Joe Biden "ma zamiar" ubiegać się o reelekcję w kolejnych wyborach prezydenckich

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza ubiegać się o reelekcję w przyszłych wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2024 roku - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. - Tak. Taki jest jego zamiar - powiedziała Psaki na pokładzie Air Force One podczas podróży Bidena na uroczystość Święta Dziękczynienia z oddziałami amerykańskimi w Fort Bragg w Północnej Karolinie.

W piątek 79-letni Joe Biden przeszedł po raz pierwszy od objęcia swojego stanowiska kompleksowe badania. Stan zdrowia prezydenta USA był bowiem od początku jego kadencji przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Lekarz: Joe Biden jest zdrowy i sprawny do pełnienia urzędu prezydenta

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w poniedziałek, że Joe Biden zamierza ubiegać się o reelekcję w przyszłych wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2024 roku. - Tak. Taki jest jego zamiar - powiedziała na pokładzie samolotu Air Force One podczas podróży Bidena na uroczystość Święta Dziękczynienia z oddziałami amerykańskimi w Fort Bragg w Północnej Karolinie.

Prezydent USA pozostaje zdrowy i sprawny do dalszego pełnienia swojej funkcji - orzekł w piątek lekarz prezydenta doktor Kevin O'Connor w liście opublikowanym przez Biały Dom. Lekarz przyznał, że Joe Biden nadal cierpi na zdiagnozowane już wcześniej zaburzenia rytmu serca oraz trudności w chodzeniu.

O'Connor - który jest osobistym lekarzem Bidena od 13 lat - podkreślił, że szczegółowe badanie neurologiczne nie wykazało u prezydenta Stanów Zjednoczonych żadnych zaburzeń centralnego układu nerwowego takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy udar. Rutynowa kolonoskopia - która była powodem przekazania na 85 minut władzy wiceprezydent Kamali Harris - nie wykazała niepokojących zmian.

Lekarz ujawnił, że Biden przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (apiksaban), statyny (lek obniżający cholesterol), a także środki przeciwalergiczne i lek łagodzący refluks żołądka.

Jak wskazuje opublikowany w zeszłym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by sprawować swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości