Żołnierze na karmie dla psów

Świat

Aktualizacja:
kremlin.ruNie wszystko wygląda tak pięknie jak na Placu Czerwonym

Żołnierze jednostki rosyjskiego MSW z Władywostoku musieli żywić się jedzeniem dla psów. Spowodował to oficer zaopatrzeniowy ich jednostki, który ukradł zapasy żywności. Sprawa wyszła na jaw dzięki innemu oficerowi, który został za przeciek wyrzucony ze służby.

Teraz już były major Igor Matwiejew umieścił w internecie nagranie, w którym demaskował proceder odbywający się w bazie w Władywostoku.

Według zeznań majora, oficer odpowiedzialny za nadzorowanie zapasów żywności systematycznie kradł konserwy mięsne przeznaczone dla żołnierzy. Z puszek, które zawierały "wysokiej jakości wołowinę", wyjmowano zawartość i zastępowano ją jedzeniem dla psów. Żołnierzy zmuszano następnie do udawania, że nie zauważają zmiany zawartości konserw. Nie wiadomo, od jak dawna musieli żyć na karmie dla zwierząt.

Problem z przestrzeganiem prawa

Pracownicy MSW mieli odkryć defraudację jeszcze w kwietniu, ale dopiero teraz, dzięki nagraniu Matwiejewa, informacja o niej przedostała się do mediów. W poniedziałek podano, że rozpoczęto postępowanie karne przeciw oficerowi zaopatrzeniowemu. Władze podają, że ukradł zapasy wartości miliona rubli (35,5 tysiąca dolarów).

Podczas dochodzenia w sprawie konserw wykryto też inne nieprawidłowości w działaniu władywostockiej bazy. Okazało się m.in., że na jej terenie na stałe mieszkali nielegalni robotnicy z krajów azjatyckich, którzy prowadzili w obrębie bazy prace budowlane.

Matwiejew, weteran dwóch wojen w Czeczenii, został wyrzucany ze służby za swoje nagranie. Ujawniał w nim nie tylko defraudację w Władywostoku, ale twierdził także, iż całe rosyjskie siły zbrojne są przeżarte korupcją. Tydzień po umieszczeniu nagrania na portalu Youtube, oficera zwolniono ze służby za "liczne naruszenia dyscypliny".

Kilka dni później w internecie pojawiło się wideo, które miało przedstawiać Matwiejewa "w stanie upojenia alkoholowego na służbie". On sam broni się, twierdząc, że to próba kompromitacji jego osoby, a na wideo jest po prostu bardzo zmęczony po 48 godzinach służby.

Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru