Świat

Zamachowiec z Berlina "działał na rozkaz tak zwanego Państwa Islamskiego"

Świat


Terrorysta z Tunezji Anis Amri, który w grudniu ubiegłego roku dokonał zamachu w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc ponad 50, otrzymał rozkaz ataku od funkcjonariusza ze szczebla dowódczego tak zwanego Państwa Islamskiego - podał w piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Redakcja tygodnika powołuje się na informację przekazane stronie niemieckiej 8 stycznia przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rozkaz od tak zwanego Państwa Islamskiego

Z informacji tej wynika, że Amri otrzymał rozkaz ataku od funkcjonariusza ze szczebla dowódczego tak zwanego Państwa Islamskiego, Abu Barra al-Irakiego, odpowiedzialnego za "operacje zewnętrzne". Jak pisze "Der Spiegel", federalny prokurator generalny i Federalny Urząd Kryminalny sprawdzają informację przekazaną przez ZEA. Nazwisko bojownika tak zwanego Państwa Islamskiego znane jest niemieckiej policji z innych postępowań w Niemczech, prowadzonych przeciwko dżihadystom zakonspirowanym jako uchodźcy. Zdaniem "Spiegla" Niemcy oceniają źródło ZEA jako wiarygodne. Amri miał podobno utrzymywać kontakty z tak zwanym Państwem Islamskim co najmniej od 10 listopada 2016 roku.

Wyniki śledztwa

Niemiecki prokurator generalny Peter Frank opublikował w środę komunikat z wynikami śledztwa. Z dokumentu wynika, że 24-letni Tunezyjczyk nie miał wspólników, którzy uczestniczyliby w przygotowaniu i przeprowadzeniu zamachu. 19 grudnia 2016 roku Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu w szoferce polskiego kierowcy Łukasza Urbana wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina. W zamachu zginęło łącznie 12 osób, a ponad 50 zostało rannych. Terrorystę, który zbiegł z miejsca przestępstwa, zastrzelili cztery dni później pod Mediolanem włoscy policjanci.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY-2.0 | Andreas Trojak

Tagi:
Raporty: