Sześć poważnych naruszeń wobec dzieci. "Rosja popełniła je wszystkie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Piątek jest 317. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. "Sześć. Tyle rodzajów poważnych naruszeń wobec dzieci podczas konfliktów zbrojnych wymieniono w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. "Rosja popełniła je wszystkie. Musimy o tym pamiętać i karać zło" - dodał. Tymczasem Biały Dom ogłosił pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości niemal trzech miliardów dolarów, a także 682 miliony dolarów na wzmocnienie obrony państw wschodniej flanki NATO. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:46

    "Rosyjskie i ukraińskie siły kontynuowały działania ofensywne w okolicach miast Kreminna oraz Swatowe" - przekazał w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak dodał ośrodek, według rosyjskich źródeł wojska Rosji miały poczynić pewne postępy w okolicy Sołedaru w obwodzie donieckim, jak również kontynuować operacje w pobliżu Bachmutu oraz obszaru Awdijiwki i Doniecka.

  • 2:41

    Rosja zamierza zarządzić w styczniu mobilizację dodatkowych 500 tysięcy poborowych - podał w piątek brytyjski "Guardian", powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Przedstawiciele ukraińskiego wojska są zdania, że jeśli ta "końcowa kampania" okaże się fiaskiem Kremla to "Putin się załamie".

    Przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w rozmowie z brytyjską gazetą powiedział, że poborowi będą częścią rosyjskiej ofensywy wiosną i latem na wschodzie i południu kraju.

    "Guardian" zaznacza, że Rosja zaprzeczyła, że przygotowuje drugą falę mobilizacji, a Putin stwierdził w zeszłym miesiącu, że mówienie o nowej mobilizacji jest "bezcelowe" i dodał, że tylko połowa dotychczas zmobilizowanych została wysłana na Ukrainę.

    Dziennik przytacza również wypowiedź rosyjskiego emerytowanego generała i deputowanego Dumy Andrieja Gurułowa, który powiedział w środę, że nie ma "żadnych powodów ani warunków", by Moskwa ogłosiła drugą mobilizację w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

    Niemniej gazeta przypomina, że Rosyjscy urzędnicy, w tym Putin, zaprzeczali również planom dotyczących wcześniejszego poboru, zanim ostatecznie ogłosili "częściową mobilizację" we wrześniu ubiegłego roku.

  • 22:39

    "Sześć. Tyle rodzajów poważnych naruszeń wobec dzieci podczas konfliktów zbrojnych wymieniono w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1261 (1999). Rosja popełniła je wszystkie. Musimy o tym pamiętać i ukarać zło" - napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  • 22:03

    Departament Stanu USA oświadczył, że ataki przeprowadzone przez rosyjskie wojska w piątek na wschodzie Ukrainie pokazały, iż zawieszenie broni ogłoszone przez prezydenta Rosji Władimira Putina na prawosławne Boże Narodzenie było "cynicznym" krokiem.

    - Uważam, że słuszność tej oceny została potwierdzona, biorąc pod uwagę to, czego byliśmy świadkami przez cały dzień - powiedział Price.

    - Nasz sceptycyzm jest uzasadniony tym, czego byliśmy świadkami podczas całego tego konfliktu. Cały czas obawiamy się, że Moskwa wykorzysta każdą przerwę w walkach, aby ponownie doposażyć się, przegrupować i ostatecznie ponownie zaatakować z większą nienawiścią i brutalnością – podsumował rzecznik amerykańskiej dyplomacji.

  • 21:41

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował na Twitterze amerykańskiemu przywódcy Joe Bidenowi za kolejny pakiet obronny obejmujący "zupełnie nowe uzbrojenie, w tym pojazdy Bradley, pociski przeciwlotnicze".

    "To wzmocni ukraińską armię na polu bitwy. Niesamowity prezent świąteczny dla Ukrainy. Razem z Amerykanami zbliżamy się do wspólnego zwycięstwa" – dodał.

  • 21:21

    Ogłoszenie przez Kreml jednostronnego zawieszenia broni na prawosławne Boże Narodzenie nie powinno nikogo zmylić - oświadczyło w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Francji.

    "Francja potwierdza swoje głębokie przekonanie, że sprawiedliwy i trwały pokój może nastąpić jedynie poprzez całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. To jedyny sposób na zakończenie prawie 11-miesięcznej gehenny narodu ukraińskiego, który dzielnie walczy o swoją wolność i niepodległość przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisano w komunikacie francuskiego MSZ.

    "Ta deklaracja jest rażącą próbą Rosji, aby ukryć swoją odpowiedzialność" - podkreślono w komunikacie, odnosząc się do ogłoszenia przez Kreml jednostronnego zawieszenia broni. Wskazano, że agresor kontynuuje nadużycia i nieustannie bombarduje każdy region Ukrainy, celując w ważne obiekty i ludność cywilną w środku zimy.

    "To kolejny przykład cynizmu Rosji, która od 24 lutego konsekwentnie pokazuje, że nie chce pokoju i przywiązuje niewielką wagę do wypełniania zobowiązań międzynarodowych, w tym zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych" - napisało MSZ w Paryżu.

    W komunikacie podkreślono, że Francja potwierdza swoje pełne poparcie dla 10-punktowego planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  • 21:00

    Około 800 żołnierzy rosyjskich przyjechało na Białoruś w nocy z czwartku na piątek, mogli oni przybyć do Orszy bądź Witebska - podał na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun, powołując się na informacje przekazane przez koleje białoruskie.

    Kolejarze poinformowali o specjalnym składzie z 15 wagonami pasażerskimi, który jadąc przez Smoleńsk na zachodzie Rosji kierował się na Białoruś. "Nocą eszelon mógł przybyć do Orszy bądź Witebska. Są doniesienia, że w wagonach jechał personel sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w liczbie około 800 ludzi" - przekazał Biełaruski Hajun.

    Zdaniem tego źródła nie można również wykluczyć, że po postoju w obwodzie witebskim wagony z wojskowymi skierowano na zachód, do obwodu brzeskiego. Region ten, leżący na zachodzie Białorusi, sąsiaduje z Polską.

    Jak wskazał Biełaruski Hajun, wcześniej w rejon Baranowicz w obwodzie brzeskim przybyły transporty kolejowe z rosyjskim sprzętem wojskowym. Na poligonie pod Baranowiczami stacjonują oddziały rosyjskie wchodzące w skład zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi; w piątek poligon odwiedził przywódca białoruski Alaksandr Łukaszenka.

  • 20:34

    Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Ukrainie kolejnych 1300 generatorów prądu - podała agencja Ukrinform powołując się na ukraińskiego ambasadora w ZEA Dmytra Senika. Jest to druga partia pomocy z tego kraju, pierwsza przybyła na Ukrainę 24 grudnia.

    "Realizując ustalenia prezydentów Ukrainy i ZEA udało się wcielić w życie ten ważny dla narodu ukraińskiego projekt humanitarny" - powiedział ambasador. Wyraził wdzięczność Zjednoczonym Emiratom Arabskim za "skuteczną i ważną pomoc Ukraińcom, którzy mierzą się z jednym z najtrudniejszych w swojej historii okresów zimowych". Zaznaczył, że "podczas tej wojennej zimy" generatory z ZEA "pomogą w wytwarzaniu ogrzewania i światła dla rodzin ukraińskich".

    Dyplomata dodał, że "Rosja jawnie dopuszcza się zbrodni ludobójstwa wobec Ukraińców celowo niszcząc infrastrukturę energetyczną" zaatakowanego kraju.

    Jak podaje Ukrinform, pierwsza partia generatorów z ZEA liczyła 1200 sztuk, łącznie więc kraj ten przekazał Ukrainie 2500 tych urządzeń w charakterze pomocy humanitarnej.

  • 19:45

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia obywatelom swojego kraju z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia. W wystąpieniu wideo prezydent zwrócił się do "milionów rodzin ukraińskich, które dziś zbierają się wspólnie, by świętować Wigilię".

    "Jesteśmy razem - wielka ukraińska rodzina. Gdziekolwiek się nie znajdujemy teraz: w domu, w pracy, w okopach, w drodze; na Ukrainie czy za granicą - nasza rodzina jest jednością, jak nigdy wcześniej, w swojej wierze w nasze wspólne zwycięstwo" - powiedział Zełenski.

    Dodał następnie, że zwycięstwo to "przybliżane jest każdego dnia". Ukraińcy wspierają się wzajemnie, bronią swojej kultury, tradycji i wiary - powiedział prezydent. Odwołał się przy tym do Kozaków jako przodków Ukraińców nazywając ich "obrońcami wiary i Cerkwi".

    "Żyjemy w wyjątkowym czasie i wszystkie nasze święta są szczególne. Musimy naruszać niektóre nasze tradycje - po to, by je chronić" - zauważył. Nawiązał w tym kontekście do rozmaitych nakazów kultury ludowej dotyczącej zachowania się w dni świąteczne. "Do gości należy odnosić się szczególnie radośnie i troskliwie - do gości, ale nie do okupantów. W dni świąteczne nie można sprzątać i wynosić śmieci - my jednak walczymy z czortami i wynosimy śmieci z naszego domu już od ponad 300 dni (czyli od początku inwazji rosyjskiej-PAP)" - mówił Zełenski.

    "Mamy dziś jedno marzenie: niech w każdą rodzinę przyjdzie zgoda, w każdy dom - dostatek, a na ziemię ukraińską - zwycięstwo i z nim tysiącletni pokój i dobrobyt" - powiedział Zełenski. Zakończył apelem, by "chronić siebie, swą rodzinę i naszą Ukrainę!".

    Wołodymyr Zełenski złożył życzenia obywatelom z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia

  • 19:26

    Dziury na ulicy po wybuchu rosyjskiej rakiety, która trafiła w budynek mieszkalny w Krzywym Rogu

  • 19:20

    Biały Dom ogłosił pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 3 miliardy dolarów, a także 682 milionów dol. na wzmocnienie obrony państw wschodniej flanki NATO. W największym dotąd pakiecie znajdą się m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, haubice samobieżne i rakiety obrony powietrznej.

    Jak ogłosiła podczas konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, w pakiecie dla Ukrainy o łącznej wartości 2,8 mld dolarów znajdą się m.in. wozy Bradley, haubice samobieżne, pojazdy MRAP i transportery opancerzone, rakiety GMLRS do systemów HIMARS, oraz rakiety obrony powietrznej. Ukraina otrzyma też 225 mln dolarów na zakup broni od USA w ramach programu Foreign Military Financing.

    Dodatkowo USA przeznaczą 682 mln dla państw wschodniej flanki NATO by "zachęcić i uzupełnić donacje sprzętu wojskowego" dla Ukrainy.

  • 18:10

    W ciągu pierwszych trzech godzin deklarowanego przez Rosję rozejmu jedna z miejscowości w obwodzie ługańskim została ostrzelana 14 razy - informuje szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w komunikacie na serwisie Telegram.

    "Od godz. 12.00 do godz. 15.00 raszyści 14 razy atakowali artylerią i trzykrotnie szturmowali jedną z naszych miejscowości" - napisał Hajdaj. Podkreślił, że we wsiach wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej mieszkańcy "cały dzień siedzą w piwnicach" z powodu ostrzałów.

    Сергій Гайдай / Serhiy Hayday

    📌 Коротко про 3 години путінського «різдвяного перемир‘я» на Луганщині З 12:00 до 15:00: ❗️Рашисти 14 разів гатили з артилерії та тричі штурмували один з наших населених пунктів Люди в деокупованих селах цілий день сидять у підвалах. Православні вбивці вітають з Різдвом.

    Hajdaj opublikował w tym komentarzu zdjęcie Władimira Putina i patriarchy Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, opatrując je napisem: "kłamcy i mordercy". Inicjatorem rozejmu zadeklarowanego przez Rosję był wczoraj właśnie patriarcha, który wezwał do "świątecznego rozejmu", nazywając przy tym rosyjską inwazję na Ukrainę "konfliktem wewnętrznym".

  • 17:59

    Z kolei, jak donosi Reuters, minister obrony narodowej Niemiec Christine Lambrecht rozmawiała dziś telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem o koordynacji działań w zakresie pojazdów bojowych i obrony powietrznej dla Ukrainy .

    Rozmowa była następstwem czwartkowej decyzji Niemiec o dołączeniu do USA i Francji w wysyłaniu większej ilości broni dla Ukrainy.

    Lambrecht i Austin rozmawiali o obecnej sytuacji wojennej i o tym, jak koordynować dalsze wsparcie wojskowe, szczególnie w odniesieniu do bojowych wozów piechoty i systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, obiecanego przez Berlin - opisuje Reuters, powołując się na oświadczenie niemieckiego ministerstwa obrony.

    "Razem z naszymi sojusznikami nadal wspieramy Ukrainę, działając w jedności, solidarnie i w ścisłej koordynacji" – przekazała niemiecka minister obrony.

  • 17:28

    Prezydent Wołodymyr Zełenski informuje, że rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

    "Podziękowałem za potężny pakiet obronny, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt pojazdów Marder i system Patriot. Rozmawialiśmy o dalszej współpracy na rzecz wzmocnienia armii ukraińskiej" - napisał.

    Strona niemiecka poinformowała, że Scholz omówił z Zełenskim tematy wokół polityki, obronności i sytuacji humanitarnej w Ukrainie.

  • 17:17

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, oskarżył Rosję o "imitowanie" rozejmu. Jak wskazał, mimo deklarowanego przez Rosję przerwania ognia, doszło do ostrzałów, a na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

    "6 stycznia. Alarm przeciwlotniczy na całej Ukrainie, dzieci w zimnych schronach. W Chersoniu atak na remizę straży pożarnej. Oto istota rosyjskiego 'rozejmu': zaatakować w plecy imitując ciszę" - napisał Podolak na Twitterze. Dodał, by "nigdy nie brać na poważnie" słów Rosji, bo "jest to zawsze prymitywne i cyniczne oszustwo".

  • 17:07

    Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell określił dziś jako "zakłamane" i "pozbawione wiarygodności" ogłoszone wczoraj przez Moskwę zawieszenie broni na Ukrainie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia.

    - Kremlowi całkowicie brakuje wiarygodności. Ta deklaracja chęci jednostronnego zawieszenia broni nie jest wiarygodna - powiedział dziennikarzom Josep Borrell na marginesie wizyty w Fezie w Maroku. - Odpowiedź, która przychodzi nam wszystkim na myśl, to sceptycyzm w obliczu tak wielkiej hipokryzji - podkreślił Borrell.

  • 16:56

    Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych informuje o nałożeniu sankcji na sześć osób powiązanych z kontrolowaną przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej firmą Qods Aviation Industries (QAI), firmy zbrojeniowej odpowiedzialnej za produkcję m.in. bezzałogowców Mohajer-6, których używa Rosja w swojej agresji przeciwko Ukrainie.

    "Iran przekazał je do wykorzystania przez Rosję w agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie" - napisano w oświadczeniu.

    Dodatkowo restrykcjami objęto dyrektora Organizacji Przemysłu Lotniczego, irańskiego podmiotu nadzorującego programy rakiet balistycznych. USA ostrzegały o możliwej sprzedaży rakiet balistycznych krótkiego zasięgu do Rosji, lecz dotąd urzędnicy nie potwierdzili, by umowa w tej sprawie została sfinalizowana.

    "Będziemy nadal używać każdego narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, by nie pozwalać Putinowi na otrzymanie broni, której używa do prowadzenia swojej barbarzyńskiej i niesprowokowanej wojny przeciwko Ukrainie" - powiedziała szefowa ministerstwa Janet Yellen.

    Jak dodała, to że Rosja jest zmuszona do polegania na "dostawcach ostatniego wyboru", takich jak Iran, "pokazuje jej desperację w obliczu odważnego ukraińskiego oporu i sukcesu globalnej koalicji w zakłócaniu rosyjskich wojskowych łańcuchów dostaw".

  • 16:34

    Niemcy zdecydowanie potępiają "politycznie umotywowany pokazowy proces" laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i dwóch innych białoruskich działaczy. Wzywają też do uwolnienia wszystkich 1400 więźniów politycznych na Białorusi – poinformowało dziś federalne MSZ za pośrednictwem Twittera.

    "Aleś Bialacki, Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz zostali postawieni przed sądem wyłącznie z powodu swojego przywiązania do praw człowieka i obywatela" – podkreślił niemiecki MSZ w swoim wpisie.


    "Niemiecki rząd domaga się uwolnienia wszystkich ponad 1400 więźniów politycznych – napisał MSZ - Przemoc i represje wobec białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego muszą się zakończyć”.

  • 15:21

    Ministerstwo kultury Ukrainy informuje, że Cerkiew Prawosławna Ukrainy (CPU) otrzymała zgodę na odprawienie nabożeństwa 7 stycznia, w prawosławne Boże Narodzenie, w głównej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soborze Zaśnięcia Bogurodzicy.

    Ławra Peczerska, kompleks klasztorny w centrum Kijowa, jest własnością państwa jako zespół muzealny. Komunikat o przychylnej odpowiedzi na prośbę CPU opublikowano na Facebooku zespołu muzealnego, podlegającego ministerstwu kultury. "Wydano zezwolenie na przeprowadzenie nabożeństw 7 stycznia 2023 roku w soborze Zaśnięcia Bogurodzicy i sporządzono odpowiednią umowę" - podano w komunikacie.

    Wcześniej resort kultury oficjalnie przejął sobór z rąk Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UCP) związanej z Patriarchatem Moskiewskim decydując, iż nie przedłuży z UCP umowy najmu świątyni. Do tej pory UCP, która w maju br. wykreśliła z nazwy określenie "Patriarchat Moskiewski", jako jedyna użytkowała obiekty religijne na terenie Ławry dzierżawiąc je od państwa. Wynikało to z faktu, że po rozpadzie ZSRR, gdy obiekty religijne, w tym Ławrę, oddano wiernym, Cerkiew związana z Moskwą była jedynym Kościołem prawosławnym na Ukrainie.

    Zwierzchnik CPU, która powstała w 2018 roku, metropolita Epifaniusz w ostatnich dniach ogłosił, że planuje odprawienie w Boże Narodzenie, nabożeństwa w soborze Zaśnięcia Bogurodzicy. W piątek metropolita powiedział w wywiadzie dla portalu LB.UA, że podległa mu Cerkiew zwróci się do władz o przyznanie jej w użytkowanie tego soboru bądź drugiej świątyni w tej części Ławry - cerkwi Refektarzowej, również odebranej UCP. "W niełatwym czasie doświadczeń tej strasznej wojny w Ławrze powinna brzmieć modlitwa po ukraińsku" - oświadczył duchowny.

    Portal LB.UA ocenia, że to pierwsze nabożeństwo w soborze Zaśnięcia Bogurodzicy będzie "historyczne".

  • 14:54

    O ogłoszony przez Władimira Putina "świąteczny rozejm" pytano Joe Bidena w Białym Domu:

    Putin ogłosił "świąteczny rozejm". Biden: on próbuję nabrać trochę tlenu

  • 14:39

    Dane litewskich firm handlujących z Rosją i innymi państwami-agresorami powinny być upublicznione - oświadczył w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas wiceprzewodniczący Sejmu Litwy Andrius Mazuronis.

    Dane litewskich służb statystycznych pokazują, że wartość litewskiego eksportu do Rosji w pierwszym kwartale ubiegłego roku wyniosła 772 mln euro wykluczając eksport energii elektrycznej, natomiast w trzecim kwartale - 856 mln euro.

    "Należy ujawnić firmy, które nadal aktywnie handlują (z Rosją, z Białorusią). Nie można tego tolerować" – powiedział Mazuronis.

    Od stycznia do października 2022 roku liczba litewskich firm prowadzących eksport do Rosji zmniejszyła się z 621 do 261. Natomiast w tym samym okresie liczba firm prowadzących eksport na Białoruś wzrosła o kilkadziesiąt - do 746.

    Do Rosji litewskie firmy sprzedają głównie wyroby optyczne, instrumenty medyczne i pomiarowe, sprzęt elektryczny i sprzęt wideo, watę, filc i liny.

  • 14:18

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 14:07

    Rosja przerzuciła na Białoruś co najmniej 50 jednostek sprzętu wojskowego - informuje na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun, powołując się na komunikat resortu obrony w Mińsku. Według danych kanału eszelon stanowią głównie ciężarówki wojskowe.

    "Według naszych danych eszelonem przybyło około 43 ciężarówek Kamaz i Ural, dwa systemy przeciwlotnicze ZU-23-2, a także ciągniki, cysterny i kuchnie polowe" - podał Biełaruski Hajun. Jak dodał, transport przybył już do Baranowicz. Miasto to leży w obwodzie brzeskim na Białorusi, regionie sąsiadującym z Polską.

  • 13:36

    Pojawiły się informacje o tym, że Rosjanie przygotowują zamachy terrorystyczne w cerkwiach na terenach tymczasowo okupowanych. Będą je chcieli przeprowadzić w czasie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia - napisała na Telegramie wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

    "Apeluję do obywateli, aby zachowali ostrożność i, jeśli to możliwe, powstrzymali się od odwiedzania miejsc, w których przebywają tłumy ludzi" - napisała Wereszczuk.
    "Dbajcie o siebie i swoich bliskich. Czekajcie na Siły Zbrojne Ukrainy" - dodała.

  • 13:08

    O ostrzelaniu Kramatorska informuje także Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy.

    "Okupanci dwukrotnie zaatakowali miasto rakietami. Trafiony został prywatny dom mieszkalny. Według wstępnych danych nie ma ofiar, na miejscu pracują służby ratunkowe" - napisał Tymoszenko w serwisie Telegram.

    Ostrzały nastąpiły mimo zadeklarowanego przez Moskwę "jednostronnego rozejmu" bożonarodzeniowego, który - według mediów w Moskwie - rozpoczął się o godzinie 12 w piątek, prawdopodobnie czasu moskiewskiego (godzinie 10 w Polsce).

  • 12:50

    Reporter "The Kyiv Independent" przekazał na Twitterze, że dwa pociski uderzyły w dzielnicę mieszkalną w Kramatorsku we wschodniej części obwodu donieckiego.

  • 12:49

    W Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy na terenie całego kraju.

  • 12:46

    Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o stratach wroga od początku inwazji. Z zamieszczonej grafiki wynika, że w ciągu ostatniej doby wyeliminowano 530 żołnierzy, a także zniszczono między innymi 23 czołgi Rosjan.

  • 12:30

    Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie około 40 bojowych wozów piechoty Marder do końca pierwszego kwartału - poinformował rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

    W pierwszym kwartale na Ukrainę ma być też dostarczony system rakiet przeciwlotniczych Patriot z zapasów armii - powiedział.

  • 11:18

    W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskiej agresji w Ukrainie zginęło dziewięcioro cywilów, w tym cała rodzina w obwodzie chersońskim - przekazał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Według ukraińskich władz lokalnych sam obwód chersoński został minionej doby ostrzelany 58 razy.

  • 10:59

    Jak relacjonował z Kijowa reporter TVN24 Artur Molęda, "w Ukrainie nikt nie wierzy w proponowany przez Putina rozejm świąteczny". Przekazał, że rano w Chersoniu odnotowano eksplozje.

    Wiglia w Ukrainie w obliczu wojny. Relacja reportera TVN24 z Kijowa

  • 10:27

    Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka odwiedził bazę wojskową, w której stacjonują rosyjskie wojska - poinformowało ministerstwo obrony, na które powołuje się agencja Reutera.

    Podczas spotkania Łukaszenka i niewymieniony z nazwiska przedstawiciel rosyjskiej armii omówili wspólne ćwiczenia wojskowe obu krajów - podano.

  • 10:25

    Jednostronne zawieszenie broni zarządzone przez prezydenta Rosji Władimira Putina weszło w życie wzdłuż całej linii frontu od południa czasu moskiewskiego - poinformowała rosyjska telewizja państwowa, na którą powołuje się agencja Reutera.

    Dodano, że potrwa ono do końca dnia 7 stycznia.

  • 9:33

    Uważamy, że Jewgienij Prigożyn, bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina i twórca grupy Wagnera, planuje przejąć kontrolę nad kopalniami gipsu i soli w pobliżu Bachmutu na wschodzie Ukrainy - powiedział urzędnik amerykańskiego Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.

    Istnieją przesłanki, mówiące o tym, że to motywy finansowe napędzają obsesję Rosji i Prigożyna na punkcie Bachmutu - przekazał w czwartek niewymieniony z nazwiska wyższy urzędnik.

    Cytowany przez Reutersa urzędnik podał ponadto, że spośród 50 tys. tzw. wagnerowców, ponad 4 tys. zginęło, a 10 tys. zostało rannych. Tylko na przełomie listopada i grudnia ub.r. w okolicach Bachmutu zginęło ponad 1000 najemników z grupy Wagnera.

  • 7:57

    Ogłoszenie w czwartek przez prezydenta Rosji Władimira Putina jednostronnego zawieszenia broni jest najpewniej operacją informacyjną mającą uderzyć w reputację Ukrainy - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

    Według ISW Putin dąży w ten sposób do zapewnienia rosyjskim wojskom 36-godzinnej przerwy, aby dać im możliwość odpoczynku, odzyskania sił i przegrupowania w celu wznowienia operacji ofensywnych na najważniejszych odcinkach frontu. "Taka przerwa byłaby nieproporcjonalnie bardziej korzystna dla Rosjan i zaczęłaby pozbawiać Ukrainę inicjatywy. Putin nie może oczekiwać, że Kijów spełni warunki tego nagle ogłoszonego zawieszenia broni i dlatego celem oświadczenia mogło być przedstawienie Ukrainy jako strony niechętnej do podjęcia kroków w kierunku negocjacji" - ocenili analitycy.

    "Argumentowanie zawieszenia broni powodami religijnymi dodatkowo wzmacnia rosyjską operację informacyjną, która przedstawia Ukrainę jako stronę zwalczającą grupy religijne i stawia Putina jako prawdziwego obrońcę wiary chrześcijańskiej. Jak zauważono już wcześniej, Kreml wykorzystuje prawosławie jako broń, aby oskarżyć Kijów o ciemiężenie swobód religijnych na Ukrainie" - zaznaczył think tank.

  • 7:24

    Tak długo, jak Półwysep Krymski pozostaje w rękach Kremla, Ukraina i Ukraińcy nie mogą zostać uwolnieni od rosyjskiej agresji. Walka o to terytorium mogłaby poważnie zaszkodzić zdolnościom Rosji do prowadzenia wojny i terroryzowania Ukrainy, a jasne jest, że Kijów posiada zdolności potrzebne do odzyskania Krymu - ocenił na łamach magazynu "Foreign Affairs" minister obrony Ukrainy w latach 2019-2020 Andrij Zahorodniuk.

  • 6:39

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 5:48

    Na pogrążonej w wojnie Ukrainie liczba zabitych dziennikarzy to 34 - wynika z raportu ogłoszonego przez organizację pozarządową Press Emblem Campaign (PEC).

    Czternastu z nich nosiło mundury armii ukraińskiej, a pozostali to głównie reporterzy wojenni prasy lokalnej.

  • 4:47

    "Z satysfakcją przyjąłem decyzję rządu Niemiec o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot zgodną z polską sugestią sformułowaną pod koniec listopada ubiegłego roku. Ukraina, która broni się przed rosyjską agresją potrzebuje naszego wsparcia" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

  • 4:46

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zadeklarował podczas wirtualnej konferencji prasowej relacjonowanej przez media Ameryki Łacińskiej, że jednym z priorytetów jego kraju będzie w tym roku zacieśnianie więzi z tym regionem świata i "przywrócenie dialogu ukraińsko-brazylijskiego".

  • 4:46

    Wojna na Ukrainie, wywołana rosyjską agresją na ten kraj, znalazła się w punkcie krytycznym - powiedział prezydent Joe Biden podczas posiedzenia swego gabinetu i zapewnił, że "USA i ich sojusznicy nadal będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy".

    Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, zaś Niemcy wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

  • 4:46

    Ogłoszenie przez Rosję zawieszenia broni na Ukrainie z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia "nie zwiększy szans na pokój" – oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

    "Rosja musi trwale wycofać swoje siły, zrzec się nielegalnej kontroli nad terytorium Ukrainy i zakończyć barbarzyńskie ataki na niewinnych cywilów" – podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

  • 4:46

    Ukraiński czołg w Bachmucie

  • 4:45

    Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował w czwartek o zakończeniu umowy najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) dotyczącej najważniejszej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soboru Zaśnięcia Bogurodzicy.

  • 4:45

    "Dziękuję kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za decyzję o dostarczeniu Ukrainie baterii systemu obrony powietrznej Patriot" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Podziękował także za przekazane wcześniej systemy IRIS-T i Gepard. "Niemcy wnoszą ważny wkład w to, by wszystkie rosyjskie pociski rakietowe były zestrzeliwane" - dodał.

    Komunikat w mediach społecznościowych został opublikowany w językach ukraińskim i niemieckim.

  • 4:44

    Wśród rosyjskich więźniów, którzy po półrocznych walkach w Ukrainie powracają do kraju i zostają ułaskawieni, są osoby skazane za najcięższe zbrodnie, w tym morderstwa - poinformowała w czwartek rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Mieszkańcy rodzinnych miejscowości skazańców obawiają się konsekwencji wypuszczenia ich na wolność.

    Prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, właściciel prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera, oznajmił, że z wojny powróciła pierwsza grupa więźniów, licząca około 20 osób. Ludzie zmobilizowani w zakładach karnych zostali oczyszczeni z wszelkich zarzutów i nagrodzeni medalami "za odwagę" - czytamy na łamach portalu BBC.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Tagi:
Raporty: