Świat

Zabaluj na Notting Hill!

Świat

Na festiwalu co roku bawi się ponad milion osób / zdj. Wikipedia

Kilkukilometrowe parady, gorące tańce, potrawy z różnych stron świata - to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników 42. Notting Hill Street Carnival - jednego z największych ulicznych festynów na świecie.

Na czele kolorowych parad, będących gwoździem festiwalowego programu, jak zawsze staną przedstawiciele karaibskiej mniejszości zamieszkującej brytyjską stolicę. Osiedlili się w Notting Hill w latach 50. ubiegłego wieku i od początku byli głównymi inicjatorami tamtejszej fiesty.

Karaibska parada przemaszeruje w drugim dniu festiwalu, w poniedziałek, ale w niedzielę również nie należy spodziewać się na nudów. Odbędzie się bowiem Panorama - konkurs amatorskich kapel grających na stalowych bębnach. Bębniarze zjeżdżają się tu z całej Wielkiej Brytanii i z zagranicy. Tradycja gry na tych instrumentach przybyła wraz z karaibskimi imigrantami z Trynidadu i Tobago.

Pierwszy dzień imprezy jest także najbardziej familijną częścią festynu - Dzień Dzieci, który zaprasza do oglądania parady z udziałem londyńskich dzieciaków w fantazyjnych strojach.

Oprócz tego w trakcie największego w Europie ulicznego święta w londyńskim Notting Hill będzie wszędzie słychać dźwięki różnych gatunków muzyki, rozbrzmiewającej z licznych scen. A specjalnie zbudowane na tę okazję knajpki już szykują dania z całego globu. Królować będą jednak akcenty karaibskie.

Źródło: PAP