Czwartek jest 400. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą jej zwycięstwo. - Przygotowujemy kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy przybliżenie naszego zwycięstwa. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej nastąpił dzień, w którym będę mógł wam podziękować za nasze zwycięstwo - powiedział prezydent. - Ukraina zwycięży na froncie, zwycięży w odbudowie. Zwycięży w przywróceniu sprawiedliwości. Na naszej ziemi nie pozostanie żadnego śladu po Rosjanach - zapewnił. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:10
Instytut Studiów nad Wojną: prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 30 marca dekret zezwalający na półroczny wiosenny pobór w Rosji, który obejmie 147 tysięcy Rosjan między 1 kwietnia a 15 lipca.
- 3:14
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:57
Gabinet Ministrów zdecydował, że ukraińscy sportowcy będą bojkotować zawody, w których wystąpią sportowcy z Rosji i Białorusi - poinformował Ołeh Nemczinow, minister gabinetu rady ministrów Ukrainy.
Decyzja ta jest odpowiedzią ukraińskiego rządu na zaktualizowane zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dotyczące udziału sportowców z Rosji i Białorusi w zawodach zgodnie z którymi zawodnicy, którzy nie wspierają wojny mogliby brać udział w rywalizacji jako sportowcy neutralni, bez symboli narodowych.
- 2:04
Ciężko ranny polski ochotnik walczący w szeregach sił zbrojnych Ukrainy dotarł szczęśliwie przez Kijów do Polski - poinformował w czwartek wieczorem na twitterze minister Michał Dworczyk.
Minister poinformował też, że jeden z rannych w ubiegłym tygodniu na Ukrainie wolontariuszy dotarł do Polski, a drugi został przewieziony z Dniepru do Kijowa.
- 23:19
"Z zadowoleniem przyjmuję głos Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, aby zakończyć proces ratyfikacji Finlandii. Dzięki temu cała rodzina NATO będzie silniejsza i bezpieczniejsza" – napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.
- 23:16
Turecki parlament zatwierdził w czwartek ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO, otwierając Helsinkom drogę do Sojuszu.
- 23:02
Według pierwszych meldunków po rozpoczęciu w czwartek przez wojska rosyjskie rakietowego ataku na obwód charkowski w Charkowie został uszkodzony prywatny dom i dwa samochody - poinformował w Telegramie szef charkowskiej obwodowej administracji.
Pułkownik Ihnat powiadomił również, że od strony północnych granic na Ukrainę wleciały drony kamikadze Shahed. Zagrożona jest m.in. stolica i obwód kijowski. Alarm lotniczy ogłoszono także w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim.
- 22:45
Oksana Zabużko, ukraińska pisarka i poetka, o ataku Rosji na Ukrainę
- 22:23
Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo – poinformował w wieczornym wystąpieniu, w 400. dniu wojny, prezydent Wołodymyr Zełenski.
- Przygotowujemy kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy przybliżenie naszego zwycięstwa. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej nastąpił dzień, w którym będę mógł wam podziękować za nasze zwycięstwo - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
W 400. dniu pełnoskalowej wojny, przywołując jej kolejne ważne etapy, prezydent Ukrainy wymienił m.in. bitwę o Kijów, Czernihów, walki o obwód sumski, kontrofensywę w obwodzie charkowskim i odzyskanie Chersonia.
Zełenski podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją.
- Ukraina zwycięży na froncie, zwycięży w odbudowie. Zwycięży w przywróceniu sprawiedliwości. Na naszej ziemi nie pozostanie żadnego śladu po Rosjanach - zapewnił Zełenski.
- 22:21
Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczący w Bachmucie na wschodzie Ukrainy, utworzyli w tym mieście swoją bazę w rozległych podziemiach Artemiwskiej Fabryki Win Musujących - poinformowała ukraińska agencja UNIAN, która przeanalizowała reportaż prokremlowskiego dziennika "Izwiestia".
Podziemne korytarze bachmuckich zakładów są tak rozległe, że można się po nich poruszać samochodem. Jednostki wroga "uwiły sobie tam gniazdo" jeszcze na początku bieżącego roku, rozmieszczając na terenie fabryki swój sztab i szpital polowy. Wagnerowcy ćwiczą się tam też w strzelaniu do celu, wykorzystując do tego puste butelki - powiadomił UNIAN.
Jak dodano, w ogromnych zbiornikach bachmuckiej fabryki jeszcze do niedawna przechowywano tysiące litrów win musujących. Wciąż znajdują się tam duże zapasy napojów alkoholowych. Sami wagnerowcy podkreślają jednak w propagandowych rosyjskich mediach, że jakoby z tych zasobów nie korzystają.
- 21:58
Charków jest pod ostrzałem - powiadomił Ihor Terechow, mer tego miasta na północnym wschodzie Ukrainy. Według wstępnych informacji Charków został zaatakowany rakietami z systemów S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji.
Terechow przekazał na Telegramie, że w mieście odnotowano sześć trafień w wyniku ostrzału wroga.
Według rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy Jurija Ihnata, którego cytuje portal Ukrainska Prawda, drugie co do wielkości miasto Ukrainy zostało zaatakowane przez rakiety S-300 z terytorium Rosji, z obwodu biełgorodzkiego.
Pułkownik Ihnat powiadomił również, że od strony północnych granic na Ukrainę wleciały drony kamikadze Shahed. Zagrożona jest m.in. stolica i obwód kijowski. Alarm lotniczy ogłoszono także w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim.
- 21:25
Od początku lutego do końca marca odnotowano ponad 35 tys. zgłoszeń do nowych ukraińskich oddziałów Gwardii Szturmowej, tworzonych w ramach Gwardii Narodowej, policji i straży granicznej. Osoby chętne do służby odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem motywacji - oznajmili rzecznik Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk i szef MSW Ihor Kłymenko.
Ponad 16 tys., czyli niemal połowa zgłoszeń, dotyczy jednostek Gwardii Szturmowej formowanych w ramach Gwardii Narodowej - przekazał Muzyczuk, cytowany przez agencję Ukrinform.
2 lutego ukraińska Gwardia Narodowa poinformowała, że w strukturach podległych MSW tworzone są nowe oddziały zwane Gwardią Szturmową. Kilka dni później donoszono o dużym zainteresowaniu służbą w tych jednostkach, do których już wówczas zgłosiło się kilka tysięcy chętnych.
Podstawą Gwardii Szturmowej mają być czynni policjanci, pogranicznicy i funkcjonariusze Gwardii Narodowej. Chodzi przede wszystkim o osoby z doświadczeniem w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie w 2014 roku. Niektórzy z nich walczyli już na froncie podczas obecnej rosyjskiej inwazji, rozpoczętej w lutym 2022 roku - wyjaśniał przed blisko dwoma miesiącami minister Kłymenko.
- 21:08
- Każda wojna, każda zbrojna konfrontacja zawsze kończy się klęską wszystkich - to słowa papieża Franciszka z ogłoszonego w czwartek orędzia wideo, przedstawiającego intencję modlitw na kwiecień o niestosowanie przemocy. Przesłanie nagrano przed hospitalizacją papieża, który od środy przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych.
W nagraniu wideo przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża Franciszek powiedział: - Żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji ani przegranej czy wyrzeczenia się czegokolwiek. Jest to aspirowanie do wszystkiego.
Papież przywołał słowa św. Jana XXIII z encykliki "Pacem in terris", ogłoszonej 60 lat temu, że "wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności".
- Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich - oświadczył Franciszek.
Wezwał: - Rozwijajmy kulturę pokoju. Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzasadnionej obrony celem jest pokój. I że tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem.
- Uczyńmy z niestosowania przemocy, tak w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych zasadę naszych działań. Módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni zarówno przez państwa, jak i przez obywateli - zaapelował papież.
- 20:47
Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - oznajmił rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych.
Jak podał Ryder podczas briefingu prasowego, żołnierze obrony powietrznej powrócili z powrotem do Europy i zapoznają się nadal ze sprzętem darowanym przez USA, Niemcy i Holandię.
Łącznie w szkoleniach prowadzonych przez Amerykanów, w tym w Bawarii, udział wzięło ponad 7 tys. żołnierzy. Programy te będą kontynuowane.
Szkolenie Ukraińców w Ft. Sill w Oklahomie rozpoczęło się w połowie stycznia. Według doniesień mediów, w tym CNN, amerykańscy instruktorzy chwalili Ukraińców za szybkość przyswajania wiedzy, dzięki czemu program mógł zakończyć się wcześniej, niż pierwotnie oczekiwano.
System Patriot
- 20:02
Osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany na stronie internetowej tej służby.
- Wielu członków tak zwanych rosyjskich elit już zrozumiało, że (inwazja na Ukrainę - red.) była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. (Dlatego -red.) poszukują różnych możliwości, żeby się ratować - przyznał Jusow.
Przedstawiciel HUR podkreślił, że Rosjanie, którzy kontaktują się z Kijowem, nie myślą, w jaki sposób można zmienić sytuację w ich ojczystym kraju, lecz kierują się wyłącznie własnym interesem.
W opinii Jusowa największe zagrożenie dla Władimira Putina stanowią obecnie osoby spoza kręgu najbliższych współpracowników dyktatora, natomiast przyczyny inwazji na Ukrainę mają charakter systemowy i są nierozerwalnie związane z systemem politycznym obowiązującym w Rosji.
- Decyzja o rozpoczęciu wojny na pełną skalę jest w dużej mierze konsekwencją rosyjskiego modelu rządów. Współczesna Rosja to społeczeństwo zamknięte, także w ramach dyktatorskich struktur władzy. Nie ma tam miejsca na jakąkolwiek dyskusję czy pluralizm opinii. Decyzję podejmuje jedna osoba, do tego niezbyt wykształcona i kompetentna, dlatego konsekwencje są dla Rosji katastrofalne - ocenił ukraiński wojskowy.
- 19:48
Rosja - sankcje. "El Mundo": rosyjska "flota cienia" korzysta z 443 tankowców
- 19:17
Francja oraz 45 innych państw należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powołały się na specjalny mechanizm w celu zbadania zarzutów kierowanych w stronę Rosji w związku z inwazją na Ukrainę - poinformowało francuskie MSZ w oświadczeniu.
Ministerstwo stwierdziło, że krok ten został podjęty "ze względu na niezwykle poważny wpływ agresji Rosji na Ukrainę, na ukraińską ludność cywilną, a zwłaszcza na dzieci".
Tzw. "mechanizm moskiewski" OBWE zapewnia możliwość wysłania misji ekspertów w celu pomocy państwom uczestniczącym w rozwiązaniu konkretnej kwestii lub problemu odnoszącego się do tzw. "wymiaru ludzkiego" OBWE, który traktuje o poszanowaniu praw człowieka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ukraina. Tysiące dzieci uprowadzonych przez Rosjan, rodzice walczą o ich powrót do domów
- 19:02
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret określający rutynową wiosenną kampanię poboru do wojska, wzywając 147 tys. obywateli do odbycia ustawowej służby wojskowej - poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
We wrześniu ubiegłego roku Putin podpisał zarządzenie powołujące 120 tys. obywateli na jesienne szkolenia. W tamtym czasie TASS cytowała rosyjskie ministerstwo obrony, które twierdziło, że pobór do wojska nie był w żaden sposób związany z wojną w Ukrainie - przypomina Reuters. Przynajmniej część poborowych znalazła się jednak na froncie.
Wszyscy mężczyźni w wieku 18-27 lat w Rosji są zobowiązani do odbycia rocznej służby wojskowej.
TASS przekazała, że w ostatnich latach w każdej z wiosennych i jesiennych kampanii poborowych powoływano średnio po około 130 tys. osób.
- 18:49
Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku pod warunkiem utrzymania obecnego tempa walk - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jeśli utrzymana zostanie dzisiejsza intensywność działań bojowych, to Rosji wystarczy obecnych środków do prowadzenia wojny konwencjonalnej w 2023 i "możliwie" w 2024 roku - podkreślił Czerniak.
- Krytyczne problemy u państwa-terrorysty zaczną się wcześniej, jeżeli wzmocniona będzie presja sankcyjna - dodał.
W wywiadzie dla Ukrinformu Czerniak zaznaczył też, że wpływ sankcji na przemysł zbrojeniowy Rosji "jest bardzo odczuwalny". Z powodu braku części przemysł nie jest w stanie uzupełniać strat na froncie, które - jak wskazał przedstawiciel HUR - obecnie należą do największych od początku wojny.
- 18:45
Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.
Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja "aktywnie" stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.
- W ramach tej proponowanej umowy, Rosja otrzymałaby ponad dwa tuziny typów broni i amunicji - powiedział rzecznik NSC. Dodał, że Kreml oferuje w zamian m.in. dostawy żywności.
W związku z tymi informacjami resort finansów USA nałożył sankcje na obywatela Słowacji Ashota Mkrtycheva, który miał pośredniczyć w rozmowach między reżimami. W zamian za broń, Pjongjang miał otrzymać od Moskwy samoloty komercyjne, surowce i inne towary, w tym żywność.
- Rosja straciła ponad dziewięć tysięcy sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego od początku tej wojny i po części dzięki wielostronnym sankcjom i kontrolom eksportu, Putin jest coraz bardziej zdesperowany, by je zastąpić - stwierdziła w komunikacie szefowa resortu finansów Janet Yellen.
- Plany takie jak ta umowa, do której dążyła ta osoba, pokazuje, że Putin zwraca się do dostawców ostatniego wyboru, takich jak Iran czy Korea Północna - dodała. Yellen zapowiedziała dalsze działania zmierzające do "degradacji" rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i powstrzymania prób dostaw broni z Korei Płn. i innych krajów.
- 18:08
Ukraina. Słowackie myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane pod Charkowem - przekazała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy
- 17:54
Ławra Peczerska w Kijowie przestaje być ośrodkiem szerzenia ideologii ruskiego miru – powiedział PAP rzecznik Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy arcybiskup Eustracjusz Zoria. W ten sposób skomentował decyzję władz w Kijowie, które nakazały opuścić ten klasztor mnichom Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
- Powstrzymanie wpływu patriarchatu moskiewskiego na tę świątynię jest jednym z niezwykle ważnych i potężnych kroków na rzecz wyzwolenia Ukrainy spod okupacji ruskiego miru – stwierdził Zoria.
Ukraina. Mnisi nie opuścili Ławry Peczerskiej w Kijowie
- 17:49
Chorwacja otrzyma od Stanów Zjednoczonych 140 mln dolarów na zakup Black Hawków. Pomoc będzie wykorzystana na utworzenie nowej eskadry śmigłowców - poinformował chorwacki premier Andrej Plenković.
Dotychczas Chorwacja kupiła dwa śmigłowce Black Hawk, a dwa kolejne zostały jej przez USA przekazane. Chorwacki minister obrony Mario Banożić informował wcześniej, że rząd planuje zakup ośmiu kolejnych śmigłowców.
Rząd Chorwacji zdecydował również o przekazaniu Ukrainie pomocy w wysokości 500 tys. euro. Zagrzeb ogłosił też plan przekazania Kijowowi 14 śmigłowców Mi-8.
- 17:27
Wywiezione z Ukrainy do Rosji dzieci były tam bite i poddawane przemocy psychologicznej - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana przez Radio Swoboda.
- Bardzo często (wywiezione) dzieci są karane za to, że odmawiają mówienia po rosyjsku, odmawiają nauki i śpiewania rosyjskiego hymnu, wstawania podczas rosyjskiego hymnu. Praktycznie wszystkie dzieci mówią, że były bardzo mocno bullingowane, przezywane za to, że są Ukraińcami. Są nawet dzieci, które mówią, że były bite za takie nieposłuszeństwo - przekazała Herasymczuk.
Jak dodała, niektóre dzieci miały zdjęcia dokumentujące pobicia, ale rosyjska strona, oddając dzieci rodzicom, zmuszała ich do usuwania zdjęć.
- 17:25
Nasi funkcjonariusze zniszczyli dwie grupy najemników walczących w składzie rosyjskiej prywatnej formacji Grupa Wagnera w rejonie Bachmutu - poinformowała na Facebooku straż graniczna Ukrainy.
Sześciu najemnikow zginęło, a ośmiu zostało rannych.
- 16:53
Słowackie myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji.
"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" - oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.
Pierwsze słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy
- 16:43
Pułkownik Jewhen Meżewikin, dowódca połączonej grupy taktycznej, która broni obecnie Bachmutu, powiedział w rozmowie z amerykańskim dziennikiem "The New York Times", że walki o to miasto mogą stać się punktem zwrotnym w wojnie z Rosją.
Meżewikin wyraził przekonanie, że jeśli ukraińskie siły będą nadal odnosić postępy, to bitwa o Bachmut zatrzyma ostatnią rosyjską ofensywę i przygotuje (Ukraińców) do zadania niszczycielskiego ciosu.
- 16:07
Siły ukraińskie kontynuowały ataki na rosyjskie pozycje i obszary koncentracji wojsk rosyjskich na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby - przekazał amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
- 15:32
Rosja ma wystarczające środki, aby kontynuować wojnę z Ukrainą w tym i być może przyszłym roku, ale ogłoszona przez nią "wielka ofensywa" okazała się porażką - powiedział w rozmowie z agencją Ukrinform przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak.
Czerniak stwierdził również, że obecnie rosyjskie wojsko "ze wszystkich sił próbuje przedostać się do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego".
- 15:06
Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu. Trwają tam walki. Toczą się one również w centralnej części miasta - powiedział zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.
Wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy - dodał Marczenko.
Jak relacjonował, w Bachmucie są zapasy żywności i wody, ale przemieszczanie się po ulicach jest niebezpieczne z powodu ciągłych chaotycznych ostrzałów.
Zniszczenia w Bachmucie
- 14:05
W wyniku ostrzału rosyjskich okupantów infrastruktura miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim została całkowicie zniszczona, w mieście nie pozostał ani jeden cały budynek - powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina mer tego miasta Witalij Barabasz.
Urzędnik przyznał, że zniszczonych budynków nie da się odbudować, można je jedynie burzyć i stawiać na nowo. Przypomniał, że przed inwazją zbrojną w Awdijiwce było 149 wysokich bloków i około czterech tysięcy domów prywatnych.
Wojna w Ukrainie, Awdijiwka. Pracownicy służb komunalnych ewakuowani z miasta. Sytuacja porównywalna z Bachmutem
- 13:29
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 560 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Straty rosyjskiej armii od początku agresji zbrojnej na Ukrainę wynoszą 172 900 żołnierzy - dodał sztab.
- 13:17
Rosyjskie służby bezpieczeństwa i wywiadu osiągnęły większe sukcesy w Ukrainie niż rosyjskie wojsko, choć też nie ustrzegły się poważnych błędów - ocenił czołowy brytyjski think tank zajmujący się obroną, Royal United Services Institute (RUSI).
Jak ujawnia RUSI, rosyjskie agencje szpiegowskie rozpoczęły przygotowania do inwazji na Ukrainę już w czerwcu 2021 roku. Zarazem szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego miał powiedzieć prezydentowi Władimirowi Putinowi, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie i poprosił o opóźnienie inwazji, lecz jego prośba została odrzucona.
- 12:01
Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny oznajmił, że obrońcom kraju potrzebne są zachodnie myśliwce F-16.
W nagraniu opublikowanym przez Załużnego jeden z pilotów ukraińskich stwierdził, że "najtrudniejsza jest nie umiejętność pilotażu, ale umiejętność wykorzystania samolotu w realnej walce".
Wcześniej rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat przekazał, że Ukraina potrzebuje samolotów wielozadaniowych, które mogą uczestniczyć w operacjach zarówno powietrznych, lądowych, jak też morskich. Chodzi o F-16 lub inne wielozadaniowe maszyny w podobnym rodzaju, czwartej generacji bądź nowsze.
- 11:17
Chiny są skłonne zacieśniać współpracę wojskową z Rosją, wzmacniać koordynację strategiczną, regularnie organizować wspólne patrole i ćwiczenia oraz wprowadzać w życie globalne inicjatywy w sferze bezpieczeństwa – ogłosił resort obrony w Pekinie.
- 11:16
Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w prowadzonych przez wojska rosyjskie ostrzałach terytorium Ukrainy, 11 osób zostało rannych - podał ukraiński portal Military Media Center, powołując się na dane ministerstwa obrony w Kijowie.
- 10:35
Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska decyzję MKOl o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych uważa za niezwykle kontrowersyjną. - Występy zawodników z tych państw będą policzkiem dla całego świata – powiedziała PAP była wioślarka.
- 10:18
Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.
Rosja. Amerykański dziennikarz "The Wall Street Journal" zatrzymany w Jekaterynburgu
- 9:58
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Przewodnictwo Rosji w RB ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
- 9:12
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła, że straty armii rosyjskiej są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie.
"Są takie dni na wschodzie, kiedy proporcja zabitych sięga 1:10" - napisała Malar na Telegramie. Podkreśliła, że "nie jest tak codziennie" i że średnia proporcja strat jest mniejsza.
"Nie obywa się bez strat. (...) Jednak straty wroga są kilkakrotnie większe, choć ma on przewagę pod względem liczby ludzi i uzbrojenia" - oświadczyła Malar.
- 8:50
Nie mamy żadnych dowodów na to, by doszło do rażących naruszeń w sprawie zarządzania pomocą zbrojeniową dla Ukrainy - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
- Urzędnicy ukraińscy podzielają naszą troskę o przejrzystość i odpowiedzialność w procesie dostarczania pomocy zbrojeniowej - podkreślił na konferencji prasowej.
Pytany o 189 skarg dotyczących rzekomych nieprawidłowości, zgłoszonych do inspektorów nadzorujących amerykańską pomoc dla Ukrainy odpowiedział, że nie wie o tych konkretnych doniesieniach. - Nie mamy żadnych dowodów na to, że doszło do jakichkolwiek rażących nieprawidłowości - zaznaczył.
John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego
- 8:46
Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej, z doniesień rosyjskich mediów wynika, że władze przygotowują się do rozpoczęcia wielkiej kampanii rekrutacyjnej do wojska, której celem jest przyjęcie dodatkowych 400 tys. żołnierzy. Rosja przedstawia kampanię jako poszukiwanie ochotniczego, zawodowego personelu, a nie nową, obowiązkową mobilizację.
"Istnieje realna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie zostanie zatarte, a władze regionalne będą próbowały osiągnąć przydzielone im cele rekrutacyjne poprzez zmuszanie mężczyzn do wstąpienia do wojska. Władze rosyjskie zapewne wybrały do zaspokojenia braków kadrowych rzekomo 'model ochotniczy', aby zminimalizować sprzeciw w kraju" - oceniono.
"Jest bardzo mało prawdopodobne, że kampania przyciągnie 400 tys. prawdziwych ochotników. Jednak odbudowa siły bojowej Rosji w Ukrainie będzie wymagała czegoś więcej niż tylko personelu. Rosja potrzebuje więcej amunicji i dostaw sprzętu wojskowego niż ma obecnie do dyspozycji" - dodano.
- 8:37
Od Lublina rozpoczęła się w Polsce prezentacja wystawy "Poprzez wojnę" przygotowanej przez ukraińską fundację "Bezpieczne Państwo". Na planszach widać miejsca, które stały się symbolami zbrodni rosyjskich w Ukrainie. - To zdjęcia miast wykonane tuż po ich wyzwoleniu spod okupacji, jak np. Bucza, Borodianka, Izium, Irpień. Oprócz zdjęć prezentujemy również filmy z tych zniszczonych miast w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości – red.) – powiedziała Diana Potocka z ukraińskiej fundacji.
Jeszcze przez dwa tygodnie wystawa będzie prezentowana w różnych polskich miastach, np. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu. Ekspozycja ma również na celu wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy oraz rodzin żołnierzy. Zebrane środki zostaną przeznaczone głównie na zakup dronów dla 67. Samodzielnej Zmechanizowanej Brygady, której żołnierze walczą obecnie pod Bachmutem w obwodzie donieckim. Kilku z nich przyjechało prosto z frontu do Polski, aby wesprzeć akcję.
Oleksij Oleksiuk, założyciel fundacji i żołnierz 67. brygady podkreślił skuteczność dronów w walce z okupantem. - W związku z tym, że są to drony własnej, ukraińskiej produkcji, to zapotrzebowanie na artylerię i czołgi nadal jest wielkie, ale nie aż tak duże – wyjaśnił w rozmowie z PAP wojskowy, który ukończył studia inżynierskie.
- 8:24
Ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową - powiedział w wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow, redaktor naczelny opozycyjnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat pokojowej Nagrody Nobla.
Dodał, że wierzy w nowe pokolenie Rosjan, które w dużej mierze sprzeciwia się wojnie w Ukrainie.
- 8:18
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwrócił uwagę w najnowszej analizie na doniesienia z Rosji, gdzie tamtejsze służby więzienne (FSIN) zaproponowały koncernowi Rostiech wykorzystanie pracy więźniów do produkcji nie wymagającej wysokich kwalifikacji.
Według mediów prorządowych w Rosji, na które powołał się ISW, kierownictwo koncernu ma teraz rozważyć tę propozycję.
Praca więźniów nie będzie raczej wykorzystana przy produkcji obronnej o wysokim stopniu zaawansowania technicznego - zauważył ośrodek. Niemniej - dodał - "więźniowie będą zapewne angażowani do produkcji bardziej podstawowych towarów o niższej jakości, co uwolni większe moce robocze dla produkcji zaawansowanej technicznie, bardzo potrzebnej do prowadzenia wojny".
ISW przypomniał, że już wcześniej wywiad brytyjski oceniał, iż rosyjski przemysł obronny w coraz większym stopniu wykorzystuje pracę więźniów.
- 8:17
Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą wśród tematów rozpoczynającego się w czwartek w Łodzi dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.
- 7:09
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) prowadzi brutalne działania kontrwywiadowcze i filtracyjne w miejscowościach na okupowanym Krymie - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie na Facebooku.
Miejscem tych działań jest np. Krasnoperekopsk, miasto na północy Półwyspu Krymskiego - wynika z komunikatu sztabu. W Krasnoperekopsku "pracownicy FSB prowadzą aktywne działania kontrwywiadowcze, którym towarzyszą poniżające procedury filtracji" - podał sztab. W trakcie tych procedur cywile są zmuszani do rozbierania się, a przesłuchaniom towarzyszy bicie - dodał.
Stan wyjątkowy na Krymie po ukraińskim ataku na infrastrukturę wojskową okupanta
- 6:37
Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 30 marca 2023
- 4:22
Instytut Studiów nad Wojną: minister spraw zagranicznych Iranu spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, aby dokonać przeglądu strategicznych i długoterminowych umów o współpracy, które prawdopodobnie zintensyfikują dwustronne stosunki bezpieczeństwa.
- 3:27
Słynny brytyjski podróżnik Michael "Bear" Grylls dołączył do platformy fundraisingowej United24 i będzie promował inicjatywę "Odbudowa Ukrainy" - poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
- 2:38
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 1:50
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że Władimir Putin być może odwiedzi Turcję 27 kwietnia z okazji inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom.
Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK.
Czy Putin może być zatrzymany? Prezes haskiego trybunału o "prawnym obowiązku wykonania nakazu"
- 1:38
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników – powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki. Na konferencji prasowej w Londynie po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Wallace powiedział, że rosyjskie wojska obecnie nie czynią "prawie żadnych postępów" i "ponoszą ogromne straty".
Rosyjscy żołnierze
- 1:05
Decyzja nakazująca Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) opuszczenie Ławry Peczerskiej w Kijowie to krok w kierunku wzmocnienia duchowej niezależności naszego kraju; bronimy społeczeństwo przed cynicznym manipulowaniem religią przez Moskwę - oświadczył w środę w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Ukraina to państwo, w którym obowiązuje największa tolerancja wyznaniowa w naszej części Europy. Jest tak od 1991 roku (uzyskania niepodległości przez Ukrainę po rozpadzie Związku Radzieckiego - red.) i będzie zawsze" - ocenił.
- 0:52
Prokuratura w Moskwie zażądała kary 7 lat pozbawienia wolności dla 62-letniego emeryta Michaiła Simonowa, który jakoby rozpowszechniał w sieciach społecznościowych "fałszywe informacje" na temat armii. Mężczyzna opublikował tam dwa krytyczne komentarze na temat ostrzałów Mariupola i Kijowa - przekazały w środę niezależne rosyjskie media.
- 0:34
W Bachmucie walczy około 6 tysięcy zawodowych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera i około 20-30 tysięcy innych najemników tej formacji, w tym zwerbowanych w więzieniach - poinformował przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.
Najemnicy Grupy Wagnera walczą pod Bachmutem
- 0:31
Polskie lub czeskie myśliwce MiG-29 pomogą naszej armii, ale nie stanowią znaczącego wsparcia, podobnie jak francuskie Mirage 2000 lub brytyjsko-niemiecko-włoskie Tornado. Pilnie potrzebujemy samolotów wielozadaniowych czwartej generacji i nowszych, takich jak amerykańskie F-16 - ocenił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: https://www.president.gov.ua/
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu