Ministrowie obrony Ołeksij Reznikow i spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zwrócili się do państw zachodnich o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 i włączenie się do międzynarodowej koalicji. W piątek, w bazie Ramstein, spotkają się ministrowie obrony kilkudziesięciu państw.
Ołeksij Reznikow i Dmytro Kułeba we wspólnym oświadczeniu przyznali, że z zadowoleniem przyjęli "odważną i podjętą w samą porę decyzję Wielkiej Brytanii o przekazaniu Ukrainie pierwszego szwadronu czołgów Challenger 2". "Ale to nie wystarczy, by osiągnąć cele operacyjne. Dlatego zwracamy się do krajów, które posiadają na uzbrojeniu czołgi Leopard 2, w tym do Grecji, Danii, Hiszpanii, Kanady, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Turcji, Finlandii, Szwecji" - napisali.
"Gwarantujemy, że będziemy wykorzystywać tę broń odpowiedzialnie i wyłącznie w celu obrony integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach" - zapewnili ministrowie.
Kułeba i Reznikow zwrócili się do wymienionych krajów oraz do innych państw, które mają taką możliwość, o przyłączenie się do międzynarodowej koalicji na rzecz dostarczenia Ukrainie czołgów. "Zwiększenie zdolności ogniowych i manewrowych (wojska) przy pomocy czołgów zachodnich jest dziś jedną z najpilniejszych potrzeb" - przekazali.
Zwrócili przy tym uwagę, że Rosja, pomimo porażek na froncie, posiada w dalszym ciągu przewagę liczebną w ludziach i sprzęcie, a jej wojska kontynuują ataki na wschodzie Ukrainy. "Kreml jest zdeterminowany, by dalej eskalować działania wojenne. Perspektywy próby zemsty za niepowodzenia w wojnie z Ukrainą, w tym groźba nowej ofensywy na pełną skalę, są bardzo realne" - ocenili.
"Trwająca już niemal od roku rosyjska agresja pozostaje najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i bezprecedensowym od czasów II wojny światowej wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej" - napisali dalej, zaznaczając, że wojna stanowi szczególne zagrożenie dla wspólnoty euroatlantyckiej, a Rosja nie ukrywa swoich zamiarów zburzenia europejskiego porządku bezpieczeństwa i podważenia demokracji jako formy organizacji życia publicznego.
Ministrowie zaapelowali do krajów zachodnich, aby udzielili wsparcia Ukrainie w celu ochrony milionów jej mieszkańców, którym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, oraz własnych obywateli "domagających się zatrzymania państwa-terrorysty, by zbrodnie nie przyszły do ich krajów i ich domów".
Kluczowe decyzje w Ramstein
W piątek, w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech zaplanowano spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kluczowe znaczenie ma dostawa zachodnich czołgów. Wielka Brytania już to ogłosiła, Polska i Finlandia są do tego gotowe. Główną rolę mają jednak do odegrania Niemcy, ponieważ w tym kraju produkowane są czołgi Leopard 2, które chcą przekazać Ukrainie Polska i Finlandia.
CZYTAJ TAKŻE: "WSJ" o warunkach Berlina w kwestii eksportu czołgów na Ukrainę. Niemcy chcą ruchu ze strony USA "Welt": wysłanie przez Polskę czołgów Leopard Ukrainie bez zgody Niemiec byłoby "bezprecedensowym afrontem"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl