Zabójca pułkownika Budanowa skazany

CC BY SA Wikipedia | R adeptGrób Jurija Budanowa

Czeczen Jusup Temerchanow został uznany winnym zabójstwa rosyjskiego pułkownika Jurija Budanowa w 2011 roku. Budanow był pierwszym rosyjskim oficerem, którego skazano za zbrodnie wojenne w Czeczenii.

Prokuratura żądała dla Temerchanowa 16 lat więzienia, dodając, że Czeczen zabił w zemście za śmierć swojego ojca zabitego w 2000 roku przez niezidentyfikowanych rosyjskich żołnierzy.

Temerchanow nie przyznał się do winy.

Sprawa Jurija Budanowa, najwyższego rangą wojskowego rosyjskiego skazanego za zbrodnie w Czeczenii, stała się symbolem naruszania przez rosyjskie wojsko praw człowieka w tej republice podczas dwóch wojen z miejscowymi separatystami.

Był pierwszym rosyjskim oficerem, którego skazano za zbrodnie wojenne w Czeczenii. Oskarżono go o porwanie, zgwałcenie i zamordowanie w 2000 roku czeczeńskiej osiemnastolatki. W lipcu 2003 roku, po dwuletnim procesie został skazany na 10 lat łagru, degradację i pozbawienie odznaczeń. Na początku 2009 roku zwolniono go przedterminowo.

Kilka strzałów w głowę

Budanow został zastrzelony w Moskwie 10 czerwca. 48-letniego Budanowa, wychodzącego z urzędu notarialnego na ulicy Komsomolskiej, uśmiercił kilkoma strzałami w głowę mężczyzna, który następnie odjechał z miejsca zajścia samochodem. Zidentyfikowano go później jako Jusupa Temerchanowa.

Autor: mtom/k / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | R adept

Pozostałe wiadomości