USA przeznaczą 3,5 miliarda dolarów na pomoc Ukrainie, Unia Europejska popiera udzielenie 5 miliardów euro pożyczki

Źródło:
PAP
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Reuters Archive
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Administracja Joe Bidena zamierza przeznaczyć dodatkowe 3,5 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Wsparcie finansowe popiera również Unia Europejska - ministrowie finansów w piątek zgodzili się na udzielenie 5 miliardów euro pożyczki dla Ukrainy.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała w piątek, że administracja USA zamierza przeznaczyć dodatkowe 3,5 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy przed końcem września. Biały Dom zwrócił się też do Kongresu o dodatkowe 13,8 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy w przyszłym kwartale.

Podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One Jean-Pierre zapowiedziała, że administracja USA zamierza wykorzystać większość z zatwierdzonych przez Kongres jeszcze w maju 20 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy przed końcem obecnego oku fiskalnego, który kończy się 30 września.

- Oczekujemy, że przeznaczymy kolejne 3,5 miliarda dolarów w tym celu przed końcem roku fiskalnego - powiedziała rzeczniczka Białego Domu, odnosząc się do pomocy w ramach Presidential Drawdown Authority (PDA), to jest uzbrojenia przekazywanego bezpośrednio z magazynów sił USA.

USA udzielają wsparcia wojskowego Ukrainie

W czwartek administracja ogłosiła przeznaczenie łącznie 2,8 miliarda dolarów na bezpośrednie przekazanie broni Ukrainie, jak i na zakupy broni z USA dla Ukrainy i państw regionu. Jean-Pierre podała też szczegóły dodatkowego pakietu wydatków 13,8 miliarda dla Ukrainy - pokrywającego najbliższy kwartał - o który zwróciła się do Kongresu w ubiegłym tygodniu.

Jak powiedziała, 4,5 miliarda z tych środków ma zostać przeznaczone w ramach PDA, a dodatkowe 2,7 miliarda na wsparcie wywiadu wojskowego i innego rodzaju pomocy wojskowej. Kolejne 4,5 miliarda Biały Dom chce przeznaczyć na bezpośrednią pomoc finansową dla Kijowa, zaś 2 miliardy - na złagodzenie skutków wojny dla ukraińskich zasobów energetycznych.

Pakiet nowych środków ma zostać przyjęty przed końcem września w ramach prowizorium budżetowego. Poprzednia transza, uchwalona w maju przy poparciu polityków obydwu partii, opiewała na 40 miliardów dolarów, z czego około połowa dotyczyła pomocy wojskowej, a druga połowa - humanitarnej i gospodarczej.

Unia za udzieleniem Ukrainie 5 mld euro pożyczki

Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli w piątek przyznanie 5 miliardów euro pożyczki dla Ukrainy - poinformował czeski minister finansów Zbynek Stanjura. Te środki mają jej pomóc w utrzymaniu szkół, szpitali i innych operacji państwowych podczas wojny z Rosją.

Pożyczka, która ma być zabezpieczona gwarancjami państw członkowskich UE, jest częścią pakietu o łącznej wartości 9 miliardów euro ogłoszonego w maju. Pierwszy miliard euro został w całości wypłacony na początku sierpnia.

Stanjura, który gościł ministrów finansów UE w Pradze, powiedział w oświadczeniu, że na kolejnym spotkaniu ministrowie zadecydują, w jakiej formie wypłacić Ukrainie pozostałe 3 miliardy euro wsparcia.

Ukraina otrzyma długoterminowe pożyczki

We wtorek w Brukseli wypracowana została propozycja przełamania impasu w sprawie wypłaty Ukrainie 5 miliardów euro pomocy makrofinansowej. Propozycję wcześniej blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek. Tygodniami, mimo toczonych rozmów w Brukseli, w tej sprawie trwał impas.

Zgodnie z porozumieniem środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako kolejny wyraz solidarności, budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami.

Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, Komisja Europejska zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekaże na tych samych warunkach Ukrainie.

Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą w pełni zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.

Gdy tylko Parlament Europejski i Rada zatwierdzą środowy wniosek oraz podpisany zostanie protokół ustaleń i umowa z władzami ukraińskimi, KE szybko wypłaci 5 miliardów euro.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: