Szef wywiadu Ukrainy: Rosja przeszła do strategicznej operacji obronnej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjska wyrzutnia Buk w okupowanym Mariupolu. Nagranie archiwalne
Rosyjska wyrzutnia Buk w okupowanym Mariupolu. Nagranie archiwalne t.me/andriyshTime
wideo 2/23
Rosyjska wyrzutnia Buk w Mariupolut.me/andriyshTime

Poniedziałek jest 418. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. - W Rosji obecnie nie ma potencjału ofensywnego do przeprowadzenia strategicznej operacji ofensywnej. I w najbliższym czasie nie będzie - ocenił Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR). Jak dodał, obecnie agresor przeszedł do obrony na wszystkich kierunkach, oprócz Bachmutu i Awdijiwki w Donbasie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:32

    Instytut Studiów nad Wojną: Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn najwyraźniej odzyskuje przychylność prezydenta Putina, prawdopodobnie z powodu niezdolności rosyjskiej armii konwencjonalnej do wykonywania zadań, które wyznaczył jej Putin podczas zimowej ofensywy w Donbasie.

  • 3:35

    Departament sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi doświadczonego prokuratora w ramach starań strony amerykańskiej o ściganie zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie - poinformowała agencja Ukrinform.

    O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.

    - W celu dalszego wzmocnienia naszego partnerstwa ministerstwo sprawiedliwości oddeleguje doświadczonego prokuratora do Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni przeciwko Ukrainie, utworzonego na bazie Wspólnego Zespołu Śledczego – powiedział Garland.

  • 2:49

    Antyrosyjska demonstracja towarzyszyła poniedziałkowej wizycie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Brazylii. W Sao Paulo aktywiści trzymali w rękach m.in. transparenty, przypominające, że rosyjscy zbrodniarze powinni być sądzeni w Hadze - poinformowała brazylijska prasa.

  • 2:08

    Rosyjskie wojsko zwiększyło intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów na kierunku Bachmut w obwodzie donieckim - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    - Ofensywa wroga na wschodzie trwa. Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum działań wojennych – dodała. Zaznaczyła, że na kierunkach łymańskim, awdijewskim, marińskim i kupjańskim ofensywne działania nieprzyjaciela zakończyły się niepowodzeniem.

  • 0:52

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:14

    Sugerując, że USA chcą przedłużenia wojny na Ukrainie, Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując słowa brazylijskiego prezydenta Luli da Silvy podczas jego wizyty w Pekinie. Zaapelował też, by Brazylia rozmawiała nie tylko z rosyjskimi, ale też ukraińskimi oficjelami.

    Kirby stwierdził, że Stany Zjednoczone, jak i sama Ukraina chcą sprawiedliwego pokoju. Skrytykował też wcześniejszą wypowiedź Luli, który sugerował, że Ukraina powinna oddać Krym, by doprowadzić do końca wojny.

    - To jest po prostu chybione, zwłaszcza dla kraju, który jak Brazylia głosował za podtrzymaniem zasad suwerenności i integralności terytorialnej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - powiedział.

  • 23:20

    Protest przeciw wizycie szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa w Brazylii

    Protest przeciw wizycie szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa w Brazylii

    Protest przeciw wizycie szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa w Brazylii

  • 22:44

    Amerykańscy i ukraińscy prokuratorzy pracują nad mechanizmami zajmowania zagranicznych aktywów rosyjskiej najemniczej firmy wojskowej, Grupy Wagnera, by pozbawić ją możliwości finansowania dalszych walk na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  • 22:31

    Rosja Putina jest miejscem, gdzie mówienie prawdy stało się zdradą. Najnowszym tego przykładem jest niesprawiedliwa i surowa kara, na którą skazany został ceniony rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Estonii Alar Karis.

    Sąd w Moskwie skazał w poniedziałek na 25 lat więzienia tego działacza opozycji antykremlowskiej, oskarżonego o zdradę stanu. Na procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami, tej wysokości wyroku zażądał prokurator. Obrona zapowiedziała apelację.

    "Skazano go tylko za to, że jest politykiem opozycji. Wszyscy ludzie odpowiadający za tę szokującą karę muszą zostać objęci sankcjami natychmiast" - napisał na Twitterze Urmas Reinsalu, sprawujący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych Estonii, którą przekazał później w poniedziałek - w związku z powołaniem nowego rządu - Margusowi Tsahknowi.

  • 22:30

    Wiemy, jak nazywa się rosyjski wojskowy, który ściął ukraińskiego jeńca wojennego - poinformował Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w poniedziałek przez portal NV.

  • 21:16

    "31 marca 2023 roku fiaskiem zakończyła się kolejna próba rosyjskiej ofensywy, tak zwanej zimowo-wiosennej. Mieli wyjść na granice administracyjne obwodu donieckiego i ługańskiego. I to już nawet nie piąta próba, która się nie udała" - powiedział Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), cytowany w poniedziałek przez portal NV.

    "W Rosji obecnie nie ma potencjału ofensywnego do przeprowadzenia strategicznej operacji ofensywnej. I w najbliższym czasie nie będzie" - oświadczył.

    Jak dodał, "Rosja przeszła do strategicznej operacji obronnej", by utrzymać zajęte terytoria, powstrzymując ukraińską operację mającą na celu ich wyzwolenie.

    Zwrócił uwagę, że wyjątkiem są dwa odcinki, na których rosyjskie siły prowadzą ofensywę, tj. Bachmut i Awdijiwka w obwodzie donieckim.

  • 20:55

    Niechęć bycia zmobilizowanym przez władze Rosji nie jest odpowiednim powodem do otrzymania zezwolenia na wjazd do Estonii. Otworzenie granic kraju oraz UE dla być może setek tysięcy silnych mężczyzn jest bardzo realnym zagrożeniem bezpieczeństwa, na które nie możemy się zgodzić - powiedział w poniedziałek Veiko Kommusaar z estońskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

  • 19:45

    Efekty dotychczasowej pomocy, nowe inicjatywy wsparcia Ukraińców oraz projekt wymiany doświadczeń z ukraińskimi medykami były tematem rozmowy Agaty Kornhauser–Dudy i pełniącej rolę pierwszej damy Włoch Laury Mattarelli – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

  • 19:10

    Powódź w obwodzie kijowskim, spowodowana ulewnymi deszczami, nie przeszkodzi ukraińskiemu wojsku w wykonywaniu zadań bojowych - zapewnił w poniedziałek dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

  • 18:30

    Ukraina oczekuje solidnych decyzji na zbliżającym się spotkaniu grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 16:31

    Komentarz, jak podaje agencja Interfax Ukraina, dotyczy rozpowszechnionego w poniedziałek nagrania, na którym dwóch najemników z Grupy Wagnera przyznaje się do zabicia cywilów ukraińskich w Bachmucie i Sołedarze, w tym dzieci, m.in. dziewczynki w wieku 5-6 lat. Jeden z nich mówi, że po wymianie jeńców w lutym 2023 r. oficerowie rosyjscy wydali rozkaz rozstrzeliwania wszystkich w wieku powyżej 15 lat. Najemnik utrzymuje też, że sam wydał rozkaz zabicia 300-400 ludzi, którzy ukrywali się w piwnicy; w grupie tej było około 40 dzieci. O nagraniu poinformował również niezależny rosyjski portal Meduza.

  • 16:27

    "Terroryści rosyjscy przyznali się do zabijania dzieci ukraińskich w Bachmucie i Sołedarze" - oznajmił w poniedziałek Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując nagranie z domniemaną rozmową najemników z Grupy Wagnera.

    "Chodzi o zbrodniarzy wojennych z Grupy Wagnera, ale rzuca to światło na zbrodnie armii rosyjskiej na Ukrainie" - napisał Jermak na serwisie Telegram. Zaapelował o karę dla sprawców i zapewnił, że Ukraina "znajdzie każdego", kto dopuścił się zbrodni.

    "Rosjanie porwali tysiące dzieci ukraińskich. Nie wiemy, ile z nich pozostało przy życiu. Robimy wszystko, by odzyskać nasze dzieci. Świat powinien widzieć oblicze Rosji i nie bać się, a mocno bić" - oznajmił Jermak.

  • 15:35

    W Mariupolu Rosjanie postawili pomnik generała, który brał udział w okupacji miasta - poinformowali w serwisie Telegram proukraińscy mariupolscy radni.

    Popiersie Romana Kutuzowa stanęło przed szkołą numer 7, której administracja okupacyjna nadała także jego imię.

    "Uczniów i nauczycieli spędzono na otwarcie. To kolejna próba gloryfikacji przestępców" – przekazali radni. Kutuzow był dowódcą 1. korpusu armii tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. Zginął w czerwcu zeszłego roku w czasie walk w obwodzie ługańskim.

    Pomnik rosyjskiego generała w okupowanym Mariupolu

  • 15:09

    Łotwa zakazuje wjazdu 10 Rosjanom związanym z wyrokiem 25 lat więzienia dla rosyjskiego opozycjonisty Władimira Kara-Murzy - poinformował łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs.

    Szef MSZ potępił we wpisie na Twitterze "niesprawiedliwy i surowy" wyrok na opozycjonistę.

    "Podjąłem decyzję o nałożeniu zakazu wjazdu wobec 10 Rosjan współwinnych tej upozorowanej sprawie. Wzywam UE także do nałożenia sankcji" - dodał.

    MSZ w komunikacie oświadczyło, że wyrok można odbierać jako bezpośredni atak na działalność polityczną Kara-Murzy i jego odmienne od władz poglądy, w szczególności dotyczące krytyki rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

    Władimir Kara-Murza skazany w moskiewskim sądzie na 25 lat więzienia

  • 15:07

    W pobliżu okupowanego Mariupola rozległa się seria wybuchów - poinformował doradca proukraińskiego mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

    "Od strony wybrzeża, między wioskami Jałta a Urzufem, rozległa się seria eksplozji" – napisał w serwisie Telegram Andriuszczenko. Nie przekazał szczegółów.

    Rosyjska wyrzutnia Buk w Mariupolu

  • 14:10

    Inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących tę żywność - oświadczyło ministerstwo infrastruktury w Kijowie.

    "Dziś, 17 kwietnia, strona rosyjska po raz drugi zablokowała inspekcje statków na wodach terytorialnych Turcji" - podało ministerstwo w komunikacie na Facebooku. Jak dodało, we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym, prowadzącym w ramach umowy zbożowej kontrole w Bosforze, strona rosyjska "w trybie jednostronnym wstrzymała rejestrację statków" zgłaszanych przez porty ukraińskie do planowanych inspekcji.

    "Rosjanie tworzą swój własny plan inspekcji wybierając statki z kolejki według własnego uznania. Jest to całkowicie sprzeczne z warunkami inicjatywy zbożowej" - dodał resort. Zaznaczył, że stanowisko takie jest nie do zaakceptowania dla strony ukraińskiej.

  • 13:49

    Jesteśmy wdzięczni krajom członkowskim Unii Europejskiej graniczącym z Ukrainą za pomoc w wywożeniu płodów rolnych. Zdajemy sobie sprawę, że dotyka to tamtejszych rolników - przyznała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Miriam Garcia Ferrer, odpowiadając na pytania dotyczące zakazu importu zbóż i innych produktów rolnych z Ukrainy wprowadzonego w weekend m.in. przez Polskę i Węgry.

    - Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi władzami państw Unii Europejskiej, które ogłaszają te środki, a także z władzami Ukrainy, żeby zorientować się w zakresie środków i podstawach prawnych. Nie mamy pełnej jasności w tej kwestii. Równolegle warto przypomnieć, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE, co oznacza, że decyzje muszą być podejmowane na poziomie UE. Dlatego, powtarzamy, że jednostronne działanie nie jest możliwe w tym kontekście - powiedziała Garcia Ferrer na konferencji prasowej w Brukseli.

    Polskie zboże zalega w magazynach. "Trzeba zakręcić kurek"

  • 13:29

    Słowacja tymczasowo zawiesiła import zboża i innych produktów z Ukrainy - poinformował wydział prasowy rządu. Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wyczerpało już wszystkie prawne możliwości kontroli napływu zboża z Ukrainy przy jednoczesnym zachowaniu tzw. korytarzy solidarności.

    Nie podano, jak długo będzie obowiązywać zakaz importu. Szczegóły mają być znane po zakończeniu prac międzyresortowej grupy, którą powołał premier Eduard Heger oraz po specjalnie zwołanym na godzinę 14 w poniedziałek posiedzeniu rządu.

    Zboże z Ukrainy. Słowacja wprowadza zakaz importu

  • 13:26

    Ukraińskie ministerstwo sportu rozpoczęło publikowanie nazwisk rosyjskich i białoruskich sportowców popierających inwazję Kremla na sąsiedni kraj. Wśród takich zawodników znaleźli się m.in. były światowej sławy łyżwiarz figurowy Jewgienij Pluszczenko i wybitny biegacz narciarski Aleksandr Bolszunow.

    Innymi rosyjskimi sportowcami popierającymi wojnę są m.in. były piłkarz reprezentacji Rosji Roman Szyrokow, utytułowany bokser Nikołaj Wałujew, mistrz olimpijski w pływaniu Jewgienij Ryłow oraz arcymistrz szachowy Siergiej Kariakin. Na liście znaleźli się też prezesi i byli prezesi rosyjskich i białoruskich narodowych federacji sportowych, m.in. były szef Federacji Hokeja na Lodzie Białorusi, a obecnie parlamentarzysta Dzmitryj Baskau.

  • 13:08

    Według ukraińskich danych wywiadowczych w rejonie Marjinki (obwód doniecki) nieprzyjaciel wycofał dwie jednostki powietrznodesantowe, które poniosły straty. Jedną z nich jest 95 pułk - poinformował przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

    Wojskowy przekazał również informację o przemieszczaniu się dwóch kolumn w kierunku dwóch okupowanych miast w obwodzie zaporoskim: Berdiańska i Melitopola.

  • 12:25

    Znany rosyjski opozycjonista, dziennikarz i historyk Władimir Kara-Murzy, został skazany na 25 lat więzienia - poinformowały rosyjskie media.

    Krytyk Krema został oskarżony o zdradę, o rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji" na temat rosyjskiej armii, a także o uczestniczenie w działalności organizacji uznanych za "niepożądane".

    Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji zbrojnej na Ukrainę Kara-Murza wraz z innymi opozycjonistami utworzył Antywojenny Komitet Rosji. Aktywiści wzywali społeczność międzynarodową do uznania władz na Kremlu, które wydały rozkaz ataku na Ukrainę, za "zbrodniarzy wojennych winnych złamania prawa międzynarodowego".

    Rosja, Władimir Kara-Murza skazany na 25 lat więzienia

  • 10:45

    Władze Ukrainy kupiły sprzęt do pobierania i przechowywania próbek DNA żołnierzy - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych.

    Szefowa resortu i wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wskazała, że dane o DNA ułatwią proces identyfikacji poległych ukraińskich żołnierzy w walkach z rosyjskimi siłami.

    Wereszczuk oznajmiła, że powinna istnieć jednolita baza danych o DNA. Sprzęt, o którego kupieniu poinformowało ministerstwo, ma służyć również do cyfryzacji danych.

  • 10:00

    Słowacja przekazała Ukrainie wszystkie 13 myśliwców MiG-29, które zadeklarowała - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat słowackiego resortu obrony.

    "Słowacja dołączyła do Polski, obiecując w marcu tego roku samoloty, które pomogą Ukrainie w walce z rosyjską inwazją i dostarczyła pierwsze cztery myśliwce w zeszłym miesiącu" - przypomniał Reuters.

    Cztery nadające się do lotu maszyny w marcu przetransportowali ukraińscy piloci. Pozostałe dziewięć maszyn przewieziono drogą lądową - poinformował słowacki minister obrony Jaroslav Nad’.

    Zgodnie z umową zawartą między Bratysławą a Kijowem trzy maszyny nie mają silników. Minister podkreślił, że dla słowackiego lotnictwa samoloty MiG-29 były już nieprzydatne.

    - Transport odbył się drogą lądową z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa, jeszcze raz ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych sił, bo w takich przypadkach jest to naprawdę ważna i wymagająca operacja logistyczna – zaznaczył Nad’.

    Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy

  • 9:29

    W wyniku ciężkich walk z rosyjskimi wojskami odepchnęliśmy siły wroga od ważnej trasy z Czasiw Jaru do Bachmutu i przywróciliśmy kontrolę nad tym szlakiem transportowym. Odzyskujemy inicjatywę w mieście - oznajmił jeden z ukraińskich dowódców walczących w Bachmucie, cytowany przez agencję UNIAN.

    Relację tego oficera, wypowiadającego się pod warunkiem zachowania anonimowości, przytoczył wcześniej na antenie ukraińskiej telewizji korespondent wojenny Andrij Caplijenko.

    - Nasze wojska zdołały ustabilizować sytuację i powstrzymać natarcie wroga. Przeciwnik próbuje wziąć Bachmut w kleszcze, pozbawiając w ten sposób (ukraińskie oddziały) możliwości wprowadzania (żołnierzy) rezerwy. Nieprzyjacielowi nie udało się zrealizować tych zamiarów. (...) Umocniliśmy się na korzystnych pozycjach (obronnych)" - dodał dowódca.

    Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Czasowego Jaru

  • 8:58

    Obrażenia spowodowane przez miny notuje się wśród cywilów w Ukrainie codziennie - przypomina w najnowszym sprawozdaniu brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort podaje, że najbardziej dotknięte są obwody chersoński i charkowski: obszary, które wcześniej okupowała Rosja, a wraz z nadejściem wiosny i większą liczbą osób zaangażowanych w prace w rolnictwie wzrośnie ryzyko ofiar wśród cywilów spowodowanych przez miny.

    "Od początku inwazji odnotowano ponad 750 ofiar wśród ludności cywilnej, w tym co ósmą ofiarę stanowiło dziecko. Oczyszczenie Ukrainy z min zajmie prawdopodobnie co najmniej dekadę - dodał resort.

  • 8:43

    W ciągu ostatniej doby Rosja straciła w Ukrainie 590 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej (24 lutego 2022 roku) sięgnęły 182 660 - podano w sprawozdaniu sztabu.

  • 8:37

    Rosyjskie dowództwo zdaje się zwiększać udział wojsk powietrznodesantowych w operacjach ofensywnych w Ukrainie, a pod Bachmutem zacieśnia współpracę z najemniczą Grupą Wagnera, pomimo tarć jej szefa Jewgienija Prigożyna z ministerstwem obrony – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    Ośrodek zwraca uwagę na zwiększoną rolę wojsk powietrznodesantowych analizując doniesienia o ponownym powołaniu na "wysokie" stanowisko (na razie niesprecyzowane) dowódcy tej formacji, generała Michaiła Tieplinskiego. Miał on być w styczniu odsunięty z powodu "rozbieżności zdań" z szefem rosyjskiego sztabu generalnego dowodzącego również wojskami na Ukrainie generałem Walerijem Gierasimowem.

    Według ISW może to oznaczać, że rosyjskie dowództwo zamierza zwiększyć rolę wojsk powietrznodesantowych w operacjach ofensywnych i dokonać kolejnych zmian na szczeblach dowódczych w obliczu oczekiwanej ukraińskiej kontrofensywy.

  • 7:44

    Bachmut i Marjinka w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, w dalszym ciągu są epicentrum walk na froncie – powiadomił w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojska ukraińskie w ciągu ostatniej doby odparły w tych rejonach ponad 60 ataków sił rosyjskich.

    Jak podano w komunikacie, Rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Aktywnie stosują lotnictwo taktyczne do ostrzału pozycji ukraińskich.

  • 7:08

    Choć rosyjskie służby poniosły porażkę na Ukrainie, to raczej nie zapobiegnie to ich centralnej roli w opresyjnych działaniach państwa rosyjskiego w przyszłości - ocenia w raporcie o rosyjskich operacjach niekonwencjonalnych przed i w trakcie agresji na Ukrainę prestiżowy brytyjski think tank Royal United Services Institute (RUSI).

    RUSI definiuje działania niekonwencjonalne jako "prowadzenie tajnych operacji, operacji psychologicznych, dywersji, sabotażu, operacji specjalnych oraz działań wywiadowczych i kontrwywiadowczych, które mają przyczynić się do osiągnięcia celów militarnych państwa".

    "Jest oczywiste, że rosyjskie służby specjalne zdołały przed inwazją zwerbować na Ukrainie dużą sieć agentów i że duża część aparatu wsparcia utrzymała się po inwazji, dostarczając siłom rosyjskim stały strumień informacji wywiadowczych" – piszą autorzy raportu.

    Rosyjska działalność wywiadowcza była oparta na mechanizmie sięgającym jeszcze czasów sowieckich, polegającym na werbowaniu agentów na miejscu, którzy następnie prowadzą własne sieci. "Jeśli osoby te są politycznie, ekonomicznie lub biurokratycznie wysoko postawione w kraju docelowym, wówczas mogą rekrutować ludzi nie jako rosyjskich agentów, ale jako swoich osobistych klientów, którzy w ten sposób nieświadomie wspierają rosyjskie interesy" – czytamy w opracowaniu RUSI.

  • 5:59

    - Uważam, że Rosja powinna zapłacić za szkody, które wyrządziła na Ukrainie - powiedziała w niedzielę sekretarz skarbu USA Janet Yellen w wywiadzie telewizyjnym. Sceptycznie jednak odniosła się żądania Kijowa, by skonfiskowano rosyjskie aktywa.

    - Dyskutujemy o tym z naszymi partnerami, ale (...) są prawne ograniczenia, jeśli chodzi o to, co możemy zrobić z zamrożonymi rosyjskimi aktywami - stwierdziła szefowa amerykańskiego resortu finansów.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał w środę, m.in. podczas łączenia wideo z uczestnikami wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przejęcia rosyjskich aktywów.

  • 4:26

    - Nie widzimy chińskiej broni na naszym froncie - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, komentując doniesienia "Washington Post". Gazeta podała, że według jednego z tajnych dokumentów amerykańskich służb zamieszczonych w sieci Pekin miał wydać zgodę na stopniowe dostawy broni dla Rosji. Administracja USA nadal utrzymuje, że nie ma dowodów, by Chiny faktycznie wysłały śmiercionośną broń Rosji. - Biorąc pod uwagę globalne problemy Chin, nie widzimy powodu, dla którego miałyby teraz dostarczać broń do Rosji. Stanowisko Chin jest neutralne - dodał Daniłow, cytowany przez portal tsn.ua.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada

Tagi:
Raporty: