Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 452. dzień. Kijów zaprzecza, by strona rosyjska przejęła pełną kontrolę nad oblężonym miastem Bachmut. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kontynuuje ofensywę dyplomatyczną w Japonii, gdzie trwa szczyt G7. Szefowa Komisji Europejskiej przekazała informacje o 11. pakiecie sankcji wobec Rosji, a Watykan przygotowuje się do rozpoczęcia misji pokojowej.

> W Hiroszimie w Japonii trwa szczyt G7. W niedzielę prezydent Ukrainy odbył już dwustronne rozmowy z premierem Kanady Justinem Trudeau. Ma się też spotkać m.in. z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem. Dzień wcześniej ukraiński prezydent rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Indii Narendrą Modim.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że jedenasty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji będzie obejmował "ponad 90 firm na całym świecie, co do których mamy niezbite dowody na to, że łamią sankcje, czyli dostarczają objęte sankcjami towary bezpośrednio do Rosji z Unii Europejskiej z pominięciem krajów trzecich".

> Po tym, gdy Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach F-16, a ich sojusznicy przyznali, że planują dostarczyć Ukrainie tego typu myśliwce, ukraińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią tego roku.

> Wojska rosyjskie koncentrują ataki na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu ostatniej doby doszło tam łącznie do 39 starć zbrojnych. Najbardziej zaciekłe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

> Mychajło Podolak, doradca Biura Prezydenta Ukrainy, przekazał, że twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia, jakie Ukraina otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

PAP/Adam Ziemienowicz

> Papież Franciszek powierzył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch kardynałowi Matteo Zuppiemu zadanie poprowadzenia misji pokojowej w celu zakończenia wojny w Ukrainie. "Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane" - zaznaczono w komunikacie.

Autorka/Autor:mb/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters