Zaginęło ciało szefa dyplomacji Husajna. W drodze na pogrzeb


Ciało Tarika Aziza, byłego szefa irackiej dyplomacji za rządów Saddama Husajna, zaginęło na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, gdy było przewożone na pogrzeb do Jordanii - poinformowała córka jednego z najbliższych współpracowników byłego dyktatora Iraku.

Władze jordańskie oficjalnie potwierdziły, że na pokładzie ostatniego samolotu, lecącego w czwartek wieczorem z Bagdadu do Ammanu, nie było trumny z ciałem byłego irackiego dyplomaty. Pracownicy lotniska w stolicy Iraku odmawiają udzielenia jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Rodzina Aziza, jak informuje agencja Associated Press, jest zrozpaczona.

Jedyny chrześcijanin w ekipie Husajna

Aziz, zmarł w ubiegłym tygodniu w szpitalu w mieście An-Nasirijja na południu Iraku, miał 79 lat. Dyplomata, który był głosem Husajna za granicą, spędził wiele lat w więzieniu.

Aziz oddał się w ręce wojsk USA w kwietniu 2003 roku. Siedem lat później został skazany na śmierć przez powieszenie za prześladowanie partii szyickich w latach 80. XX wieku. Został też skazany na kary więzienia w innych procesach.

Aziz był jedynym chrześcijaninem w ekipie Saddama, złożonej głównie z sunnickich muzułmanów. Jak pisze agencja AFP, Aziz, który nosił charakterystyczne grube okulary, był jednym z najbardziej znanych na świecie irackich przywódców, choć nie miał realnego wpływu na politykę dyktatora.

Biegle władał językiem angielskim, dzięki czemu odegrał znaczącą rolę dyplomatyczną przed wojną w Zatoce Perskiej w 1991 roku, a także w długotrwałych sporach dotyczących inspekcji ONZ w Iraku w kolejnych latach - pisze Reuters.

Był związany z Husajnem od lat 50 XX. wieku, gdy obaj byli zaangażowani w działalność nielegalnej wówczas partii Baas, która dążyła do obalenia wspieranej przez Brytyjczyków monarchii.

Watykan apelował o łaskę

Aziz był 43. na liście najbardziej poszukiwanych przedstawicieli irackich władz, gdy oddał się w ręce Amerykanów, zaledwie dwa tygodnie po obaleniu Saddama.

Elegancki i elokwentny, palił kubańskie cygara i był lojalny wobec Husajna do końca, a jednemu ze swych synów dał imię po dyktatorze. Gdy został skazany na śmierć, Watykan wyraził nadzieję, że zostanie ułaskawiony, podkreślając, że wymaga tego idea pojednania w Iraku.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości