Indyjski premier Narendra Modi pochwalił wezwanie, by Brytyjczycy zapłacili odszkodowanie za gospodarczy wyzysk i wszelkie krzywdy wyrządzone w Indiach podczas swojej 200-letniej kolonialnej władzy. - Te słowa oddają najgłębsze uczucia rodaków - powiedział, zabierając głos w niezwykle gorącej dyskusji, która objęła całe Indie.
Polityk opozycji, Shashi Tharoor, wziął udział w konferencji zorganizowanej w Oxfordzie. Nagranie z jego wystąpienia w ciągu pierwszego weekendu stało się jednym z najczęściej oglądanych w internecie i wywołało żywiołową dyskusji mieszkańców Indii.
Reparacje szybciej, niż słowo "przepraszam"
Tharoor wskazał on na gospodarczy wyzysk trwających 200 lat brytyjskich rządów w Indiach i finansowanie nim własnego rozwoju. Zarzucił on Brytyjczykom rozmontowanie indyjskiego przemysłu, dopuszczanie do klęsk głodu w których zginęły miliony Indusów oraz masowe wykorzystanie mieszkańców Indii podczas obu wojen światowych.
- O ile się nie mylę, przyznanie się (Brytyjczyków-red.) do wyrządzonego zła, do zwykłego przeproszenia, zajmie dużo, dużo więcej czasu, niż udzielenie pomocy gospodarczej - ocenił polityk.
- Co według mnie jest potrzebne, to przyznanie, że Indiom należą się reparacje - podkreślił. Tharoor zakończył swoje wystąpienie mówiąc, że na początek dobrym gestem byłoby oddanie jednego z największych na świecie diamentów Koh-i-Noor, który został wywieziony z Indii, przeszlifowany i umieszczony w brytyjskiej koronie.
Rosnący problem w relacjach Delhi-Londyn
Premier Narendra Modi nie sprecyzował, czy zgadza się ogólnie z prezentowanym przez Tharoora punktem widzenia, czy również chciałby usłyszeć przeprosiny ze strony Londynu. W tym roku odbyć ma się wizyta Modiego na Wyspach Brytyjskich, jej dokładny termin nie został jednak jeszcze ustalony.
Brytyjski premier David Cameron spotkał się z silną krytyką podczas swojej ostatniej wizyty w Indiach w 2013 roku. Nie przeprosił wówczas za masakrę ludności cywilnej w mieście Amritsar w 1919 roku, w której zginęło, według różnych szacunków, od kilkuset do półtora tysiąca osób. Cameron ograniczył się wówczas do wyrażenia żalu, co wywołało rozczarowanie wśród Indusów.
200 lat kolonializmu
Europejczycy rozpoczęli rywalizację o wpływy na subkontynencie indyjskim w XVI wieku, a w połowie XVIII wieku ugruntowała się brytyjska dominacja w regionie. W 1876 roku brytyjska królowa koronowała się na Cesarzową Indii, zaś bezpośrednio Indiami rządził mianowany w Londynie wicekról.
Niepodległość od Wielkiej Brytanii Indie uzyskały dopiero po II wojnie światowej, w 1947 roku. Narendra Modi jest pierwszym premierem współczesnych Indii urodzonym po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj. Znany jest z konserwatywnych, nacjonalistycznych poglądów i demonstrowania przywiązania do tradycji hinduizmu.
Autor: mm / Źródło: BBC, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: United Kingdom Government