Piątek jest 408. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Gwałtownie rośnie liczba rosyjskich wojskowych chcących oddać się do ukraińskiej niewoli - informuje w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Oczekiwanie na ukraińską kontrofensywę pogarsza stan moralny w rosyjskich szeregach - ocenia. Relacja na żywo w tvn24.pl.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:20
- 4:40
W piątek siły rosyjskie kontynuowały natarcie w Bachmucie i jego okolicach – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank przekazał, że z materiału z geolokalizacji wynika, że siły rosyjskie posuwają się dalej w centrum miasta, a z materiału z poprzedniego dnia wynika, że siły rosyjskie zbliżyły się około 3 kilometry od autostrady położonej na południowy zachód od Bachmutu.
- 3:54
Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy blogerzy zareagowali z niepokojem na rzekomy wyciek tajnych amerykańskich dokumentów wojskowych dotyczących wojny w Ukrainie, wskazując na utrzymujący się strach w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed pespektywą przyszłej ukraińskiej kontrofensywy.
- 3:38
Ponad setka ściśle tajnych dokumentów różnych amerykańskich agencji została opublikowana w mediach społecznościowych - podał "Wall Street Journal". Dokumenty opublikowano m.in. na forach dyskusyjnych gry Minecraft w serwisie Discord.
Zdjęcia dokumentów znaleziono dzień po tym, jak sześć z nich - dotycząca m.in. planów wyposażenia ukraińskich batalionów na potrzeby wiosennej kontrofensywy - pojawiły się na Twitterze i rosyjskich kanałach serwisu Telegram.
- 2:54
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 1:59
Podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum rozważania przy X stacji - "Jezus z szat obnażony" - przedstawiono jako "słowa pokoju od młodych z Ukrainy i z Rosji".
Ukraiński chłopiec napisał: "W zeszłym roku tata i mama zabrali mnie i mojego młodszego brata do Włoch, gdzie od ponad 20 lat pracuje nasza babcia. Wyjechaliśmy z Mariupola w nocy. Na granicy żołnierze zatrzymali mojego ojca i powiedzieli mu, że musi zostać na Ukrainie, żeby walczyć. Dalej jechaliśmy autobusem jeszcze przez dwa dni".
Dodał: "Po przybyciu do Włoch byłem smutny. Czułem się odarty ze wszystkiego: zupełnie nagi. Nie znałem języka i nie miałam przyjaciół. Babcia bardzo się starała, żebym poczuł się szczęśliwy, ale ja tylko mówiłem, że chcę wrócić do domu. W końcu moja rodzina postanowiła wrócić na Ukrainę. Tutaj sytuacja nadal jest trudna, wszędzie wokół toczy się wojna, miasto jest zniszczone. Ale w sercu wciąż mam tę pewność, o której mówiła mi babcia, gdy płakałem: Zobaczysz, że wszystko minie. I z pomocą dobrego Boga wróci pokój".
Uczestnicy drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek
Zabrzmiały następnie słowa młodego Rosjanina: "Ja natomiast jestem rosyjskim chłopcem... podczas gdy to mówię, to prawie czuję się winny, ale jednocześnie nie rozumiem dlaczego i czuję się podwójnie źle. Odarty ze szczęścia i marzeń na przyszłość".
"Od dwóch lat widzę płaczącą babcię i mamę. W liście doniesiono nam o śmierci mojego starszego brata, do dziś pamiętam go w dniu jego 18. urodzin, uśmiechniętego i jaśniejącego jak słońce, a wszystko to zaledwie kilka tygodni przed naszym wyjazdem w daleką podróż. Wszyscy mówili nam, że musimy być dumni, ale w domu było tylko wiele cierpienia i smutku. To samo stało się z tatą i dziadkiem, oni też wyjechali i nic więcej o nich nie wiemy" - napisał rosyjski chłopiec.
Dodał: "Ktoś z moich szkolnych kolegów z wielkim strachem szepnął mi do ucha, że jest wojna. Wracając do domu napisałem modlitwę: Jezu, proszę, niech na całym świecie zapanuje pokój i abyśmy wszyscy byli braćmi".
- 1:01
Kobieta na zgliszczach swojego domu zniszczonego w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście Konstantynówka
Zniszczony w wyniku rosyjskiego ostrzału dom w mieście Konstantynówka w obwodzie donieckim
Mieszkańcy na zgliszczach swojego domu zniszczonego w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście Konstantynówka
- 0:36
Wierzę, że cierpienie Ukraińców niedługo się skończy, a koniec tego cierpienia będzie jednocześnie początkiem odrodzenia, nie tylko samej Ukrainy, ale co najmniej Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w podkaście zamieszczonym w internecie.
- 22:36
Ukraina przygotowuje listę kolejnych osób, na które zostaną nałożone sankcje w związku ze wspieraniem przez nie agresji rosyjskiej - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
- Aparat Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wraz z rządem, z ministerstwami przygotowuje nową, bogatą sankcyjną listę osób wspierających agresję - będą one zablokowane - zapowiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.
24 tys. wyświetleń · 5,4 tys. reakcji | Сьогодні насичений день. Перше – Ставка. Основна увага – боям за Авдіївку і Бахмут, за Луганщину, за кожен із тих напрямків, де ворог намагається... | By Володимир Зеленський | Facebook
Сьогодні насичений день. Перше – Ставка. Основна увага – боям за Авдіївку і Бахмут, за Луганщину, за кожен із тих напрямків, де ворог намагається...
Prezydent przekazał, że w piątek przeprowadził naradę z dowództwem na temat sytuacji na froncie, rozmawiał też na temat bezpieczeństwa energetycznego. Wziął również udział w iftarze (pierwszym posiłku po zmierzchu podczas Ramadanu) w krymskotatarskim centrum kultury i odznaczył ukraińskich muzułmanów walczących w szeregach armii.
Podkreślił, że "świat musi wiedzieć, że szacunek i porządek powrócą do międzynarodowych stosunków tylko wtedy, gdy na Krym powróci ukraińska flaga, kiedy będzie tam wolność - tak samo jak na reszcie terytorium Ukrainy".
- 21:58
Ukraina docenia wysiłki prezydenta Brazylii, aby znaleźć rozwiązanie, które zakończy rosyjską agresję. Jednocześnie musimy postawić sprawę jasno: Ukraina nie handluje swoimi terytoriami - napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko w odpowiedzi na sugestię brazylijskiego przywódcy Luiza Inacio Luli da Silvy, by w celu zakończenia wojny Ukraina zrzekła się Krymu.
"Nie ma żadnego prawnego, politycznego ani moralnego powodu, dla którego mielibyśmy oddać choćby centymetr ukraińskiej ziemi" - napisał Nikołenko. "Stanowisko Ukrainy pozostaje niezmienne: wszelkie wysiłki mediacyjne mające na celu przywrócenie pokoju na Ukrainie muszą być oparte na poszanowaniu suwerenności i pełnym przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych" - dodał.
Luiz Inacio Lula da Silva zasugerował w czwartek, że Ukraina powinna zrezygnować z odzyskania Krymu, by zakończyć wojnę.
Rosja zaanektowała należący do Ukrainy półwysep Krym w 2014 roku.
- 20:50
Mieszkańcy miasta Woroneż w zachodniej Rosji donoszą o głośnej eksplozji w pobliżu pasa startowego wojskowej fabryki samolotów - informuje portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media.
- 20:30
Ukraina zaproponowała Rosji wymianę wszystkich jeńców muzułmańskich z okazji Ramadanu, ale Moskwa nie zgodziła się - poinformowała Daria Zariwna, doradczyni szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- Wystąpiliśmy z propozycją wymiany muzułmanów "wszystkich na wszystkich" z obu stron w wyrazie szacunku do ich kultury i tradycji. Niestety rosyjska strona przyjęła ten pomysł bez szczególnego entuzjazmu - powiedziała Zariwna, cytowana w piątek przez Hołos Ameryki.
W tym roku trwający 30 dni Ramadan, święty miesiąc muzułmanów, rozpoczął się 22 marca.
Według biura ukraińskiego prezydenta od marca ubiegłego roku przeprowadzono ze stroną rosyjską 39 wymian. Łącznie uwolniono 1993 osoby, w tym 184 kobiety i 107 cywilów.
- 20:15
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Ambasador Ukrainy: jest ktoś trzeci, kto dąży do tego, żeby przez sprawy historyczne nas podzielić
- 20:01
Ukraiński resort obrony zakomunikował, że Rosjanie porzucili w Ukrainie "kolejny nowoczesny czołg T-90M".
- 19:32
3 osoby zostały ranne po wybuchu miny w obwodzie charkowskim - podaje Ukrinform.
- 18:52
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że zlikwidowała farmę botów w położonym w centralnej części Ukrainy obwodowym mieście Kropywnycki; powstało tam prawie 3 tys. fałszywych kont, których zadaniem było szerzenie dezinformacji na temat Ukrainy.
Jak poinformowała SBU, farma działała na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Zatrzymano jej organizatora; był nim mężczyzna z Zaporoża, który na początku wojny rozpętanej przez Rosję przeniósł się do Kropywnyckiego. Ustalono, że stworzył prawie 3 tysiące fałszywych kont, które planował sprzedać za pośrednictwem darknetu za łączną kwotę ponad pół miliona hrywien (ok. 59 tys. zł. - red.).
Sprzęt do swojej działalności zainstalował w wynajętym mieszkaniu w jednej z dzielnic mieszkaniowych miasta Kropywnycki, które jest stolicą obwodu kirowohradzkiego. Podczas przeszukania w mieszkaniu funkcjonariusze SBU znaleźli m.in. sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie, a także 3 tys. kart SIM. Jego klientami byli przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych i kontrolowani przez nich prokremlowscy propagandyści.
- 18:48
Bumar-Łabędy i Ukroboronprom poinformowały, że wspólnie ustanowiły centrum technologiczne do napraw czołgów T-64
- 18:30
Gwałtownie rośnie liczba rosyjskich wojskowych chcących oddać się do ukraińskiej niewoli - informuje w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Oczekiwanie na ukraińską kontrofensywę pogarsza stan moralny w rosyjskich szeregach - ocenia.
Jak napisano w komunikacie HUR, w ramach państwowego programu "Chcę żyć" w marcu zarejestrowano 3 tys. zgłoszeń dotyczących chęci oddania się do niewoli przez rosyjskich żołnierzy. To dwa razy więcej niż w poprzednich miesiącach.
HUR odnotowuje też rosnącą liczbę przypadków oddawania się rosyjskich żołnierzy do niewoli bezpośrednio na polu bitwy - czytamy.
Ukraińska operacja kontrofensywna jeszcze się nie rozpoczęła, ale już są jej rezultaty - oceniono. "Wybór rosyjskiego żołnierza podczas wojny jest prosty: albo śmierć, albo niewola" - dodano.
- 16:39
Sposobem na wyparcie Rosjan z Krymu jest uderzenie na południe w trójkąt tworzony przez miasta Melitopol, Tokmak i Wasyliwka - ocenił analityk Instytutu Studiów nad Wojną George Barros. Jak dodał, zajęcie tego obszaru pozwoliłoby zablokować kluczowe drogi, które umożliwiają zaopatrywanie trenów na zachód od nich.
- 16:03
Podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego m.in. z naczelnym dowódcą armii gen. Wałerijem Załużnym i szefem ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryłem Budanowem omówiono sytuację na froncie i możliwe kroki przeciwnika w najbliższym czasie.
Rozmawiano też o działaniach mających na celu zapobieganie wyciekom informacji o planach sił obrony Ukrainy - napisało biuro prezydenta w komunikacie.
- 15:43
"Przed rokiem Siły Zbrojne Ukrainy zakończyły wyzwalanie obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Dzięki sile naszych żołnierzy i niezłomności naszego narodu wygraliśmy bitwę o Północ" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu na serwisie Telegram. Zapewnił, że Ukraina "odzyska integralność terytorialną".
Obwody czernihowski i sumski to północne przygraniczne regiony Ukrainy sąsiadujące z Federacją Rosyjską. W pierwszych dniach inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego 2022 r., szczególne znaczenie miał Czernihów, stanowiący północną drogę do Kijowa. Rosjanie od pierwszych dni próbowali okrążyć i zająć to miasto, leżące 140 km od stolicy. Zostali powstrzymani na północno-wschodnich obrzeżach Czernihowa. Gdy Rosja na przełomie marca i kwietnia ogłosiła, że ogranicza działania bojowe na północy Ukrainy, kryło się za tymi słowami powstrzymanie przez armię ukraińską ofensywy Rosjan w tych regionach.
- 15:23
W czwartek wieczorem zamaskowani rosyjscy okupanci wdarli się do jednego z pomieszczeń Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i uprowadzili stamtąd czterech pracowników odpowiedzialnych za ochronę obiektu - powiadomił w piątek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.
Godny odnotowania jest fakt, że wszystkie porwane osoby uchodziły za lojalne wobec rosyjskich najeźdźców; jeden z uprowadzonych mężczyzn był wręcz znany ze swojej uległej postawy wobec wroga - podkreślono w komunikacie Enerhoatomu.
"Sytuacja w elektrowni staje się coraz bardziej napięta. Nasilają się rewizje i poszukiwania 'podejrzanych' osób. Nawet pójście na współpracę z okupantami nie ratuje przed zatrzymaniem lub przesłuchaniami" - zauważył Enorhoatom.
- 13:57
Ujawniony przez amerykański dziennik "New York Times" wyciek tajnych dokumentów, dotyczących planów USA i NATO w związku ze wsparciem wojskowym dla Ukrainy, to operacja dezinformacyjna rosyjskich służb specjalnych - ocenił w piątek w rozmowie z agencją Reutera doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
Kreml chciał w ten sposób zasiać wśród sojuszników Kijowa wątpliwości w powodzenie ukraińskiej kontrofensywy. Materiały opublikowane przez "NYT" zawierają ogromną ilość nieprawdziwych danych - podkreślił Podolak.
W ocenie doradcy prezydenta Ukrainy "Rosja szuka wszelkich sposobów na to, by przejąć inicjatywę w sferze informacyjnej i wpłynąć na scenariusze kontrofensywy (Kijowa)". "Wróg próbuje rozsiewać wątpliwości, kompromitować wcześniejsze pomysły (Ukrainy i Zachodu), straszyć swoją rzekomą 'wiedzą'. Są to jednak tylko standardowe elementy gry operacyjnej rosyjskiego wywiadu – i nic więcej. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi ukraińskimi planami" - wyjaśnił urzędnik.
"Jeśli chodzi o faktyczne plany kontrofensywy, rosyjskie wojska bez wątpienia zapoznają się z nimi jako pierwsze. Przypuszczam, że stanie się to bardzo szybko" - zapowiedział Podolak.
Wojna w Ukrainie. "NYT": Wyciekły tajne dokumenty dotyczące ukraińskiej kontrofensywy. Pentagon prowadzi śledztwo
- 13:39
Ukraińcy zniszczyli rosyjski samolot szturmowy Su-25 w pobliżu Marjinki w obwodzie donieckim – przekazał portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie dowództwo.
Ukraiński resort obrony opublikował z kolei materiał wideo z podpisem "Wygląda na to, że dzisiejsza pogoda nie sprzyja okupantom", przedstawiające eksplozję samolotu.
- 13:34
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła 480 żołnierzy, podwyższając łączne rosyjskie straty do ponad 177 tysięcy wojskowych – poinformował w piątek ukraiński Sztab Generalny.
Ukraińskie dowództwo przekazało, że Rosjanie w ciągu ostatnich 24 godzin stracili również między innymi dwa czołgi (łącznie 3633), trzy wozy bojowe piechoty (łącznie 7016) oraz dziewięć systemów artyleryjskich (łącznie 3255).
- 12:53
Minister obrony Austrii Klaudia Tanner (OeVP) zapowiedziała możliwość pomocy Ukrainie przy usuwaniu min dopiero po zakończeniu wojny, "być może wspólnie z Czerwonym Krzyżem" – poinformował portal dziennika "Kronen Zeitung".
- 12:42
W walkach o Bachmut Rosjanie próbują przebić się przez obronę ukraińską, rzucając do walk duże siły. Ukraińcy muszą działać niestandardowo, wykorzystując na przykład ukształtowanie terenu - powiedzieli żołnierze ukraińskiej 80. brygady desantowo-szturmowej w reportażu Radia Swoboda.
- 12:01
Wejście Ukrainy do NATO wzmocni je na dziesięciolecia i odbierze Rosji chęć atakowania sąsiadów. Mam jednak mało optymizmu co do gotowości USA, by stanąć na czele tego procesu i tym samym wesprzeć wysiłki krajów bałtyckich i Polski – oświadczyła ukraińska deputowana Iwanna Kłympusz-Cyncadze.
- 12:00
Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Kontynuowanie tego wątku ma charakter eskalacyjny i jest elementem presji psychologicznej na decydentów i społeczeństwa Zachodu - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
- 11:38
26-letni Rosjanin Andriej Miedwiediew, uciekinier z Grupy Wagnera, który w styczniu wystąpił o azyl w Norwegii, został zatrzymany w Szwecji pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy - poinformowała szwedzka policja.
- 11:15
Grecja będzie dalej dostarczać Ukrainie wszelkiego rodzaju amunicję, ale odmówiła przekazania sowieckich i rosyjskich systemów obrony rakietowej, jakie posiada w swoich zasobach - poinformował minister obrony Nikos Panagiotopulos.
- 10:53
W piątek w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały miejscowość Stanisław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Pocisk artyleryjski trafił w dom mieszkalny, raniąc matkę, a także dwoje jej dzieci - trzyletniego chłopca i dziesięcioletnią dziewczynkę, która walczy o życie w szpitalu - oznajmił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
- 10:03
Wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim miasto Oczaków na południu Ukrainy, dwie osoby są ranne - poinformował szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim. Siedem razy w ciągu minionej doby ostrzelany został Chersoń, gdzie Rosjanie prowadzili naloty lotnicze.
- 9:56
Rosyjskie wojska przystąpiły do zaminowywania okupowanych terenów obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, m.in. okolic miasta Enerhodar. Najeźdźcy mogą przygotowywać się w ten sposób do ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił lokalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow.
- 9:48
Bachmut, Ukraina. Brytyjczycy: kluczowa droga zagrożona, Rosjanie nabierają impetu
- 9:12
Rosyjscy okupanci na Krymie angażują do prac przy budowie fortyfikacji mężczyzn uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Gdy te osoby buntują się z powodu braku wynagrodzeń lub niepełnych wypłat, są zmuszane do dalszej pracy przez nadzorców uzbrojonych w broń palną - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii.
Takie przypadki odnotowano w pobliżu miasta Dżankoj na północy okupowanego półwyspu. Lokalni mieszkańcy są oszukiwani, ponieważ obiecuje im się atrakcyjne gratyfikacje finansowe, lecz te zapowiedzi Rosjan nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością - oznajmił sztab w porannym komunikacie na Facebooku.
Doniesienia o budowie umocnień wojskowych w zachodniej i północnej części Krymu, głównie na wybrzeżu i wzdłuż Kanału Północnokrymskiego, pojawiają się od końca ubiegłego roku.
- 8:37
W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 23,1 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało prawie 30,7 tys. – podała Straż Graniczna.
- 8:34
W rejon Melitopola na południu Ukrainy, gdzie doszło w czwartek do eksplozji, Rosjanie zwozili wcześniej sprzęt i oddziały wojskowe - oświadczył lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow. Chodzi o wschodnią część Melitopola i wieś Wesełe.
Fedorow wyjaśnił, że eksplozje w tym rejonie nastąpiły około godz. 21 (godz. 20 czasu polskiego) w czwartek. "Wcześniej pojawiły się informacje, że wróg już przez cztery dni z rzędu zwoził tam swój sprzęt i personel" - powiedział mer. Jak relacjonował, Rosjanie starają się przemieszczać sprzęt w czasie, gdy nie działa łączność mobilna, bądź też ją odłączają, tak by mieszkańcy nie mogli przekazywać danych armii i służbom ukraińskim. "Tego jednak nie udało się ukryć" - podkreślił urzędnik, cytowany przez agencję UNIAN.
- 8:18
Rosjanie zajęli zachodni brzeg rzeki Bachmutka, zagrażając kluczowej trasie dostaw na Ukrainę - podało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Rosja poczyniła kolejne postępy i teraz z dużym prawdopodobieństwem wkroczyła do centrum miasta. Kluczowa trasa dostaw Ukrainy 0506 na zachód od miasta jest prawdopodobnie poważnie zagrożona" - podał resort na Twitterze.
- 8:04
Informacje ISW o nowych jednostkach są oparte na dokumencie przechwyconym przez oficera ukraińskiego, określanego jako wiarygodne źródło. Z dokumentu wynika, że kompanie mają być utworzone w poszczególnych brygadach 1. korpusu armijnego (jest to formacja tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, DRL), a także w: pułkach i brygadach zmechanizowanych i pułkach pancernych 150. dywizji zmechanizowanej, wchodzącej w skład 8. Armii. Ogólnowojskowej (Południowego Okręgu Wojskowego Rosji).
ISW podkreślił, że 150. dywizja była szczególnie aktywna w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim. "Rosyjskie operacje ofensywne wzdłuż tego frontu pozostają ogółem nieskuteczne" - ocenił ośrodek. Prognozował, że rosyjskie dowództwo wojskowe tworzy nowe kompanie, by "wzmocnić pomniejsze sukcesy taktyczne i zachęcić do dalszych operacji ofensywnych".
Tym niemniej, biorąc pod uwagę już niepewną konstrukcję tworzonych ad hoc jednostek rosyjskich, jak i niską jakość i morale jednostek DRL w tym rejonie, "nie wydaje się, by wykorzystanie tych kompanii zapewniło siłom rosyjskim znaczącą przewagę ofensywną na tym odcinku frontu" - skonkludował ISW.
- 8:00
Armia rosyjska pośpiesznie (szkolenie trwa 10-15 dni) tworzy wyspecjalizowane oddziały w najważniejszych formacjach zaangażowanych w walki uliczne w miastach. Są one złożone z rezerwistów i mają wzmocnić słabnącą skuteczność bojową – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank podał w najnowszym raporcie, że te nowe jednostki, o wielkości kompanii, tworzone są poza konwencjonalną strukturą armii, ale są związane w pewien sposób z istniejącymi pułkami i brygadami. Ośrodek wskazał, że w trakcie inwazji na Ukrainę widoczna jest w armii rosyjskiej tendencja do łamania zwyczajowego podziału na jednostki.
Wyspecjalizowane oddziały mają składać się ze 100 ludzi. Każdy ma cztery (po 10 ludzi) grupy szturmowe, cztery (po 10 ludzi) grupy wsparcia ogniowego, ośmioosobową grupę zwiadowczą i dwóch dowódców. Pięcioosobową grupę tworzą saperzy, trzy osoby - zespół ewakuacji medycznej; dwóch wojskowych odpowiedzialnych jest za aparaty bezzałogowe. Zadaniem oddziałów jest prowadzenie operacji związanych z walkami w miastach lub w warunkach trudnych geograficznie, również w celu przejmowania obiektów strategicznych. Personel tych kompanii przechodzi szkolenie trwające 10-15 dni, co - jak zauważył ISW - jest krótkim terminem nawet w przypadku tych rezerwistów, którzy mają już jakieś doświadczenie.
- 7:19
Prezydent Francji Emmanuel Macron nie uzyskał w czasie swojej wizyty w Chinach niczego w sprawie wojny w Ukrainie, a dodatkowo dał się wciągnąć w grę pozorów Pekinu – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
- 7:00
Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce to sygnał dla Putina o nadchodzącej porażce. Nadchodzących sześć miesięcy będzie kluczowe. Jeśli przestaniemy wspierać Ukrainę, to zwycięży Rosja - powiedział ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki w rozmowie opublikowanej w magazynie "Polska. Metropolia Warszawska".
- 6:36
Białoruś rozmieściła niedaleko granicy z Litwą co najmniej kilkanaście czołgów i inny sprzęt wojskowy - poinformował w nocy niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.
Odnotowano, że w nocy na stację kolejową Gudagoje, 9 km od granicy z Litwą, przybył eszelon co najmniej 20 jednostek wyposażenia Sił Zbrojnych Białorusi.
Wśród sprzętu było co najmniej 10-15 czołgów T-72B/B3, a także transportery opancerzone, BMP i MT-LB.
- 6:34
Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin
- 5:51
Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów zawierających plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiego wojska przed spodziewaną ofensywą - podał "New York Times".
Jak przekazał dziennik, powołując się na przedstawicieli Pentagonu, resort prowadzi dochodzenie szukając sprawie winnych przecieku dokumentów, ale dotąd bez efektów. Nie udało się dotąd też usunąć materiałów, opublikowanych w formie zdjęć dokumentów oznaczonych jako "ściśle tajne".
- 3:47
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że miejsce Ukrainy jest w strukturach transatlantyckich, czyli w NATO oraz w Unii Europejskiej. W ten sposób skomentował uchwały litewskiego Sejmu przed letnim szczytem NATO w Wilnie.
Litewski parlament przyjął w czwartek uchwałę na letni szczyt NATO w Wilnie, w której znalazło się oficjalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu. Dokument stwierdza, że "konieczne jest zaproszenie" Ukrainy do "przystąpienia do NATO jako państwa członkowskiego" oraz do "podpisanie protokołów akcesyjnych i rozpoczęcie procesu ratyfikacji, gdy tylko pozwolą na to warunki”.
- 3:20
Instytut Studiów nad Wojną: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się w Moskwie 5 i 6 kwietnia, aby omówić dalszą integrację Państwa Związkowego, przy czym Putin prawdopodobnie skupił się na wzmocnieniu rosyjskiej kontroli gospodarczej nad Białorusią.
- 2:52
Stany Zjednoczone odpierają wysiłki niektórych europejskich państw NATO, by podczas lipcowego szczytu Sojuszu zaoferować Ukrainie "mapę drogową" do członkostwa - podał "Financial Times", powołując się na cztery osoby zaangażowane w rozmowy.
- 2:31
Powstanie połączenie osobowe na europejskim torze Warszawa-Lwów. Polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wicepremier Ukrainy Oleksander Kubrakov odbyli pierwszy przejazd po europejskiej szerokości torze do Rawy Ruskiej - przekazał minister w KPRM Michał Dworczyk.
- 2:19
Operatorzy dronów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego w pobliżu linii frontu w Donbasie
Jeden z dronów wykorzystywanych przez operatorów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego
Operatorzy dronów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego w pobliżu linii frontu w Donbasie
- 1:17
Siedem osób zostało rannych w czwartek w rosyjskich atakach kierowanymi bombami lotniczymi w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.
Wieczorem doszło do trzech ataków rosyjskiego lotnictwa na miasto Berysław. Zaatakowano też okoliczne miejscowości - przekazał gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Dotychczas wiadomo o siedmiu mieszkańcach tego regionu, którzy zostali ranni w atakach.
Według Natalii Humeniuk, rzeczniczki ukraińskiej armii na południu kraju, Rosjanie zmienili taktykę, częściej stosując lotnicze bomby kierowane w niedużej odległości od linii frontu.
- 0:57
Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz złożył obywatelom Polski życzenia z okazji Świąt Wielkanocnycyh; podziękował też za pomoc i wsparcie - poinformowała ambasada Ukrainy.
W nagraniu video ambasador zaznaczył, że wartości chrześcijańskie są tradycyjnie ważne dla obu naszych narodów, a Polacy od ponad roku dają światu przykład ich przestrzegania, pomagając Ukraińcom.
Świąteczne życzenia ambasadora Ukrainy dla Polaków
- 0:49
Prezydent Zełenski przypomniał, że w środę wieczorem w Chełmie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim spotkał się z prezydentami Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Chełma.
- Podziękowałem całej społeczności miast-ratowników. Wszystkim, którzy pomagali Ukraińcom, którzy naprawdę udowodnili w pierwsze dni pełnowymiarowej wojny, że między ukraińskimi i polskimi sercami nie ma żadnych barier, granic, przeszkód - przekazał Zełenski.
- Ukraina potrafi być wdzięczna. Wdzięczną za taką solidarność. Historyczną solidarność - zaznaczył.
- 0:38
Dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa; teraz ta treść musi zostać odczuta na froncie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.
- Dzisiaj cały dzień już jestem na Ukrainie, w Kijowie, tutaj - na Bankowej. (To - red.) dzień wewnętrznych narad i przygotowań do wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie - przekazał szef państwa.
- Bardzo ważne, by treść wizyty w Polsce, praca naszej delegacji w Warszawie i w stałej komunikacji z polskimi partnerami były odczuwane przez nasz front. Obrona naszych ludzi, wsparcie naszej wytrwałości, przede wszystkim żołnierzy, to kwestia numer jeden podczas wszystkich rozmów i spotkań. To właśnie obrona - broń dla Ukrainy, amunicja dla Ukrainy, nowe systemy obronne dla Ukrainy - kontynuował.
- I dziękuję Polsce, dziękuję naszym partnerom za to, że ta wizyta była prawdziwie treściwa - dodał. - 0:22
Rosja uderzyła w wioskę Żmijewka w obwodzie chersońskim, 4 osoby zostały ranne - informuje The Kyiv Indenpendent za gubernatorem obwodu Ołeksandrem Prokudinem. Ładunki wybuchowe zostały zrzucone na miejscowość za pomocą drona.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu