Biden: wojna w Ukrainie znalazła się w punkcie krytycznym

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
PAP

Wojna w Ukrainie, wywołana rosyjską agresją na ten kraj, znalazła się w punkcie krytycznym - powiedział prezydent Joe Biden podczas posiedzenia swojego gabinetu i zapewnił, że "USA i ich sojusznicy nadal będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy". Dodał, że baterie systemu przeciwlotniczego Patriot działają dobrze i Rosjanie zaczynają już to rozumieć.

Jak powiedział Joe Biden podczas posiedzenia swojego gabinetu "pomożemy Ukrainie bronić się przed atakami z powietrza". - Baterie Patriot działają dobrze i Rosjanie zaczynają już to rozumieć - dodał amerykański prezydent.

317. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Relacja tvn24.pl >>>

Wspólne oświadczenie Bidena i Scholza

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, zaś Niemcy wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot. W grudniu przekazanie takiej baterii ogłosiły Stany Zjednoczone.

Ukraina od dawna zabiegała o przekazanie zarówno Bradleyów, jak i Marderów. Jeszcze w marcu ub.r. złożyła ofertę kupna od Niemiec starych Marderów, kilkakrotnie ponawiając później swoje propozycje.

Według Reutera, decyzja o zwiększeniu dostaw broni Ukrainie obliczona jest na dostarczenie jak największej ilości sprzętu przed spodziewanym zaostrzeniem walk na wiosnę.

Łączna wartość sprzętu wojskowego, do którego przekazania zobowiązał się Waszyngton od czasu lutowej inwazji Rosji, to jak dotąd ok. 21,2 miliarda dolarów. W amerykańskiej pomocy znalazło się m.in. ponad dwa tys. różnego rodzaju pojazdów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości