Czy wyjaśni się zagadka śmierci Amelii Earhart, która zginęła w katastrofie w 1937 roku? Badacze mają nadzieję, że pomogą w tym obrazy sonarowe, na których prawdopodobnie widać szczątki jej samolotu.
Słynna pilot Amelia Earhart i jej nawigator Fred Noonan 2 lipca 1937 roku wyruszyli samolotem z Papui-Nowej Gwinei. Ich celem był lot dookoła świata wzdłuż równika. Ale około 40 dni później, nad Oceanem Spokojnym, maszyna zaginęła. Choć rząd USA natychmiast podjął poszukiwania lotników, szczątków samolotu ani ich ciał nie odnaleziono. W ubiegłym roku grupa specjalistów z Międzynarodowej Grupy Odzyskiwania Historycznych Statków Powietrznych (TIGHAR) wzięła udział w ekspedycji na wyspę Nikumaroro na Pacyfiku. W tym miesiącu opublikowano obraz zarejestrowany przez podwodny sonar, który może pokazywać szczątki maszyny.
Tajemnicza śmierć
- Rozmiar, kształt i miejsce się zgadzają - przekonują eksperci z TIGHAR. Według specjalistów, konieczna jest jednak powtórna wyprawa na Nikumaroro w celu potwierdzenia, że to faktycznie pozostałości samolotu Lockheed Electra, którym leciała Earhart.
Ale niektórzy są co do tego sceptyczni. - Cieszymy się, że zainteresowanie tematem nadal się utrzymuje. Ale jesteśmy sceptyczni - powiedziała kustosz muzeum Amelii Earhart w Atchison w stanie Kansas. Teorii mówiących o wypadku słynnej pilot, która jako pierwsza kobieta samotnie przeleciała Atlantyk, jest wiele. Jedna z nich mówi o tym, że samolot Earhart został zestrzelony przez Japończyków. Inna - że Earhart w tajemnicy wróciła do USA, gdzie otrzymała nową tożsamość.
Żyli jak rozbitkowie?
Teoria, którą propaguje TIGHAR, mówi jednak o innym zakończeniu lotu. Earhart i Noonan mogli wylądować na wyspie Nikumaroro, gdzie ich samolot został zmyty z lądu przez wysokie fale. Lotnicy, pozostawieni sami sobie na bezludnej wyspie, żyli tam przez jakiś czas jako rozbitkowie, dopóki nie zmarli. Świadczyć mają o tym ślady znalezione na wyspie - słoiczek po kremie na piegi z lat 30., zamek błyskawiczny z tego samego okresu oraz kieszonkowy nożyk, a także kości ryb i ptaków, które mogli jeść rozbitkowie.
Autor: jk/ja/k / Źródło: CNN, Reuters