Politico: Pentagon rozważa wysłanie Ukrainie wozów Stryker

Źródło:
PAP
Amerykańskie transportery opancerzone Stryker w akcji (wideo archiwalne z 08.2019r., w jęz. angielskim)
Amerykańskie transportery opancerzone Stryker w akcji (wideo archiwalne z 08.2019r., w jęz. angielskim)Staff Sgt. Samuel Northrup | DVIDSHUB
wideo 2/21
Amerykańskie transportery opancerzone Stryker w akcji (wideo archiwalne w języku angielskim)Staff Sgt. Samuel Northrup | DVIDSHUB

Portal Politico przekazał, że Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie kołowych wozów opancerzonych Stryker. Dodano, że wraz z bojowymi wozami piechoty ich dostawy mogą być zapowiedzią przekazania zachodnich czołgów.

Według Politico, dostawy Strykerów mogą zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu podczas spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w ramach pakietu pomocy Ukrainie w perspektywie "oczekiwanej wiosennej ofensywy".

Relacja tvn24.pl: 321. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę

Czym jest Stryker?

Strykery to kołowe wozy bojowe ustępujące pod względem uzbrojenia już przekazywanym Ukrainie Bradleyom, ale górujące pod tym względem nad transporterami opancerzonymi M113 czy pojazdami Humvee.

Rodzimą wersję tych pojazdów przekazała Ukrainie Kanada, która obiecała w sumie wysłanie 39 sztuk.

Amerykański kołowy transporter opancerzony Stryker z batalionu NATO w Polsce15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Według Politico, w połączeniu z Bradleyami, dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania zachodnich czołgów. Europejska wersja portalu podała wcześniej, że Polska i Francja starają się przekonać Niemcy do udzielenia zgody na darowanie czołgów Leopard 2, ale według wtajemniczonego w rozmowy źródła portalu, Europejczycy czekają na ruch Amerykanów w tej kwestii.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Tagi:
Raporty: