Zadłużeni Rosjanie mogą zapomnieć o tropikach. Zakaz wyjazdu


Rosjanie, którzy chcieliby wyjechać na majówkę za granicę, ale mają przeterminowane długi przekraczające 10 tys. rubli (ok. 800 zł), zostaną zawróceni z lotniska, dworca i granicy kraju - informuje w przededniu hucznie obchodzonego w Rosji Święta Pracy gazeta "Izwiestia". Federalna Służba Komornicza informuje, że na liście osób, które nie spłacają kredytów na czas i nie będą mogły wyjechać z Rosji, figuruje ok. 700 tys. obywateli.

Sprawa dotyczy Rosjan, wobec których toczą się egzekucje komornicze, dotyczące długów przekraczających 10 tys. rubli (ok. 800 zł). Jeszcze do niedawna taki zakaz obejmował wszystkich dłużników, teraz jednak, zgodnie z nowo przyjętą ustawą, osoby zadłużone na mniejszą kwotę mogą przekraczać granicę Rosji.

Spada lista dłużników

Zgodnie z danymi Federalnej Służby Komorniczej w pierwszym kwartale 2015 roku ograniczenie prawa opuszczania Rosji dotyczyło 695 tys. dłużników (o 52 proc. więcej niż rok temu).

Za granicę nie mogą wyjechać głównie osoby zalegające ze spłatą rat kredytów zaciągniętych w bankach, alimentów, niepłacące mandatów i podatków. Na końcu listy są zalegający z opłatami za usługi komunalne i mieszkaniowe.

Skuteczny sposób

- Zakaz wyjazdu za granicę jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem egzekwowania długów - informują przedstawiciele Federalnej Służby Komorniczej na łamach "Izwiestij". - Odkąd obowiązuje ten zakaz, zaledwie w pierwszym kwartale 2015 roku odzyskaliśmy 4,4 mld rubli długu (ok. 4 mln zł) - informuje biuro prasowe resortu. W tym samym okresie odzyskano 1,9 mld rubli (ok. 1,7 mln zł).

Każdy Rosjanin może sprawdzić stopień swojego zadłużenia w serwisie Federalnej Służby Komorniczej.

Pół roku w kraju

Czasowe ograniczenie prawa przekroczenia granicy przez dłużników obowiązuje w Rosji od 2005 roku. Decyzja o ograniczeniu wyjazdu za granicę obowiązuje przez pół roku i może być wielokrotnie wznawiana aż do spłacenia zadłużenia.

Procedura anulowania zakazu trwa ok. 10 dni roboczych. Jak zapewnia ministerstwo sprawiedliwości, któremu podlega Federalna Służba Komornicza, trwają prace nad możliwością opłacania długów podczas przekraczania granicy.

Autor: asz/ja / Źródło: "Izwiestija", "Rossijskaja Gazieta"