Pentagon: w tej chwili nie mamy planów dostarczania systemów Patriot Ukrainie, ale prowadzimy dyskusje

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Pentagon: nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie
Pentagon: nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie
wideo 2/5
Pentagon: Nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder przekazał, że USA nie mają obecnie planów dostarczania systemów obrony powietrznej Patriot w Ukrainie. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder odpowiadał podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów do Ukrainy samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu.

- Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je do Ukrainy. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym - powiedział. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są "na stole", w tym systemy Patriot.

System PatriotMARTIN DIVISEK/PAP/EPA

Ryder zaznaczył, że gdyby inne państwo zdecydowało się przekazać ten system, byłaby to jego suwerenna decyzja, a spodziewałby się dyskusji na ten temat na forum NATO.

Ryder zaznaczył, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga znaczącego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pentagon

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości