Austriaccy konserwatyści wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego


Konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 34,6 proc. głosów, o 7,6 proc. więcej niż pięć lat temu - podało w poniedziałek późnym wieczorem MSW Austrii po przeliczeniu wszystkich głosów.

NOWY PARLAMENT EUROPEJSKI. KTO ZYSKAŁ? KTO STRACIŁ?

Według oficjalnych wyników Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) otrzymała 23,9 proc. głosów, o jeden punkt procentowy mniej niż w poprzednich wyborach do PE. Na trzecim miejscu znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe), która zdobyła 17,2 proc. głosów, o 2,5 proc. mniej niż przed pięcioma laty.

Zieloni uzyskali 14,5 proc. głosów, a NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne) - 8,4 proc. Frekwencja w niedzielnych wyborach do PE wyniosła w Austrii blisko 60 proc.

Konsekwencje "Ibizagate"

Popularność FPOe spadła po ujawnieniu skandalu Ibizagate. Na opublikowanych na tydzień przed eurowyborami nagraniami ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni FPOe pierwsze miejsce w wyborach, uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

Po ujawnieniu skandalu kanclerz Sebastian Kurz ogłosił koniec dotychczasowej koalicji OeVP z FPOe.

Parlament Austrii przegłosował w poniedziałek wotum nieufności dla rządu kanclerza Kurza, pozbawiając go w ten sposób urzędu. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii tej alpejskiej republiki. Przyspieszone wybory parlamentarne w Austrii odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.

JAK GŁOSOWAŁA EUROPA? WYNIKI Z KRAJÓW UE

Autor: tmw / Źródło: PAP

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości