skoncentrowani na meczu z Polską - tak odbiera reprezentację Grecji obsługa ośrodka w Jachrance, w którym piątkowi rywale Polaków przebywają od kilku dni.

Były orkiestry dęte, chleb i sól i czerwone dywany na peronach. Był nawet dyrektor jednego z hoteli, który pojechał po grę o którą poprosił Ronaldo. Polacy dwoją się i troją, by goście z zagranicy, szczególnie piłkarze czuli się u nas świetnie i cel został osiągnięty. Goście nas chwalą, a nas to wciąż dziwi, jakbyśmy nie dowierzali, że potrafimy. Czas zatem sobie przypomnieć co oznacza polska gościnność.

Jest dwóch polskich kadrowiczów, którzy mają takie nazwiska, że zagranicznym komentatorom już teraz życzymy powodzenia. To Szczęsny i Błaszczykowski, ten drugi - jest także kapitanem biało-czerwonych. Kopie piłkę od zawsze i tak dobrze, że z Rakowa Częstochowy zawędrował aż do Borussi Dortmund. Dla niej i z nią zdobył tytuł mistrza Bundesligi.

Po meczu przyjdzie czas na zabawę. VIP-y, które - jak się dziś dowiedzieliśmy - dzielą się na lepsze i jeszcze lepsze - będą miały specjalne, powiedzmy to od razu - niedostępne dla innych miejsca do zabawy. Jedno z tych miejsc - dla super vipów - odkryliśmy na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Mają tam się zabawić sławy z pierwszych stron światowych gazet. Dawne i obecne sławy piłkarskie, gwiazdy estrady i politycy. Gdyby czuli się państwo na siłach do nich dołączyć, są jeszcze wolne stoliki. Trzeba jednak mieć w kieszeni od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych od osoby.

Myli się ten, kto sądzi, że w czasie Euro kobiety będą się nudzić. Przykład idzie z góry, bo od Pierwszej Damy Anny Komorowskiej. Będzie na każdym meczu Polaków - zapewnia reporterkę "Polski i Świata".

Już pierwszego dnia Euro 2012 Czesi zmierzą się we Wrocławiu z Rosjanami. Stolica Dolnego Śląska ma być opanowana przez naszych południowych sąsiadów. Oba kraje, a co za tym kibice, mają historyczne rachunki do wyrównania. Policja jest w gotowości.

Nie będzie stacji benzynowych, ekranów dźwiękochłonnych, ani punktów poboru opłat - z tego akurat kierowcy się ucieszą. Będzie za to asfalt na całej długości i szerokości, linie rozdzielające pasy i barierki. A2 na euro będzie. Rząd może być już spokojny, bo odtrąbi sukces. Ciekawe tylko, czy ten spokój miał już wcześniej i celowo podgrzewał atmosferę, by sukces smakował lepiej, czy też walka o niego trwała naprawdę do samego końca.

W Polsce i Świecie czas poznać kolejnego kadrowicza biało-czerwonych. Tym razem nie będzie to zawodnik doświadczony, o którym świat już nie raz słyszał. To Maciej Rybus, którego świat jak na razie poznaje. Na co dzień pan Maciej gra w stolicy Czeczenii - Groznym. Ale apetyt ma na znacznie więcej. Występ pośród najlepszej jedenastki Polski jest dla niego wielkim wyróżnieniem, ale też szansą.

4 czerwca w politycznym kalendarzu przypomina nie tylko o pierwszych wolnych wyborach, ale też o słynnej "nocy teczek", po której Jan Olszewski przestał być premierem. To drugie wydarzenie - przede wszystkim w ocenie dzisiejszych działaczy PiS - jest niedoceniane i za mało nagłaśniane. Reporterzy TVN24 postanowili sprawdzić, jak wyglądałaby ta noc i owa dymisja, gdybyśmy już wtedy żyli w erze telewizji informacyjnej.

W Czechach pospolitego ruszenia na Euro nie widać. Bliskość Polski sprawia, że zawsze znajdzie się czas, by do nas podjechać. Bo Czesi piłkę nożną kochają, mają drużynę, która może pograć dłużej i mocno w swoją drużynę wierzą.

Nasza kadra przećwiczona. Gdybyśmy na euro grali z Andorą, moglibyśmy spać spokojnie. Ale tak słabych drużyn jak ta na mistrzostwach nie zobaczymy. Ostatnie dni przed meczem otwarcia to dla naszych piłkarzy czas pracy i skupienia. Trener dodatkowo musi zdecydować na kogo postawić. Do obsadzenia ma wciąż lewą obronę. Kogo wybierze? Wawrzyniaka czy Boenischa

Najlepsi z najlepszych piłkarzy Europy są już w Polsce. Nas - miejmy nadzieję, że tylko na razie - interesują poczynania Greków, Czechów i Rosjan. Oni też trenują, przygotowują się, obmyślają strategię, tyle że rąbka tajemnicy przy tym nie uchylają.

Czy Ludovic Obraniak zagra za tydzień z Grekami tak, jak w swoim pierwszym meczu w naszej kadrze? Graliśmy wtedy właśnie z Grecją, pokonaliśmy ją 2:0 i obie bramki strzelił właśnie on. W Polsce i Świecie przedstawiamy kolejnego piłkarza biało-czerwonych

Potraktujmy to jak dobrą wróżbę... Biało-czerwoni po serii męczących spotkań kończą mistrzostwa na podium. Co prawda miejsce trzecie, ale to i tak sukces, na który czekamy od lat... Tak skończyły się piłkarskie mistrzostwa, na wzór Euro 2012, tyle że rozegrane teraz, w Grecji i przez małych piłkarzy. Niech ci duzi biorą z nich przykład...

Pół roku temu posadził na płycie warszawskiego Okęcia samolot bez podwozia. Teraz zasiadł za sterami pierwszego lotu linii LOT z Warszawy do Pekinu z Pierwszą Damą na pokładzie. Nie obyło się bez wspomnień kapitana Tadeusza Wrony z pamiętnego 1 listopada.