"Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich"

Aktualizacja:

Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich - podkreślił w 10 rocznicę zamachów na WTC premier Izraela. Dziś świat składa Ameryce kondolencje, wspominając prawie 3 tys. ofiar ataku na Amerykę.

Izrael: Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich

W dniu 10 rocznicy ataku terrorystycznego na WTC i Pentagon, głos zabrał też premier Izraela - Benjamin Netanjahu. W swojej przemowie przywódca ostrzega przed niebezpiecznym rozwojem radykalnego islamu, a także przed bronią, jakiej terroryści mogą użyć przeciwko ludzkości.

- Zagrożenie terroryzmem dotyczy wszystkich. Terroryzm skierowany jest przeciwko reżimom i władzom na Bliskim Wschodzie, przeciwko bezpieczeństwu Izraela, przeciwko Europie i Stanom Zjednoczonym, i moim zdaniem również wobec Rosji i innych narodów - powiedział Netanjahu.

- Dlatego walka wciąż trwa, zagrożenie wzrasta i jest jasne, że stanie się jeszcze większe, jeśli tylko siły radykalnego islamu sięgną po ostateczną broń. Broń masowego rażenia - dodał szef izraelskiego rządu.

Papież: Odrzućcie przemoc

Przed południową modlitwą Anioł Pański, na zakończenie mszy w Ankonie we Włoszech, papież powiedział: "Dziś naszą myśl kierujemy ku 11 września dziesięć lat temu".

"Przypominając Panu Życia o ofiarach zamachów dokonanych tego dnia oraz ich najbliższych, wzywam odpowiedzialnych za narody oraz ludzi dobrej woli, by zawsze odrzucali przemoc jako rozwiązanie problemów, opierali się pokusie nienawiści i by działali w społeczeństwie kierując się solidarnością, sprawiedliwością i pokojem" - zaapelował papież.

Już wczoraj w liście do arcybiskupa Nowego Jorku Benedykt XVI podkreślał, że żadne okoliczności nie usprawiedliwiają terroryzmu.

Niemcy pamiętają

Z kolei w Niemczech prezydent Christian Wulff uczcił pamięć ofiar zamachów z 11 września podczas ekumenicznej uroczystości w kościele w Berlinie. Byli tam też obecni szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle, szef MSW Hans-Peter Friedrich i b. kanclerz Gerhard Schroeder.

Podczas ceremonii głos zabrał amerykański ambasador Philip D. Murphy, który podkreślał, że nie tylko podczas takiej rocznicy, ale każdego dnia powinniśmy budować wspólne poczucie człowieczeństwa.

O godzinie 14:46 miejscowego czasu Niemcy uczczą pamięć ofiar minutą ciszy. To właśnie w tedy (o godz. 9:46 czasu amerykańskiego) pierwszy samolot uderzył w wieżę WTC.

Hiszpania: Drzewa pamiętają

Dziesięć dębów przypomina w Madrycie o ofiarach zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001. To miejsce pamięci w jednym z parków uroczyście otworzył w niedzielę następca hiszpańskiego tronu książę Felipe z małżonką księżną Letizią.

- Te drzewa potwierdzają wartość życia - powiedział podczas ceremonii ambasador USA w Hiszpanii Alan Solomont.

Na uroczystości obecna też była hiszpańska minister spraw zagranicznych Trinidad Jimenez, burmistrz Madrytu Alberto Ruiz Gallardon oraz ojciec jedynej Hiszpanki, która zginęła w zamachach z 11 września.

Australia: Wspólna praca na rzecz pokoju

O ofiarach ataków z 11 września nie zapomniano też na Antypodach. - Australia i Stany Zjednoczone pracowały wspólnie na rzecz pokoju na świecie od wielu lat. 11 września zmienił wiele rzeczy, ale nie mógł zmienić tego - podkreśliła premier Australii Julia Gillard.

Podczas ceremonii głos zabrał też amerykański ambasador w tym kraju. - Nikt z nas nie spodziewał się, że świat się zatrzyma, i każdy będzie patrzył z przerażeniem na ten horror, jak ludzie, ludzie tacy jak my, zginęli na naszych oczach, w płomieniach, a popiołach i gruzie - powiedział dyplomata Jeff Bleich.

Źródło: reuters, pap