TVN24 | Świat

Rosja wydala kilkudziesięciu dyplomatów z Holandii i Belgii

TVN24 | Świat

Autor:
akr/gp
Źródło:
PAP
Rzecznik MSZ o wydaleniu przez Rosję 45 polskich dyplomatów (08.04.2022)
Rzecznik MSZ o wydaleniu przez Rosję 45 polskich dyplomatów (08.04.2022)TVN24
wideo 2/35
TVN24Rzecznik MSZ o wydaleniu przez Rosję 45 polskich dyplomatów (08.04.2022)

Rosyjski resort spraw zagranicznych poinformował o wydaleniu 15 holenderskich i 21 belgijskich dyplomatów - podała we wtorek agencja AFP. Przekazała, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na podobne działania Holandii i Belgii wobec dyplomatów z Rosji. Pracownicy ambasad i konsulatów obu krajów mają opuścić Moskwę do 3 maja.

Rosjanie przekazali tę decyzję ambasadorom Holandii i Belgii, uzasadniając powyższy ruch zastosowaniem zasady wzajemności w odpowiedzi na wcześniejsze wydalenie 18 dyplomatów z rosyjskiej ambasady w Hadze, przedstawicielstwa handlowego w Amsterdamie i Stałego Przedstawicielstwa przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, a także 21 osób funkcyjnych z "rosyjskich instytucji na terytorium Belgii".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

MSZ Rosji wezwało ambasadora Luksemburga

W przypadku Holandii retorsje dotyczą 14 pracowników ambasady i jednego pracownika konsulatu generalnego w Sankt Petersburgu. Rosję ma opuścić też 21 belgijskich dyplomatów. Do MSZ wezwano również ambasadora Luksemburga, którego poinformowano, że uznanie jednego z rosyjskich dyplomatów z placówki w tym mieście za persona non grata było "nieuzasadnionym i nieprzyjaznym gestem". Przekazano, że Moskwa pozostawia sobie prawo do zastosowania podobnych kroków zgodnie z zasadą wzajemności.

Nie tylko Belgia i Holandia

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę w ciągu ostatnich tygodni decyzję o wydaleniu dyplomatów Rosji ogłosiły m.in. władze Polski, Francji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Estonii.

15 kwietnia Rosja uznała za personae non gratae 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Rosji w ramach retorsji za wcześniejsze (na początku kwietnia) wydalenie 19 dyplomatów z rosyjskiego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej. Jako powód decyzji UE podano wówczas, że Rosjanie prowadzili działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym.

Autor:akr/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości