Środa jest 420. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Niemcy przekazały Kijowowi kolejny system obrony przeciwlotniczej IRIS-T - potwierdził minister obrony Ołeksij Reznikow. "Zbudowanie wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w jak najkrótszym czasie jest naszym priorytetem. To ochrona miast, infrastruktury krytycznej, naszych ludzi na tyłach i na froncie" - napisał na Facebooku. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:32
Instytut Studiów nad Wojną: wiceminister obrony Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie prowadzą już pewne działania kontrofensywne i zaznaczył, że działania te będą miały charakter ofensywny, jak i defensywny, ze względu na złożony charakter pola bitwy.
- 2:46
Instytut Studiów nad Wojną: rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wydaje się prowadzić na dużą skalę przegląd krajowych organów bezpieczeństwa.
- 2:09
Jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły 10 z 11 wrogich "szahedów", które zaatakowały Ukrainę w czwartkową noc - poinformowały w Telegramie siły zbrojne, donosi Ukrinform.
- 1:00
Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie
Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie
Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska w północno-zachodniej Ukrainie
- 0:22
Posłowie Fideszu głosowali w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych przeciwko wnioskowi opozycyjnej Koalicji Demokratycznej, który miał umożliwić aresztowanie i ekstradycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina, gdyby ten odwiedził Węgry.
"Viktora Orbana nie obchodzi los ukraińskich dzieci" – napisała posłanka Koalicji Demokratycznej Agnes Vadai. "To dlatego Orban chroni rosyjskiego dyktatora przed aresztowaniem i dlatego posłowie Fideszu odrzucili nasz wniosek" – dodała.
- 23:23
Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.
Nazwa strony "Potier niet" (Strat nie ma - red.) nawiązuje do komentarzy rosyjskiego dowództwa wojskowego, które znacznie zaniżają straty. We wrześniu ub. roku, jak mówił Tymczenko, minister obrony Siergiej Szojgu informował o 5937 zabitych, podczas gdy według strony ukraińskiej rosyjskie straty przekroczyły już wówczas 50 tys.
- 21:53
Z nowych wydań rosyjskich podręczników szkolnych znikają odniesienia do Kijowa - podał w środę ukraiński portal Suspilne. Dziennikarze porównali bieżącą i pochodzącą z 2021 roku wersję podręcznika dla klasy czwartej z serii "Świat wokół nas" wydawnictwa "Oświecenie".
W wydaniu sprzed dwóch lat napisano, że Włodzimierz I "ochrzcił ludność Kijowa", a w nowej wersji Kijowa już nie ma, a Włodzimierz chrzci "ludność stolicy". W starej wersji "po śmierci Olega rządy w Kijowie przejął książę Igor", w nowej wersji "po śmierci Olega Igor rządził Rosją" - relacjonuje portal.
W pierwotnej wersji kronikę "Powieść minionych lat" napisał "Nestor, mnich klasztoru kijowsko-peczerskiego", w nowej zaś autorem jest po prostu "mnich Nestor".
Jeszcze większą rewolucję, bo zmianę daty powstania państwa, odnotowano w podręczniku historii Rosji dla klasy szóstej. O ile wydanie z 2016 roku głosi "wielu historyków uznaje rok 882, kiedy Oleg zjednoczył Nowogród i Kijów, za datę powstania państwa staroruskiego", to w wydaniu z 2023 r. napisano że "największe znaczenie zyskała dynastia książąt, wywodząca się od Ruryka. Rozpoczęcie przez niego panowania w Nowogrodzie w 862 r. jest związane z powstaniem państwa ruskiego".
- 20:48
Armia ukraińska odparła w ciągu doby ponad 40 ataków przeciwnika. Ostrzelała rosyjskie wojska i sprzęt, a także dwa magazyny amunicji – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
"Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby odbito na tych odcinkach ponad 40 ataków wroga" – podał sztab generalny.
Siły agresora przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem samolotów bezzałogowych. 57-krotnie prowadziły ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem wrogich ostrzałów były m.in. cele cywilne, są zabici i ranni - przekazali ukraińscy wojskowi.
Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Czasowego Jaru
- 20:41
Biały Dom ogłosił w środę kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, będzie on zawierać m.in. amunicję do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską i "systemy przeciwpancerne".
- Ten pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów artylerii rakietowej HIMARS, systemów przeciwpancernych, jak i dodatkowe pociski artyleryjskie - oznajmiła Jean-Pierre podczas briefingu prasowego w Białym Domu.
- Stany Zjednoczone będą dalej współdziałały z naszymi sojusznikami i partnerami, by pomagać Ukrainie bronić się, bronić swojej demokracji i chronić swoich mieszkańców - dodała.
- 20:07
Niemcy przekazały Ukrainie kolejny system obrony przeciwlotniczej IRIS-T - potwierdził minister obrony Ołeksij Reznikow.
"Zbudowanie wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w jak najkrótszym czasie jest naszym priorytetem. To ochrona miast, infrastruktury krytycznej, naszych ludzi na tyłach i na froncie" - napisał na Facebooku Reznikow.
Wcześniej ukraińskie media, powołując się na niemiecki dziennik "Suddeutschen Zeitung" ujawniły, że Berlin przekazał Kijowowi drugi z czterech systemów IRIS-T w celu ochrony przed atakami.
System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM
- 19:05
Unia Europejska i Wielka Brytania tak samo chcą fiaska rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przywrócenia jej integralności terytorialnej - podkreśliła w Belfaście przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Wskazała, że wskutek rosyjskiej agresji po raz pierwszy od dziesięcioleci wojna na dużą skalę wróciła do Europy, a fundamenty pokojowego współistnienia na kontynencie zostały zaatakowane.
- To dotyczy wszystkich Europejczyków, nie tylko najbliższych sąsiadów Rosji. Unia Europejska i Wielka Brytania są w tym razem. Tak samo chcemy przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Tak samo chcemy, żeby rosyjska agresja się nie powiodła i tak samo chcemy przywrócenia sprawiedliwego pokoju w Europie - mówiła von der Leyen podczas zakończonej w środę konferencji poświęconej 25. rocznicy porozumienia wielkopiątkowego w Irlandii Północnej.
Ursula von der Leyen w Belfaście
- 17:56
Władimir Putin myśli, że weźmie Ukraińców i Zachód na przeczekanie. Trzeba mu udowodnić, że się myli - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.
- Choć siły rosyjskie nadal ponoszą znaczące straty prezydent Putin nie wysyła żadnych sygnałów, że szykuje się do pokoju. Myśli, że może przeczekać opór Ukraińców i wsparcie Zachodu - powiedział Stoltenberg.
Prezydent Czech Petr Pavel i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
- 17:47
W ciągu doby ukraińskie wojsko odparło ponad 40 ataków sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy - poinformował sztab generalny w Kijowie.
"Kosztem ciężkich strat wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - dodał sztab.
- 17:18
Adwokat skazanego na 25 lat więzienia znanego opozycjonisty Władimira Kary-Murzy wyjechał z Rosji w związku z ostrzeżeniami, że może zostać wobec niego wszczęte postępowanie karne – podały rosyjskie niezależne media.
Wadim Prochorow w wywiadzie dla rozgłośni Głos Ameryki oświadczył, że wyjechał z Rosji na kilka dni przed ogłoszeniem procesu i obecnie przebywa poza jej granicami.
Kara-Murza został oskarżony z powodu swych publicznych wystąpień za granicą, gdzie mówił o naruszeniach praw człowieka w Rosji, fałszowaniu wyborów i agresji rosyjskiej na Ukrainę - dodał adwokat.
Władimir Kara-Murza skazany w moskiewskim sądzie na 25 lat więzienia
- 17:00
Rumunia będzie kontrolować tranzyt ukraińskiego zboża, plombując przekraczające granicę ładunki oraz monitorując ich przemieszczanie się po swoim terytorium - ogłosił rząd kierowany przez premiera Nicolae Ciucę.
Władze Rumunii przywrócą też na granicy z Ukrainą kontrole jakości sprowadzanych z tego kraju produktów spożywczych - poinformował minister rolnictwa Petre Daea. Dodał, że podczas środowej rozmowy za pośrednictwem połączenia wideo z ukraińskim ministrem polityki agrarnej i żywności Mykołą Solskim wezwał władze w Kijowie do pilnych działań ograniczających eksport z Ukrainy do Rumunii zbóż oraz nasion oleistych.
- 16:54
W związku z objęciem przez USA sankcjami Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (IIB), nazywanego często rosyjskim "bankiem szpiegów", instytucja rozpoczęła proces przenosin swojej siedziby z Budapesztu do Rosji - poinformował bank na swojej stronie internetowej.
"W związku z faktycznym zakończeniem członkostwa Węgier w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym, wyczerpał on podstawy do dalszej działalności w Budapeszcie i w Unii Europejskiej. Bank rozpoczął relokację swoich operacji i funkcji swojej centrali z Węgier do Rosji" – poinformowała instytucja.
USA: nowe sankcje wobec Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (IIB)
- 16:35
W Bachmucie wciąż pozostają dzieci - poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. - Coraz trudniej się do nich dostać. Wiadomo, co robi wróg – stwierdziła.
Wereszczuk powiedziała, że władze Ukrainy robią wszystko, aby w wioskach, położonych w pobliżu miasta Bachmut, gdzie trwają ciężkie walki, było jak najmniej dzieci, kobiet i osób starszych.
Walczą o Bachmut. Na pozycjach "świętują" prawosławną Wielkanoc
- 16:28
Rosjanie zaatakowali zajezdnię autobusową w Chersoniu - poinformowały tamtejsze władze. Kilka pojazdów zostało uszkodzonych.
- 15:48
Ukraińscy żołnierze prowadzą obecnie aktywne akcje szturmowe na froncie i są to również działania kontrofensywne – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, zaznaczając jednocześnie, że szczegóły nadchodzących głównych działań kontrofensywnych oraz ich data pozostają tajne.
Malar poinformowała także, że Rosjanie atakują głównie na czterech kierunkach na wschodzie Ukrainy: bachmuckim, marjinskim, awdijiwskim i łymańskim.
- 14:52
Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę – oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
- Litwa od kilku lat zabiega o ten tranzyt i myślę, że jest to naprawdę wielka szansa dla naszego portu, firm transportowych i kolei, które mogłyby przewieźć przynajmniej część ukraińskiego zboża przez terytorium Polski do Kłajpedy i stamtąd je eksportować - powiedział dziennikarzom Landsbergis.
Problem jakości ukraińskiego zboża
- 14:50
USA liczą na to, że Szwecja stanie się 32. członkiem NATO jeszcze przed szczytem Sojuszu w Wilnie, zaplanowanym na 11-12 lipca - oświadczył minister obrony USA Lloyd Austin podczas wizyty w Sztokholmie. Jego szwedzki odpowiednik Pal Jonson wyraził podobną nadzieję.
- Zachęcamy naszych sojuszników, Turcję i Węgry, do tego, by ratyfikowały przyjęcie Szwecji do NATO tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Austin podczas konferencji prasowej.
Lloyd Austin w czasie wizyty w Sztokholmie
- 14:45
Sześć czołgów Leopard 2, które Hiszpania obiecała przekazać Ukrainie, przybyło do portu Santander w północnej części tego kraju - poinformowała amerykańska telewizja informacyjna CNN.
Czołgi i inne pojazdy opancerzone, które Hiszpania ma przekazać Ukrainie, mają być gotowe do wysłania na linię frontu do końca tego miesiąca - dodała stacja.
Hiszpańskie czołgi Leopard 2
- 14:19
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził funkcjonariuszy Straży Granicznej w obwodzie wołyńskim na granicy Ukrainy z Polską i Białorusią. Przywódca poinformował w serwisie Telegram, że podziękował pogranicznikom m.in. za udział w obronie Bachmutu.
"Wołyń, granica Ukrainy z Białorusią i Polską. To wielki honor dla mnie być dzisiaj tutaj i podziękować naszym pogranicznikom za obronę granicy państwowej i za obronę w Bachmucie" - napisał Zełenski.
Biuro prezydenta wyjaśniło, że Zełenski przebywał w pobliżu miejsca, gdzie stykają się granice trzech krajów: Ukrainy, Polski i Białorusi. Wręczył tam funkcjonariuszom Straży Granicznej odznaczenia państwowe.
- 14:09
Mieszkaniec Krasnodaru w europejskiej części Rosji został ukarany grzywną za wyrzucenie do kosza na śmieci ulotki, reklamującej służbę w armii.
Mężczyznę oskarżono o "dyskredytację sił zbrojnych", ponieważ na ulotce znajdowały się symbole państwowe i wizerunek rosyjskiego żołnierza - poinformowało Radio Swoboda.
- 13:51
W nocy z wtorku na środę Rosjanie zaatakowali Odessę i obwód odeski z użyciem dronów kamikadze Shahed - poinformowały tamtejsze władze.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 10 z 12 wrogich bezzałogowców.
W wyniku ataku został uszkodzony jeden z obiektów infrastruktury w obwodzie odeskim. Poszkodowanych nie ma.
- 13:40
"Państwo terrorystyczne przypuściło nalot na Wowczańsk w obwodzie charkowskim późnym wieczorem 18 kwietnia. Jak to często bywa, celem rosyjskich bomb były obiekty typowo cywilne - gęsto zabudowane centrum miasta i rynek. Zginęło dwóch mieszkańców miasta" - poinformował na Twitterze ukraiński resort obrony.
- 13:16
Przyjęte w Rosji nowe przepisy o wezwaniach do wojska wydawanych drogą elektroniczną to cyfrowy GUŁag, przed którym bardzo trudno się ukryć. Tylko w Moskwie kandydaci do sił zbrojnych będą wyszukiwani przy pomocy czterech różnych systemów identyfikacji przechodniów - oznajmił dziennikarz Andriej Zacharow w rozmowie z niezależną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.
Jak przypomniały opozycyjne media, w przeszłości wielu Rosjan unikało poboru trzymając się z dala od miejsca zameldowania. Nowe prawo usuwa tę lukę.
- Żeby znaleźć rezerwistę wystarczy umieścić fotografię (z kamery monitoringu) w odpowiednim systemie i ten system pokaże, gdzie taka osoba w ostatnim czasie zamieszkiwała. Stary sposób, czyli przebywanie poza miejscem zameldowania w Moskwie, już nie działa, ponieważ 90 procent klatek schodowych (w stolicy Rosji) jest wyposażonych w kamery - poinformował Zacharow.
14 kwietnia Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do armii, wywołując tym samym obawy przed nową falą mobilizacji na wojnę przeciwko Ukrainie.
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
- 12:44
Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy "tak szybko, jak tylko mogli".
"Nasze piękne ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze, dlatego że na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Siły naszej obrony przeciwlotniczej opanowały je tak szybko, jak tylko mogły" - napisał Reznikow na Twitterze.
O przekazaniu Patriotów przez Niemcy poinformowały we wtorek media ukraińskie, powołując się na rząd w Berlinie. Oprócz Niemiec systemy Patriot obiecały przekazać Ukrainie USA i Holandia. Pentagon poinformował 30 marca, że 65 ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill w Oklahomie.
Ukraina. Systemy Patriot przybyły na Ukrainę
- 12:29
Rzeczniczka Komisji Europejskiej przekazała, że Ursula von der Leyen odpowiedziała na list pięciu przywódców państw UE w sprawie ukraińskiego zboża i podkreśliła w nim, że potrzebne jest wspólne europejskie podejście w tej sprawie.
- Podejmiemy działania zapobiegawcze w sprawie obowiązujących zasad handlu zbożem. Dotyczyć będą w szczególności pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku - zapowiedziała rzeczniczka.
- 12:03
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol powiedział, że jego kraj może rozszerzyć swoje wspracie dla Ukrainy ponad obecnie przekazywaną pomoc humanitarną i ekonomiczną.
Kreml w oświadczeniu wydanym w środę napisał, że udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej przez Koreę Południową oznaczałoby w pewnym stopniu zaangażowanie Seulu w konflikt.
- 11:29
Mieszkanka miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, została skazana na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności za przystąpienie do struktur "samorządu terytorialnego" z nadania Moskwy podczas okupacji Charkowszczyzny przez rosyjskie wojska - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.
- 10:56
Pierwsze 24 godziny ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom będą miały decydujące znaczenie dla powodzenia całej operacji; niezbędny warunek sukcesu to wykorzystanie elementu zaskoczenia i wywołanie paniki w szeregach przeciwnika - ocenił w analizie amerykański magazyn "Foreign Policy".
- 10:47
Rosja przez kilka miesięcy eksperymentowała z systemem walki elektronicznej Toboł, aby zakłócać transmisje satelitów Starlink, wykorzystywanych przez Ukrainę - napisał "Washington Post" omawiając kolejne dokumenty amerykańskiego wywiadu, które wyciekły do internetu.
"Dążenie Rosji do sabotowania dostępu do internetu ukraińskich sił poprzez celowanie w operacje satelitów Starlink, jakie miliarder Elon Musk przekazał Kijowowi w pierwszych dniach wojny, wydaje się być na o wiele wyższym poziomie, niż wcześniej zakładano" - komentuje amerykański dziennik. - 10:47
Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że kontrole statków na Morzu Czarnym w ramach umowy zbożowej zostaną wznowione. Podkreślił przy tym sprzeciw Rosji wobec prowadzenia inspekcji.
- 10:39
"Ukraińska Prawda" opisuje wspólne ustalenia publicznych mediów z państw skandynawskich, które podały, że po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym pływają rosyjskie "statki widmo" - okręty wojskowe i cywilne statki, które zbierają dane mogące posłużyć do sabotowania farm wiatrowych, gazociagów i ułożonych na dnie kabli energetycznych.
Publiczni nadawcy twierdzą, że weszli w posiadanie przechwyconych komunikatów radiowych rosyjskich statków, które wyłączyły swoje nadajniki AIS, aby nie udostępnić swojej lokalizacji. Na podstawie tych danych zidentyfikowano 50 jednostek, które przez ostatnich 10 lat mogły przeprowadzać operacje wywiadowcze na rzecz Rosji.
- 10:32
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o stratach po stronie okupantów. W ciągu doby Rosjanie stracili między innymi 620 żołnierzy, 4 czołgi, 21 pojazdów opancerzonych, 9 systemów artylerii i 23 drony.
- 10:27
Dwoje cywilów zginęło we wtorek późnym wieczorem w miasteczku Wołczańsk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy. Rosyjskie lotnictwo ostrzelało centrum miejscowości, niszcząc lub uszkadzając kilkanaście budynków mieszkalnych - powiadomiły regionalne struktury Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
- 9:22
W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony wskazało, że Rosja wykorzystuje wiele kanałów i pełnomocników do szerzenia dezinformacji: celowego tworzenia i udostępniania fałszywych lub zmanipulowanych informacji.
Jak wyjaśniono, jednym z elementów rosyjskiej dezinformacji jest "pranie narracji", co polega na promowaniu informacji pochodzących od osób trzecich lub z niezweryfikowanych źródeł w mediach społecznościowych, które następnie przenikają do mediów głównego nurtu lub państwowych. Ma to na celu ukrycie źródła informacji, co ułatwia państwu rosyjskiemu zdystansowanie się od przekazu. Następnie promuje mylące fragmenty narracji, jednocześnie maskując swoje interesy.
"Rosyjscy aktorzy państwowi prezentują zmanipulowane narracje zarówno w sposób zaaranżowany, jak i oportunistyczny. Ich obecne priorytety niemal na pewno obejmują zdyskredytowanie ukraińskiego rządu i zmniejszenie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy" - napisano. - 9:03
MSZ Ukrainy odwołało na konsultacje do kraju ambasadora na Białorusi Ihora Kyzyma. Jak oświadczył resort w komunikacie, powodem jest wtorkowe spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przywódcą prorosyjskich separatystów z Doniecka Denysem Puszylinem.
- 8:29
"Trzeba utrzymać Bachmut! Tam powstrzymujemy i rozbijamy znaczne siły najeźdźców rosyjskich, którzy w wypadku naszego wycofania się będą rzucone na inne kierunki i podejmą dalsze ataki na miasta ukraińskie" - stwierdził w komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk.
Dodał, że oddziały podległej mu samodzielnej brygady Sił Obrony Terytorialnej armii ukraińskiej "wykonują zadania bojowe w samym Bachmucie i w okolicach".
"Zetknęliśmy się w Bachmucie z wojną innego typu, niż obserwowana przez nas wcześniej. Rosjanie atakują przeważnie małymi grupami 5-6 ludzi, którzy pod osłoną artylerii próbują zbliżyć się i nawiązać walkę na bliskim dystansie" - opisywał Zaworotniuk. Jak dodał, siły ukraińskie "odpowiadają tym samym".
Zapewnił, że podległe mu siły wykazują się przygotowaniem bojowym, koordynacją i motywacją. "Wszyscy zdają sobie sprawę, że należy zatrzymać i zniszczyć wroga!" - podkreślił dowódca brygady. - 8:16
Przywrócenie połączenia między Polską i Ukrainą linią o napięciu 400 kV Rzeszów-Chmielnicka jest zaplanowane do końca czerwca tego roku - czytamy w środowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".
- 7:41
Celem domniemanej wizyty Władimira Putina na froncie było przedstawienie go jako rosyjskiego lidera wojennego oraz publiczne wskazanie "potencjalnych kozłów ofiarnych" przed planowaną kontrofensywą ukraińską - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Putin, źródła na Kremlu i blogerzy wojenni coraz intensywniej rozważają perspektywy kontrofensywy ukraińskiej i jest prawdopodobne, że Kreml przygotowuje przestrzeń informacyjną w kraju albo na klęski militarne, albo na pokonanie zagrożenia kontrofensywą" - oceniają analitycy.
Amerykański think tank analizuje też termin opublikowania przez Kreml nagrania z domniemaną wizytą. Jak zauważyły rosyjskie media niezależne, Kreml twierdził, że nagranie zrobiono 17 kwietnia, jednak wzmianka o nadchodzącej Wielkanocy - wycięta z nagrania - wskazuje, że w istocie pochodzi ono sprzed 16 kwietnia. "18 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził linię frontu w Awdijiwce i jest możliwe, że Kreml celowo wyemitował nagranie wizyty Putina, by przyćmić w przestrzeni informacyjnej wizytę Zełenskiego" - ocenia ISW.
Kadr z materiału udostępnionego przez Kreml, opisanego jako wizyta Władimira Putina w obwodach chersońskim i ługańskim
- 7:24
Ograniczanie liczebności personelu rosyjskich ambasad w Europie ma sens, ponieważ dla służb specjalnych Kremla najważniejsze są informacje wywiadowcze o charakterze lokalnym; w placówkach pracują natomiast osoby, które zajmują się przetwarzaniem tych danych na miejscu i obsługą urządzeń nasłuchowych - ocenił w rozmowie z PAP redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma.
- 7:14
Ukraiński żołnierz w pobliżu Bachmutu
- 6:50
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin 19 kwietnia 2023
- 4:40
Siły powietrzne Ukrainy przekazały informację o zestrzeleniu siedmiu bezzałogowych statków powietrznych: sześciu irańskich dronów Shahed i jednego rosyjskiego Orlan-10 - przekazał The Kyiv Independent.
- 4:20
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy w Awdijiwce
- 3:07
Nie uważam, aby w wojnie rosyjsko-ukraińskiej byli zwycięzcy. W tej wojnie są tylko przegrani - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w programie publicystycznym BBC HARDtalk, pytany przez prowadzącego czy chce, aby Ukraina wygrała wojnę. - To, że nastąpią rozmowy pokojowe nie oznacza, że obecna linia frontu będzie równa z ustaleniami porozumienia pokojowego – dodał.
- 2:57
Rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer przekazała, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Polski i Ukrainy ws. ukraińskiego zboża. - Nie zmieniamy jednak naszego stanowiska, że działania jednostronne są nie do przyjęcia - zastrzegła.
- Kontynuujemy współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, a także z władzami ukraińskimi. Wiceszef KE Valdis Dombrovskis omówi to podczas swoich rozmów 19 kwietnia z władzami ukraińskimi i pięcioma państwami członkowskimi – przekazała Ferrer.
- Głównym celem szlaków solidarnościowych było zapewnienie Ukrainie alternatywnych tras eksportu produkcji rolnej i innych produktów, gwarantujących funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki w kontekście blokady portów Morza Czarnego. Dlatego ważne jest zapewnienie, aby rzeczywiście istniał tranzyt i aby to zboże trafiło do krajów, w których jest najbardziej potrzebne – wskazała.
- 2:51
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie agresji Rosji w Ukrainie. - Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego - powiedział lokalnym mediom.
Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw" - przypomniała agencja Reutera.
Wtorkowa wypowiedź prezydenta była zaskoczeniem, wcześniej twierdził bowiem, że "wojna wybuchła w wyniku decyzji podjętych przez dwa państwa", wzywał Unię i USA, by "przestały zachęcać Ukrainę do wojny", dostarczając jej broń, i przekonywał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "jest tak samo winny wojny jak Putin".
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva
- 2:24
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć wrogich dronów kamikadze nad Zaporożem - przekazał szefa biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Chwilę później władze obwodu zaporoskiego sprecyzowały, że nad regionem zestrzelono siedem wrogich bezzałogowców, z nich sześć irańskich dronów Shahed.
Wcześniej we wtorek w Zaporożu i obwodzie zaporoskim został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.
- 1:09
Szwajcaria nie wycofuje się ze swojego zakazu przekazywania uzbrojenia Ukrainie, stwierdził prezydent Szwajcarii Alain Berset, który spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.
- Nie można od nas wymagać, żebyśmy łamali nasze własne prawa - powiedział Berset.
Szwajcarskie przepisy o neutralności oznaczają, że rząd nie może udzielać militarnego wsparcia żadnej ze stron konfliktu. Jednak to "wcale nie oznacza obojętności". Szwajcarzy zdecydowanie potępiają rosyjski atak i pomagają Ukrainie w działaniach humanitarnych i odbudowie. - Każdy robi to, co potrafi najlepiej - powiedział Berset, cytowany przez portal telewizji ARD.
- 0:58
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy w obwodzie połtawskim. "Rozmawiałem z rannymi żołnierzami i wręczyłem im odznaczenia. Dziękuję za służbę! Wracajcie szybko do zdrowia" - napisał w serwisie Telegram ukraiński przywódca.
Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy w obwodzie połtawskim
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Sergey Kohl / Shutterstock.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu