Świat

Zmasowany atak hakerów na Chiny. "Upadnie zgniły reżim"

Świat

InternetZmasowany atak hakerów na Chiny. "Upadnie zgniły reżim"

W czwartek doszło do zmasowanego ataku hakerów na chińskie strony internetowe, głównie należące do rządu w Pekinie. Atak przypuścili ludzie podający się za członków grupy Anonymous. Był to protest przeciw inwigilacji chińskiego społeczeństwa przez władze.

Informację o zhakowaniu 485 stron upubliczniono w internecie na portalu Pastebin z konta Anonymous China. Podano listę zaatakowanych witryn oraz wykradzione stamtąd adresy e-mail i inne dane osobowe. Wiele ze stron wciąż nie działa.

Drogi rządzie Chin, nie jesteś wieczny, dziś padają strony internetowe, jutro upadnie zgniły reżim. tekst na zaatakowanych stronach

Na wszystkich stronach pojawił się ten sam komunikat: "Drogi rządzie Chin, nie jesteś wieczny, dziś padają strony internetowe, jutro upadnie zgniły reżim".

"Rewolucja zaczyna się w sercu"

"Każdy z was cierpi z powodu tyranii ze strony reżimu, który nic o was nie wie. Jesteśmy z wami. Z wami tutaj i teraz. Ale także jutro i w nadchodzących dniach, tak pełnych obietnic dotyczących waszej wolności. Nigdy się nie poddamy" - piszą hakerzy do Chińczyków.

"Nie traćcie nadziei. Rewolucja zaczyna się w sercu. (...) Wszyscy musimy walczyć o waszą wolność" - dodają.

Nie traćcie nadziei. Rewolucja zaczyna sie w sercu. (...) Wszyscy musimy walczyć o waszą wolność. tekst na zaatakowanych stronach

LISTA STRON ZHAKOWANYCH PRZEZ ANONYMOUS

Anonymous radzi

Na zaatakowanych stronach hakerzy umieścili też linki kierujące do porad, jak obejść mechanizmy cenzury w internecie i ujść uwadze cenzorów. BBC wskazuje jednak, że nie wiadomo, jak duży pożytek odniosą chińscy internauci z rad napisanych w większości po angielsku.

Hakerzy zaapelowali też do zwykłych Chińczyków, by przyłączali się do Anynomous i organizowali własne manifestacje przeciw reżimowi.

Najlepsza kontrola internetu

Państwo Środka ma najbardziej zaawansowane systemy monitorowania treści w sieci na świecie. Systemy te, nazywane Wielką Ścianą Ognia (Great Firewall of China), pozwalają władzom śledzić aktywność internautów, blokować wybrane strony i uniemożliwiać poruszanie konkretnych tematów.

Ataków na strony rządowe oficjalnie nie potwierdzono, a według chińskich mediów urzędnicy zaprzeczają, że w ogóle miały miejsce. BBC wskazuje jednak, że wiele stron internetowych wskazanych na liście na Pastebin nie działa, a na innych ukazywał się komunikat hakerów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Internet