„Zbrodnie wojenne” na Krymie i w Donbasie? Ukraina chce śledztwa trybunału w Hadze


Szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin zapowiedział w piątek, że jego kraj wystąpi do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z wnioskiem o przeprowadzenie śledztwa na Krymie i w Donbasie. Ukraina jest przekonana, że Trybunał uznałby wiele działań prorosyjskich separatystów i Rosji na tych terenach za „zbrodnie wojenne” - powiedział Klimkin.

Klimkin rozmawiał w piątek z agencją Reutera. Szef MSZ Ukrainy dodał, że „jest pozytywnie nastawiony” do zacieśniania współpracy z trybunałem.

Ukraina zgodzi się na pełną współpracę z Hagą?

Dodał, że jeszcze tego dnia spotka się z przewodniczącymi trybunału i szefem oskarżycieli instytucji mającej swoją siedzibę w Holandii.

Reuters przypomina, że pod koniec ub. roku Ukraina wydała już odpowiednie zezwolenie trybunałowi na przeprowadzenie śledztwa związanego z użyciem siły i śmiercią demonstrantów po wielokrotnych akcjach oddziałów MSW działających na rozkaz obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Chodzi o okres od 21 listopada 2013 r. do 22 lutego 2014 r., gdy Ukraińcy protestowali w całym kraju przeciwko zerwaniu rozmów o podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Trybunał wezwał jednak na początku tego roku nowe władze w Kijowie do podpisania pełnego porozumienia z Hagą tak, by Ukraina na stałe weszła pod jurysdykcję tej instytucji. Przewodniczący trybunału stwierdził wtedy, że Ukraina nie może tylko „wynajmować” haskiej instytucji do przeprowadzania konkretnych śledztw, a powinna też zgodzić się na stałe przyjmowanie przez nią skarg od obywateli i organizacji z siedzibą na Ukrainie.

Autor: adso/ja / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości