Stoltenberg ma "obawy" o rozszerzenie wojny, ale też "przekonanie, że tego unikniemy"

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
PAP, NRK

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że obawia się rozszerzenia wojny w Ukrainie i przemiany jej w "pełną wojnę między NATO a Rosją". - Ale jestem przekonany, że tego unikniemy. Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec - zapewnił.

Stoltenberg był pytany w wywiadzie dla publicznego norweskiego nadawcy NRK o swoje obawy dotyczące sytuacji geopolitycznej. - Jeżeli sprawy pójdą nie tak, mogą potoczyć się okropnie źle. Ta straszliwa wojna na Ukrainie to również wojna, która może stać się pełnowymiarową wojną, przerodzić w dużą wojnę między NATO i Rosją. Ale jestem przekonany, że tego unikniemy - powiedział.

Podkreślił, że trzeba uniknąć konfliktu, który "obejmuje więcej państw europejskich i stanie się pełnowymiarową wojną prowadzoną w Europie". - Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec - powiedział.

- NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. Putin wielokrotnie próbował umniejszać naszej zdolności do ochrony i bronienia siebie nawzajem. Ale dopóki to robimy, jesteśmy bezpieczni - zapewnił.

Autor:ads / prpb

Źródło: PAP, NRK

Pozostałe wiadomości