Zmarła najmłodsza z pięciorga dzieci Winstona Churchilla, Lady Mary Soames. Miała 91 lat.
Była córką Winstona Churchilla i jego żony Clementine Hozier. Urodziła się 15 września 1922 roku jako Mary Spencer-Churchill. Podczas II wojny światowej służyła w Ochotniczej Służbie Kobiet i Czerwonym Krzyżu w Londynie, Belgii i w Niemczech. Towarzyszyła też swojemu ojcu podczas jednej z najważniejszych chwil jego życia - konferencji poczdamskiej, kiedy Churchill, prezydent USA Harry Truman i Józef Stalin dyskutowali na temat powojennego ładu w Europie.
W 1947 roku poślubiła późniejszego barona Soames Christophera Soamesa. Para doczekała się piątki dzieci, a Christopher Soames był prominentnym politykiem Partii Konserwatywnej, ministrem rządów Anthony'ego Edena, Harolda Macmillan, Aleca Douglasa-Home'a i Margaret Thatcher. Był dyplomatą i administratorem kolonialnym w Rodezji, nim uzyskała niepodległość jako Zimbabwe.
Lady Soames całe życie była związana z Partią Konserwatywną. Patronowała też wielu organizacjom charytatywnym, wydała także biografię swojej matki i upubliczniła listy swoich rodziców.
"Była wspaniałą kobietą"
Premier David Cameron opisał Lady Soames jako "wspaniałą, serdeczną kobietę, która zawsze potrafiła przedłożyć innych nad swoje beztroskie życie", a żona premiera dodała, że to był "zaszczyt ją znać". - W tygodniu, kiedy obchodzimy 70. rocznicę D-Day (lądowania aliantów w Normandii - red.), pamiętamy, jak służyła swojemu krajowi w czasie II wojny światowej i była naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach świata. Moje myśli są z jej rodziną, która może być dumna z jej niezwykłego życia - powiedział premier Cameron.
I'm saddened to hear Mary Soames, Winston Churchill's last surviving child, has died. Her family can take pride in her distinguished life.— David Cameron (@David_Cameron) czerwiec 1, 2014
Jeden z synów Lady Soames, poseł Partii Konserwatywnej i były minister Nicholas Soames powiedział, że jego matka była "niezwykła kobietą, która prowadziła wyróżniające życie".
Autor: kło\mtom / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Philip Allfrey