Ukraiński minister: śledczy przekazali ostatnie słowa pilota zestrzelonego boeinga


Ministrowie pięciu krajów, których obywatele zginęli na pokładzie zestrzelonego przez Iran samolotu, spotkają się w czwartek w Londynie, by przedyskutować możliwe działania prawne wobec Teheranu – zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Minister, powołując się na śledczych, poinformował też o ostatnich słowach pilota boeinga.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko, podczas wizyty w Singapurze, powiedział, że kraje, których obywatele zginęli w wyniku omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pod Teheranem, będą dyskutowały nad możliwymi odszkodowaniami i prowadzonym śledztwem.

- Stworzyliśmy grupę ministrów spraw zagranicznych krajów pogrążonych w żałobie. 16 stycznia spotkamy się w Londynie, żeby przedyskutować rozwiązania, w tym te prawne, w sprawie dalszych działań i tego, jak będziemy ich (Irańczyków - red.) skarżyć – dodał.

Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział, że wśród przedstawicieli krajów dotkniętych bezpośrednio zestrzeleniem samolotu są - poza Ukrainą - Szwecja, Afganistan i Kanada, która straciła co najmniej 57 swoich obywateli. Piątego kraju, który również weźmie udział w spotkaniu w czwartek, minister nie wskazał.

Ostatnie słowa pilota samolotu

Wadym Prystajko powiedział, że sugestie władz Iranu, że boeing ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony, bo zaczął się kierować w stronę bazy wojskowej w momencie poważnego wzrostu napięcia na linii Iran-USA i kilka godzin po ataku Teheranu na bazy z amerykańskimi żołnierzami w Iraku, "są bezsensowne".

- Są bezsensowne, ponieważ nasz samolot został zarejestrowany i zatwierdzony (do lotu - red.), leciał międzynarodowym korytarzem, którego (trasa - red.) została przekazana przez kierownika ruchu (na lotnisku - red.). Nie było w tym nic nadzwyczajnego – powiedział Wadym Prystajko.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy powołał się też na śledczych badających przyczyny katastrofy, którzy mieli przekazać ostatnie słowa kapitana ukraińskiego samolotu. Jak powiedział, cytowany przez agencję Reutera, miały one brzmieć: "wszystko w porządku na pokładzie, przechodzę na autopilota".

Pystrajko potwierdził, że Teheran zgodził się na przekazanie Kijowowi zapisu z czarnych skrzynek.

"To jest odpowiedzialność irańskiego rządu"

- Widziałem informacje w mediach mówiące o tym, że nasz samolot nie leciał według wyznaczonej trasy. Tak, tak się stało, ponieważ został trafiony rakietą. On już wtedy umierał – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

- Jedno, czego nie chcemy, to wskazania kogoś takiego jak jednego żołnierza, bardzo niskiego stopniem, jako osobę, która wcisnęła przycisk. To jest odpowiedzialność irańskiego rządu – ocenił Wadym Prystajko. – Musimy dotrzeć do informacji, kto wydał rozkaz, kto wcisnął przycisk. Wszystkie te osoby powinny został ukarane – dodał.

Minister ocenił, że ukraińscy śledczy, wśród których jest wiele osób zaangażowanych w badania po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu nad Donbasem w 2014 roku, powinni znajdować się w centrum śledztwa.

- Chcemy, żeby pełny zapis czarnych skrzynek został przeprowadzony przez ukraińskich specjalistów – zaznaczył, dodając też, że Francja i koncern Boeing również powinny być włączone w śledztwo.

Iran przyznaje się do zestrzelenia pasażerskiego samolotu

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski.

"To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że błąd ludzki w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadził do katastrofy" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji złożył również wyrazy żalu i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

"Wewnętrzne śledztwo sił zbrojnych wykazało, że niestety wystrzelone w wyniku błędu ludzkiego rakiety spowodowały katastrofę ukraińskiego samolotu i śmierć 176 niewinnych osób" – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rowhani. Prezydent Iranu zapowiedział również kontynuowanie śledztwa w sprawie katastrofy.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800, należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines, rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Zginęło 176 osób.

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. "New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania, stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

Katastrofa lotnicza w IranieAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: asty/adso / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: