"Partia neofitów wygrała". Zachodnie media komentują wyniki wyborów na Ukrainie


Komentując wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, zachodnie media zwracają uwagę na wyzwania stojące przed nowym rządem. "Zełenski świetnie zagrał w drugim akcie swojego przejęcia władzy. Dla niego jest to wyczyn historyczny" - pisze francuski "Le Monde".

"Partia politycznych neofitów Wołodymyra Zełenskiego wygrała wybory" - komentuje w poniedziałkowej publikacji brytyjski dziennik "Financial Times". Podkreśla, że ugrupowanie prezydenta tworzą głównie nowi politycy, działacze i przedsiębiorcy. "Chociaż niektórzy z kandydatów tego ugrupowania byli kojarzeni z oligarchą Igorem Kołomojskim" - podkreśla gazeta.

"Financial Times" zauważa, że wygrana ukraińskiego prezydenta, który obiecał przyspieszenie reform i utrzymanie kursu na integrację z Unią Europejską i NATO została ciepło przyjęta przez zachodnich partnerów Kijowa".

"Odpowiedzialny za swoje błędy"

"Triumf Zełenskiego oznacza, że ​​jego partia będzie dominować w parlamencie, a on sam może zostać jednym z najsilniejszych przywódców w historii tej ważnej geopolitycznie byłej radzieckiej republiki" - zauważa amerykański dziennik "Washington Post".

"New York Times" cytuje kijowskiego eksperta Wołodymyra Fesenkę, który prognozuje, że Zełenski poniesie odpowiedzialność za swoje błędy. - Argument, że nie będzie mógł wdrażać swojej polityki przestanie działać, ponieważ będzie miał decydujący wpływ na rząd i pełną odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w kraju - zaznaczył ekspert.

"Niekończąca się fala Zełenskiego"

"Partia Wołodymyra Zełenskiego jest gotowa do niezależnego rządzenia, również biorąc pod uwagę projekt ustawy partii Głos (wokalisty Swiatosława Wakarczuka, który również wejdzie do parlamentu - red.) o dezoligarchizacji gospodarki" - komentuje francuska gazeta "Liberation" w publikacji zatytułowanej "Niekończąca się fala Zełenskiego".

Zdaniem tego dziennika "prezydent nie ma nic przeciwko takiemu prawu". "Jednak powiązania wielu członków jego partii z grupami oligarchicznymi, zwłaszcza Igorem Kołomojskim, mogą stworzyć wielkie przeszkody" - podkreśla "Liberation" i przypomina o niedawnych wypowiedziach Zełenskiego o możliwości przeprowadzenia wcześniejszych wyborów samorządowych. "Może to całkowicie przenieść władzę w ręce Zełenskiego, co jest przedmiotem niepokoju" - pisze francuski dziennik.

"Wołodymyr Zełenski zakończył swoją błyskawiczną ofensywę na ukraińską scenę polityczną" - komentuje inna francuska gazeta "Le Monde". "Świetnie zagrał w drugim akcie przejęcia władzy" - napisał dziennik i zauważył, że "jest to dla niego wyczyn historyczny". "Wyniki z okręgów jednomandatowych wskazują, że kandydaci z ugrupowania prezydenta zrzucili z piedestału dobrze zorganizowane lokalne elity" - napisał "Le Monde".

Wybory na Ukrainie

W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej partia Sługa Narodu Wołodymyra Zełenskiego odniosła decydujące zwycięstwo. Ugrupowanie to ma szansę wprowadzić do 450-osobowej Rady Najwyższej 249 deputowanych: 122 z listy partyjnej i 127 z okręgów jednomandatowych.

Wołodymyr Zełenski w drugiej turze wyborów prezydenckich w kwietniu tego roku pokonał Petra Poroszenkę, zdobywając 73 procent głosów. Tuż po inauguracji, w maju, Zełenski podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu.

Wybory parlamentarne na UkrainiePAP

Autor: tas//rzw / Źródło: BBC, lemonde.fr, liberation.fr, pravda.com.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości