"Wiadomości, jakich oczekujemy". Zełenski: Rosjanie reagują histerycznie

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Dura o planach ukraińskiej kontrofensywy
Dura o planach ukraińskiej kontrofensywyTVN24
wideo 2/2
TVN24Dura o planach ukraińskiej kontrofensywy

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 467 dni. Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów pod Bachmutem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:20

  Rosyjscy i ukraińscy urzędnicy sygnalizują rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy – przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Amerykański think tank nie wydał oceny na temat tych doniesień, ani na temat informacji, czy ostatnie ograniczone zdobycze Ukrainy są wynikiem szerszej kontrofensywy.

  Rosyjska Flota Czarnomorska próbuje zminimalizować komplikacje z udzielaniem wsparcia logistycznego na okupowanym Krymie, przenoszą zasoby do Rosji – poinformował ISW.

 • 3:00

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:36

  Wybuchy słyszane w Kijowie we wtorek wczesnym rankiem były dźwiękiem systemów obrony przeciwlotniczej odpierających atak – przekazał na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko.

 • 0:23

  Rosyjskie siły udaremniły kolejną duża ofensywę sił ukraińskich w Doniecku, powodując duże straty osobowe i niszcząc osiem czołgów Leopard – przekazała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

 • 23:30

  Wojna na Ukrainie i wsparcie dla Kijowa były głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena i duńskiej premier Mette Frederiksen w Waszyngtonie - przekazał Biały Dom. Mimo spekulacji o szykowaniu jej na nową sekretarz generalną NATO, szefowa rządu w Kopenhadze nie potwierdziła, że ubiega się o to stanowisko.

 • 21:43

  Na opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim ukraińskim obrońcom, "którzy dali tego dnia takie wiadomości, jakich oczekujemy". Pogratulował im wyników na odcinku bachmuckim.

  - Widzimy, jak histerycznie Rosja odbiera nasz jakikolwiek krok tam, wszystkie nasze zajęte pozycje. Wróg wie, że Ukraina zwycięży. Widzą to. Odczuwają to dzięki waszym uderzeniom, w tym w obwodzie donieckim - zwrócił się do wojskowych.

 • 21:34

  W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

  Rosyjska strona prowadzi przeciwko rosyjskim ochotnikom, deklarującym walkę po stronie Ukrainy, ataki z użyciem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, trafiając w swoje obiekty infrastruktury i domy mieszkańców - dodał przedstawiciel HUR, cytowany przez agencję Ukrinform.

  "Naprawdę część obywateli Federacji Rosyjskiej, miejscowych mieszkańców, z bronią w ręku powstała przeciwko dyktaturze reżimu Putina i wewnętrznej okupacji własnego kraju" - twierdzi Jusow. Dodał, że w obwodzie jest też "obrona terytorialna", która przeciwstawia się ochotnikom.

 • 18:52

  Wizyta na Ukrainie przedstawicieli Watykanu pokazuje, kto jest ofiarą, a kto agresorem - ocenił w poniedziałek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka po spotkaniu z wysłannikiem papieża Franciszka, kardynałem Matteo Zuppim.

 • 18:23

 • 18:22

  Pierwsze grupy ukraińskich pilotów już wyruszyły do Wielkiej Brytanii, gdzie będą przechodzić szkolenie na samolotach myśliwskich - poinformował w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiego MSZ Jamesem Cleverlym.

 • 17:44

  Oddziały zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca prowadzą działania ofensywne przeciwko wojskom rosyjskim na wschodnim froncie - napisała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komunikatorze Telegram. Mimo silnego oporu i prób utrzymania przez przeciwnika zajętych pozycji nasze jednostki podczas prowadzonych działań bojowych przesunęły się naprzód na kilku odcinkach - dodała.

  Na odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem wojska ukraińskie posunęły się naprzód na odległość od 200 do 1600 metrów, a na kierunku Iwaniwske-Kliszczijiwka - od 100 do 700 metrów.

 • 17:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że spotkał się w Kijowie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jamesem Cleverlym. Zełenski podziękował władzom Wielkiej Brytanii za udzielane wsparcie, w tym szkolenie ukraińskich pilotów wojskowych.

 • 16:53

  Nieopodal miejscowości Wełyki Burłuk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono ponad 10 ton uzbrojenia pozostawionego przez siły rosyjskie podczas wycofywania się z tych obszarów we wrześniu 2022 roku - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).

  W kryjówce przechowywano m.in. granatniki i granaty przeciwpancerne, pociski moździerzowe, różnego rodzaju amunicję, w tym kasetową, a także działo przeciwlotnicze ZU-23. Arsenał należący do jednego z pułków rosyjskich sił obrony wybrzeża zostanie przekazany armii Ukrainy - czytamy na stronie internetowej DBR.

  "Nasi żołnierze podkreślają, że (ta sytuacja) ma symboliczne znaczenie. Uzbrojenie, z którym najeźdźcy przyszli na naszą ziemię, zostanie wykorzystane przeciwko nim" - zauważyło Państwowe Biuro Śledcze.

 • 16:34

  W maju obrona powietrzna zestrzeliła ponad 250 celów powietrznych, atakujących ukraińską stolicę – powiadomiły władze Kijowa.

  "Tylko nad samym Kijowem zlikwidowano: siedem rakiet aerobalistycznych Kindżał, 13 rakiet balistycznych Iskander, 65 pocisków manewrujących (Ch-101, Ch-555, Kalibr), 169 aparatów bezzałogowych" – powiadomiono w komunikacie władz miejskich, zaznaczając, że są to dane orientacyjne.

  "Kijów wytrwał, my wytrwaliśmy" – napisano w komunikacie, zaznaczając, że "nigdy żadne miasto w żadnym kraju nie doświadczyło takich dużych ataków przy pomocy rakiet hipersonicznych, balistycznych, manewrujących i nowoczesnych dronów bojowych".

 • 14:47

  Ukraina rozwinęła w Rosji sieć swoich agentów i zwolenników, którzy pracują nad aktami sabotażu. Istniejące szlaki przemytu mogą być używane do zaopatrywania tych grup w drony lub elementy do ich złożenia - podała w poniedziałek amerykańska telewizja CNN.

  Stacja powołuje się na "liczne źródła zaznajomione z danymi wywiadowczymi USA". Oficjele amerykańscy są przekonani, że próbę ataku na Kreml przy użyciu dronów na początku maja br. przeprowadzili proukraińscy agenci z Rosji; aparaty nie były kierowane na Moskwę z Ukrainy - podaje CNN. Zastrzega, że nie ma takich informacji na temat najnowszych incydentów, gdy drony uderzyły w bloki mieszkalne w Moskwie i obwodzie moskiewskim.

 • 14:27

 • 14:26

  W poniedziałek ukraińska armia dokonała kolejnego ostrzału pozycji rosyjskich wojsk w okupowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim. Silny wybuch rozległ się w okolicach zakładów metalurgicznych Azowstal, na miejsce zdarzenia wyjechały karetki pogotowia - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  Nie znamy jeszcze skutków tego ataku, lecz wśród mieszkańców miasta popierających Rosję zapanowała panika. Dobra wiadomość - relacjonował samorządowiec w serii komunikatów na Telegramie.

  Od kilku tygodni władze Mariupola, przebywające na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, regularnie informują o ostrzałach baz agresora w tym mieście lub jego okolicach.

 • 13:11

  Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji, jednak tylko w przypadku, jeżeli Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów - powiedział w poniedziałek minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla singapurskiego dziennika "The Straits Times".


  Minister jest jednak zdania, że Chiny są w stanie przekonać Rosję do zakończenia wojny.

  "Uważam, że Chiny stały się starszym bratem, a Rosja młodszym. Starszy może przekonać młodszego do zakończenia tej krwawej wojny"

 • 12:44

  Ukraińskie dzieci, które udało się sprowadzić z przymusowej deportacji do kraju, wymagają m.in. pomocy psychologicznej; mają ciężkie traumy – powiadomiła doradczyni prezydenta ds. praw dzieci Daria Herasymczuk.

 • 12:33

  Podstawą ukraińskiej kontrofensywy będą wszystkie pozostające w naszej dyspozycji naziemne rodzaje uzbrojenia. Zrezygnujemy z F-16, ponieważ ich użycie nie gwarantowałoby przełomowych sukcesów już latem. Potrzebujemy też nieco czasu na szkolenia pilotów, a także zapewnienie obsługi technicznej tych maszyn. W tym celu musimy uzgodnić z naszymi partnerami kwestie dotyczące inżynierów i techników, którzy mogliby konserwować i naprawiać F-16 - powiadomił minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z japońską telewizją NHK.

 • 12:28

  Brytyjska stacja Sky News ujawniła w poniedziałek pochodzący z 14 września 2022 r. dokument, który najprawdopodobniej jest kontraktem na dostawę przez Iran do Rosji różnego rodzaju próbek pocisków artyleryjskich i czołgowych na kwotę 1,013 mln dolarów.

 • 11:16

  W poniedziałek rano w obwodzie kałuskim w Rosji, na trasie wiodącej z Moskwy do granicy z Ukrainą, rozbiły się dwa drony. Nie doszło do eksplozji - poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na komunikat regionalnych władz w Kałudze. O zdarzeniu powiadomiły też opozycyjne rosyjskie media, m.in. portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

 • 10:44

  Zarówno część Ukrainy, jak też Japonii znajduje się pod rosyjską okupacją - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas rozmowy ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Ministrowie przebywają w Singapurze, gdzie biorą udział w spotkaniu Dialogu Shangri-La.

 • 9:41

  W codziennej aktualizacji brytyjskiego wywiadu poinformowano, że maju Rosja wystrzeliła przeciw Ukrainie ponad 300 irańskiej produkcji jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV) typu Shahed, co było najbardziej intensywnym jak do tej pory wykorzystaniem tej broni.

  Wyjaśniono, że Rosja prawdopodobnie wystrzeliwuje tak wiele OWA-UAV, bo próbuje zmusić Ukrainę do zużywania zapasów cennych, zaawansowanych pocisków obrony powietrznej. Ale jest mało prawdopodobne, by Rosja odniosła znaczący sukces: Ukraina zneutralizowała co najmniej 90 proc. nadlatujących OWA-UAV, głównie przy użyciu starszej i tańszej broni przeciwlotniczej oraz elektronicznego zagłuszania.

 • 9:15

  Papieski wysłannik, kardynał Mateo Zuppi, który został wyznaczony do wyjazdu na misje pokojową do Ukrainy, będzie w Kijowie w dniach 5-6 czerwca - podał Watykan.

  W komunikacie przekazanym dziennikarzom Stolica Apostolska podała, że głównym celem tej inicjatywy jest "wysłuchanie w pogłębiony sposób władz ukraińskich w sprawie możliwych dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i wsparcie gestów człowieczeństwa, które przyczynią się do złagodzenia napięć".

 • 8:52

  Władze w Moskwie nie zdecydowały jeszcze, jak reagować na rajdy zbrojne przeprowadzane przez proukraińskie formacje w miejscowościach na terytorium Rosji przy granicy z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Ośrodek zwraca uwagę, że przedstawiciele Rosji podawali rozbieżne informacje na temat zajść 4 czerwca w Nowej Tawołżance, leżącej w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, 3,5 km od granicy z Ukrainą. Szef obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow potwierdził, że doszło tam do walk, natomiast ministerstwo obrony w Moskwie utrzymywało, że oddziały armii i straży granicznej zmusiły grupę dywersyjną do wycofania się.

 • 8:20

  Ukraiński sztab generalny poinformował o stratach, które ponieśli Rosjanie od początku agresji.

 • 7:59

  Nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi wskazują, że ukraińskie wojska zmechanizowane przesunęły się na północny wschód od miejscowości Riwnopil (obwód doniecki). Źródła rosyjskie donosiły o atakach ukraińskich w kierunku kolejnych miejscowości w tym rejonie: Pryjutnego i Makarjiwki, jak również o zajęciu przez Ukraińców miejscowości Nowodariwka i Neskuczne. "Niektórzy rosyjscy blogerzy wojenni twierdzili, że siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony rosyjskiej i przesunęły się na 500 metrów do 3 km w tym kierunku" - informuje ISW.

 • 7:28

  Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Iwaniwske pod Bachmutem oraz pod Marjinką, w innym rejonie obwodu donieckiego - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.

  "Na kierunku Bachmutu wróg prowadzi działania ofensywne w kierunku Iwaniwskego, ale bez skutku" - zapewnił sztab w komunikacie na Facebooku. Jak dodał, Rosjanie ostrzeliwali okoliczne miejscowości z artylerii i lotnictwa. Pod Marjinką zaś Rosjanie podjęli kilka ataków, które - według sztabu - zostały odparte przez siły ukraińskie.

 • 6:56

  Siły ukraińskie z sukcesem przeprowadziły ataki w zachodniej części obwodu donieckiego i wschodniej części obwodu zaporoskiego, czyniąc taktyczne postępy - podał amerykański think tank ISW.

 • 6:43

 • 5:15

  Misterstwo Obrony Rosji poinformowało o dużej kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych. Zdaniem strony rosyjskiej wszystkie ataki zostały odparte, a zginąć miało 250 żołnierzy ukraińskich.

 • 5:13

  W niedzielę na Ukrainie obchodzony był dzień pamięci dzieci, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji. - Dzieci, które by żyły, gdyby grupa bandytów na Kremlu, w Moskwie, nie poczuła się wodzami, którzy rzekomo mają prawo do stanowienia o losie narodów - wskazał prezydent Zełenski.

  Zaznaczył, ze na Ukrainę wróciło dotychczas 371 dzieci deportowanych przez Rosję, a zginęło 485. - Niestety prawdziwa liczba jest większa - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: