Na lotnisku Czaplinek-Broczyno (woj. zachodniopomorskie) rozpoczął się festiwal Pol'and'Rock. W ciągu najbliższych trzech dni uczestników imprezy czeka wiele koncertów, atrakcji i aktywności przygotowanych przez organizatorów. Wśród nich m.in. spotkania w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, marsz równości Pol'and'Pride czy festiwalowy pałac ślubów. - Pamiętajcie, aby łapać każdy dźwięk, każdą chwilę. Łapcie to wszystko, chowajcie w sercu, aby w zimie to otwierać - powiedział Jurek Owsiak, otwierając 30. edycję festiwal.
W czwartek kilka minut po godzinie godzinie 15 oficjalnie rozpoczęła się 30. edycja Pol'and'Rock Festival na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Festiwal muzyczny, na który zjeżdżają się osoby z całej Polski i z zagranicy, organizowany jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Festiwalowicze zjeżdżają się na teren imprezy już od 30 lipca. Czeka na nich masa atrakcji, koncertów i aktywności. Zabawa potrwa do 3 sierpnia.
- Pamiętajcie, aby łapać każdy dźwięk, aby łapać każdą chwilę. To nie jest tak, że do was przyjedzie tylu artystów, że do was przyjedzie tyle osób, które będą chciały coś z wami robić. Łapcie to wszystko, chowajcie w swoim sercu, aby w zimie to otwierać, aby podczas szarugi jesiennej otwierać te momenty, otwierać te chwile - mówił podczas rozpoczęcia festiwalu Jurek Owsiak.
- Tu jest naprawdę przemiło, w tych grupach, które siadają przy swoich namiotach, grupach ludzi, które wędrują. Tutaj się nie jest samotnym, ponieważ jest z kim i o czym porozmawiać – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej szef Pol'and'Rock Festival Jerzy Owsiak.
Zapowiedział też, że punktualnie o godz. 17 – w godzinę "W" – rozciągnięta zostanie duża flaga Polski oraz zawyje syrena.
- To będzie ten moment tej minuty, dwóch minut, oddania szacunku tym, którzy 80 lat temu walczyli o m.in. o to, żeby ten kraj wyglądał dzisiaj tak, jak wygląda - dodał Owsiak.
Jak przekazał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, służby dbają o bezpieczeństwo uczestników festiwalu. To m.in. policja, straż pożarna oraz pracownicy sanepidu.
"Jest ponad sto inspektorów sanepidu, którzy przeprowadzili już ponad sto kontroli i wszystkie są pozytywne, w tym kontekście, że nie mamy żadnych zastrzeżeń, co jest ewenementem. Tak dobrze zorganizowana jest ta impreza. Kontrolujemy nie tylko miejsce samego festiwalu, ale również wszystkie pola campingowe wokół" – poinformował wojewoda.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zachęcał do odwiedzania Strefy Pomorza Zachodniego, gdzie można m.in. przebadać wątrobę. "Już kilka tysięcy ludzi przebadanych łącznie na wątrobę, na wydolność płuc, sprawdzamy swoje płuca po pandemii, panowie mogą również sprawdzić jądra. Zachęcam do tego" – poinformował Geblewicz.
"Mieliśmy przypadki takie, że dzięki badaniom tu, na Pol'and'Rock, dwa lata temu, jeden uczestnik wyłapał raka jąder we wczesnej fazie i stwierdził, że festiwal uratował mu życie" – dodał marszałek.
Geblewicz zaapelował do tych, którzy chcą jeszcze przyjechać na festiwal, aby skorzystali z kolei. Do 4 sierpnia uruchomionych zostało 15 par dodatkowych pociągów Regio dla uczestników Pol’nad’Rock Festival. Specjalne połączenia skomunikowane są z pociągami z Trójmiasta, Warszawy, Poznania i Szczecina.
Akademia Sztuk Przepięknych
Tradycją już są spotkania z artystami, przedstawicielami kultury i mediów, które przyciągają rzesze festiwalowiczów. W czwartek serię rozmów rozpoczął duet Calluna Trip, który podróżuje po świecie 50-letnim volkswagenem T2. Zaplanowano także spotkanie z Marią Pakulnis, polską aktorką znaną m.in. z serialu "Marzenia do spełnienia", a także z filmu "Johny" o księdzu Kaczkowskim. W następnych dniach gośćmi ASP będą m.in. aktor Leszek Lichota, dziennikarka Magda Mołek, pisarka Sylwia Zientek czy autor książek Remigiusz Mróz.
Przygotowano także strefę działań twórczych i strefę warsztatową. Zainteresowani będą mogli także wziąć udział w warsztatach dla rodziców czy spotkaniach o tanim podróżowaniu.
Nazwy setki miejscowości i flag zawisły pod sceną
Festiwalowicze udekorowali także ścianę pod sceną główną flagami i nazwami miejscowości, z których pochodzą. Naszemu reporterowi Bartoszowi Bartkowiakowi wyjaśnili, po co i dlaczego to zrobili. - Przede wszystkim jest to świetna i darmowa promocja miasta, bo są one pokazywane przez media. Miasta powinny być wdzięczne tym mieszkańcom, którzy czasami przejeżdżają przez cały kraj, aby odwiedzić ten festiwal i zawiesić tabliczkę - powiedział jeden z uczestników.
W czwartek o godzinie 17 uczestnicy festiwalu razem z Jurkiem Owsiakiem uczczą 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
W najbliższych dniach zaplanowano m.in. marsz równości Pol'and'Pride, koncerty, festiwalowy pałac ślubów czy spotkanie "100 pytań do..." z sędziami Anną Marią Wesołowską i Igorem Tuleyą. W trakcie spotkania każdy festiwalowicz będzie mógł zadać pytanie gościom na temat prawa czy wymiaru sprawiedliwości.
W strefie zdrowia każdy zainteresowany może wykonać badania profilaktyczne wątroby, USG tarczycy i jąder czy sprawdzić stan swoich płuc. Dodatkowo kobiety będą mogły nauczyć się samobadania piersi. Na miejscu pojawią się także psychoterapeuci, którzy poprowadzą prelekcje na najtrudniejsze tematy.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: droner.team/WOŚP