Świat

"Wojny nie można wygrać kocami". Poroszenko w Kongresie prosi o broń

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił w Kongresie USA. Prosił o pomoc wojskową i specjalne gwarancje bezpieczeństwa. Wzywał do nałożenia dalszych sankcji na Rosję. Podczas gdy Poroszenko przemawiał na Kapitolu, amerykańska administracja poinformowała o nowym pakiecie wojskowej pomocy dla Kijowa. Będzie wykraczał poza dotychczasowe środki, ale nadal nie zakłada dostarczenia śmiercionośnej broni.

To było bardzo emocjonalne przemówienie - zwraca uwagę Reuters. Często przerywane oklaskami i owacją na stojąco. Co ważne, prezydent Ukrainy przemawiał, z dużą swobodą, po angielsku.

Koce to za mało

Prezydent Ukrainy mówił dużo o bohaterskiej postawie ukraińskich żołnierzy i ochotników oddających życie na froncie. Źle uzbrojonych, ale silnych duchem.

- Potrzebują większego poparcia politycznego na świecie. Potrzebują więcej sprzętu wojskowego, zarówno bojowego, jak i niebojowego. Koce czy noktowizory są także ważne, ale nie można wygrać wojny kocami - mówił Poroszenko, nawiązując do dotychczas udzielonej przez USA pomocy.

Specjalny status sojusznika

Prezydent Ukrainy zwrócił się też do Kongresu o "specjalny" status bezpieczeństwa dla Ukrainy - więzi na najwyższym szczeblu, jaka jest możliwa dla kraju, który nie jest członkiem Sojuszu.

- Gorąco zachęcam Stany Zjednoczone, żeby zapewniły Ukrainie specjalny status bezpieczeństwa i obrony, który wyraża najwyższy poziom współpracy z sojusznikami spoza NATO - mówił Poroszenko.

Prezydent Ukrainy wezwał też Amerykę do nałożenia dalszych sankcji na Rosję.

Pomoc za 53 mln dolarów

Podczas gdy Poroszenko przemawiał na Kapitolu, administracja Baracka Obamy obiecała Ukrainie pomoc wartości 53 mln dolarów na walkę ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju i na cele humanitarne. 46 mln dolarów będzie przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy, a 7 mln na pomoc humanitarną. Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych w ramach tej nowej pomocy m.in.: radarowy system obrony przeciwmoździerzowej, sprzęt inżynieryjny, pojazdy patrolowe, transportery, małe jednostki morskie, a także sprzęt do wykrywania materiałów wybuchowych, kamizelki kuloodporne, sprzęt do usuwania min, racje żywnościowe i pakiety pierwszej pomocy. Reuters zwraca uwagę, że pomoc ta nie obejmuje śmiercionośnej broni, za której dostawami na Ukrainę opowiadają się niektórzy republikańscy kongresmeni. Środki na pomoc humanitarną (7 mln dolarów) zostaną przekazane międzynarodowym organizacjom pomocowym z przeznaczeniem na wsparcie mieszkańców na wschodzie Ukrainy.

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: