Francja i Niemcy sprzeciwiają się zakazowi wydawania wiz Rosjanom

Autor:
FC//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg. Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.

Francja i Niemcy stwierdziły, że Unia Europejska powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem - zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom. "Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - zacytował Bloomberg fragment listu.

"Nie do zniesienia, że Rosjanie spędzają wakacje w Europie". Co z wizami? >>>

Przeciwnych krajów jest więcej

Przeciwko całkowitemu zakazowi wydawania wiz turystycznych dla obywateli Rosji opowiedziała się wcześniej Grecja, Cypr, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wprowadzenie takiego środka popierają - oprócz trzech krajów bałtyckich - Finlandia, Dania, Norwegia, Polska i Czechy.

Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Unii Europejskiej legalnie wjechało już ponad milion Rosjan - wynika z informacji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), na którą powołuje się estoński portal ERR. Według danych przekazanych przez tę organizację w 60 procentach przypadków Rosjanie przekroczyli granicę z Estonią lub Finlandią. Większość z nich wróciła do kraju.

Jak Rosjanie wjeżdżają do UE? >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości