Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki pogratulowali zwycięzcy wyborów na prezydenta Brazylii

Autor:
katke
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Andrzej Duda złożył oficjalne gratulacje dla Luiza Inácio Lula da Silvy, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie. "Z wielką satysfakcją odnotowuję owocną współpracę między naszymi państwami" - czytamy między innymi w opublikowanej na oficjalnej stronie prezydenta RP depeszy gratulacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Luli w mediach społecznościowych.

"Bardzo dobry stan naszych relacji dwustronnych stanowi podstawę do dalszego wzmacniania kontaktów w sferze ekonomicznej, politycznej, kulturalnej i naukowej" - napisał Duda w depeszy opublikowanej w poniedziałek.

Duda zaprasza prezydenta Brazylii do Polski

Prezydent RP wyraził też nadzieję, że stosunki polsko-brazylijskie "zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i na arenie międzynarodowej", będą się dynamicznie rozwijać. "Współdziałanie między naszymi państwami nabiera szczególnego znaczenia w obliczu aktualnych globalnych wyzwań i zagrożeń. Zapewniam, że pragnę kontynuować tę współpracę. Serdecznie zapraszam Pana Prezydenta do złożenia wizyty oficjalnej w Polsce" - wskazał Duda.

"Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy mojego najwyższego szacunku oraz życzenia sukcesów w sprawowaniu tej zaszczytnej funkcji, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" - czytamy na końcu depeszy.

"Brazylia wybrała nowego prezydenta. Gratulacje dla Luiza Inacio Luli da Silvy. Życzę samych sukcesów" - napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Premier podkreślił, że liczy na wzmocnienie dobrych relacji Brazylii z Polską i UE. "Globalne wyzwania wymagają globalnej współpracy" - zaznaczył.

Wybory prezydenckie w Brazylii

Lula, który uprzednio sprawował urząd prezydenta Brazylii dwukrotnie w latach 2003-2010, otrzymał w wyborach prezydenckich 50,9 proc. głosów. Jego przeciwnik, dotychczasowy prezydent Jair Bolsonaro, uzyskał poparcie 49,1 proc. głosujących.

Czytaj więcej: Lula wygrał wybory prezydenckie, obiecuje zjednoczyć Brazylię. "Nadszedł czas, by przywrócić pokój"

Po ogłoszeniu wyników Lula da Silva podkreślił podczas swojego wystąpienia w Sao Paulo, że "nadszedł czas, by przywrócić pokój". Zaznaczy też, że liczy na międzynarodową współpracę w celu ratowania amazońskiego lasu deszczowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości