Rozbił się zabytkowy samolot Spitfire, zginął pilot

Źródło:
PAP
Zabytkowy myśliwiec Spitfire rozbił się w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej Anglii
Zabytkowy myśliwiec Spitfire rozbił się w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej AngliiReuters
wideo 2/3
Zabytkowy myśliwiec Spitfire rozbił się w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej AngliiReuters

Zabytkowy myśliwiec Spitfire rozbił się w sobotę w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej Anglii. W wyniku katastrofy zginął pilot.

Myśliwiec Spitfire, należący do eskadry zabytkowych brytyjskich samolotów z czasów II wojny światowej, rozbił się w sobotę w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby, we wschodniej Anglii. Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w wypadku zginął pilot i że był on jedyną osobą na pokładzie.

"Z wielkim smutkiem musimy potwierdzić śmierć pilota RAF w tragicznym wypadku w pobliżu RAF Coningsby" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony, dodając, że rozpoczęte dochodzenie ustali przyczyny wypadku.

Zabytkowy myśliwiec Spitfire rozbił się w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej AngliiReuters

RAF Coningsby w hrabstwie Lincolnshire jest bazą zarówno nowoczesnych myśliwców, jak i Battle of Britain Memorial Flight - kolekcji myśliwców i bombowców z czasów wojny, które biorą udział w pokazach lotniczych i rocznicowych obchodach. W jej skład wchodzi sześć myśliwców Supermarine Spitfire, dwa Hawker Hurricane, bombowiec Avro Lancaster, samolot transportowy Douglas C47 Dakota i dwa treningowe de Havilland Chipmunk. Samoloty są pilotowane przez regularne załogi Królewskich Sił Powietrznych.

Niektóre z tych samolotów miały zaprezentować się w sobotę na pokazie lotniczym w Lincolnshire, a za niespełna dwa tygodnie wziąć udział w obchodach 80-lecia lądowania aliantów w Normandii.

W latach 30. i 40. XX wieku zbudowano ponad 20 tys. Spitfire'ów, które dzięki swojej zwrotności i osiągom odegrały kluczową rolę w obronie Wielkiej Brytanii przed atakami niemieckiej Luftwaffe podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku. Około 70 z nich zachowało się w stanie zdalnym do lotów.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters