TVN24 | Świat

Ponad 50 kandydatów na prezydenta Białorusi. Antysystemowy bloger bez zgody na start

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Na Białorusi 55 osób próbowało zarejestrować swoje komitety wyborcze, by ubiegać się o możliwość startu w wyborach prezydenckich. Powołując się na względy formalne, części z nich Centralna Komisja Wyborcza odmówiła.

Białoruska Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała już między innymi komitet wyborczy obecnego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zamierza ubiegać się o szóstą kadencję. Nie udało się jednak zarejestrować grupy antysystemowego blogera Siarhieja Cichanouskiego i kilku stronników opozycjonisty Mykoły Statkiewicza. Siarhiej Cichanouski przebywa w areszcie za udział w nielegalnej akcji i dokumenty w jego imieniu próbowała złożyć jego żona na podstawie upoważnienia. Centralna Komisja Wyborcza uznała jednak, że wolę startu w wyborach należy zadeklarować osobiście i podpis pod dokumentami nie może być postawiony "z upoważnienia". Wobec takiego postawienia sprawy przez CKW próbę startu w wyborach postanowiła podjąć żona Cichanouskiego i w piątek złożyła stosowne dokumenty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W sumie – jak wskazał portal TUT.by – chęć udziału w wyborach poprzez próbę zarejestrowania komitetu wyborczego zadeklarowało 55 osób, co jest na Białorusi rekordem. W kampanii w 2010 roku takich osób było 19, a ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów. W 2015 roku komitety wyborcze próbowało zarejestrować 15 osób. Część wniosków jeszcze nie została rozpatrzona przez CKW. 15 maja swoje kandydatury zgłosili bankier Wiktar Babaryka, wywodzący się z nomenklatury biznesmen Waler Capkała, była deputowana Hanna Kanapacka i ponad 10 innych osób.

Wybory na Białorusi mają się odbyć 9 sierpnia. Lista zarejestrowanych kandydatów ma być ogłoszona w lipcu. 15 maja był ostatnim dniem zgłaszania wniosków o rejestrację komitetów wyborczych.

Autor:asty

Źródło: PAP