Włoski generał: Powinniśmy zrozumieć intencje Rosji. Sygnalizowali nam to Polacy i Bałtowie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 472 dni. Wiele wskazuje na to, że wojna w Ukrainie potrwa długo - ocenił w rozmowie z gazetą "La Stampa" generał Claudio Graziano, były przewodniczący Komitetu Wojskowego UE. Jego zdaniem działania polityczne i inicjatywy pokojowe w Kijowie nie mają w tej chwili znaczenia, ponieważ obie strony chcą zyskać przewagę na polu walki. Graziano stwierdził również, że Ukraina ma obecnie narzędzia tylko do ograniczonej ofensywy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 12:44

    Armia rosyjska przerzuca swe najzdatniejsze do walki oddziały z kierunku chersońskiego, co świadczy o tym, że wysadzając tamę na Dnieprze chciała udaremnić tam kontrofensywę ukraińską i przerzucić rezerwy na inne kierunki - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    W komunikacie opublikowanym w niedzielę na serwisie Telegram wiceminister wskazała, że wśród przerzucanych oddziałów są rosyjskie wojska powietrznodesantowe i piechota morska, a także oddziały 49. armii sił zbrojnych Rosji.

    "Staje się zatem jasny cel wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Uwzględniając własne straty i limit rezerw, zdając sobie sprawę z niezdolności do zatrzymania ofensywy ukraińskiej na różnych kierunkach, dowództwo wojsk okupacyjnych postanowiło 'zawęzić' potencjalny zasięg geograficzny aktywnych działań armii ukraińskiej" - oznajmiła Malar.

    Ponadto celem Rosjan jest "odciągnięcie części sił i zasobów armii Ukrainy do likwidowania skutków" katastrofy spowodowanej wysadzeniem zapory - dodała wiceminister.

  • 12:06

    Stacja Nexta TV opublikowała zdjęcia zniszczonej hydroelektrowni w Nowej Kachowce.

  • 10:41

    Powódź po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze niesie ze sobą miny i materiały wybuchowe z rosyjskich linii obrony na lewym brzegu, ładunki te są zagrożeniem dla terenów, na które zostaną wyrzucone - ostrzegła przedstawicielka armii ukraińskiej Natalia Humeniuk.

    - Lewy brzeg, który jest położony niżej, został silnie zatopiony i poruszony potokami (wody). Wcześniej rosyjskie wojska okupacyjne budowały tam kilka stref obrony, w tym zapory minowe, które składały się z kilku zaminowanych pasów. W zatopionej strefie, liczącej od 5 do 15 km, były też polowe magazyny sprzętu. Wszystko to zostało teraz rozniesione po obszarach objętych powodzią i może stanowić zagrożenie na brzegach, na które dociera - powiedziała Humeniuk.

    Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju wskazała, że Rosjanie budowali zapory z min przeciwpiechotnych i przeciwdesantowych. Miny i inne niebezpieczne ładunki mogą znajdować się np. w stertach odpadów wyrzucanych przez ostatnie dni na wybrzeże morskie. Nie wolno się do nich zbliżać, wszystkie te odpady muszą być zbadane przez specjalistów - podkreśliła Humeniuk.

    Jak oceniał niedawno przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Andrew Duncan, miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata. Gdy woda powodziowa opadnie, miny mogą zostać zakopane pod co najmniej metrową warstwą piasku lub mułu i mogą osiąść tam, gdzie wcześniej nigdy ich nie było.

    W obecnej sytuacji, gdy stan wody przekracza pięć metrów i wciąż trwają walki zbrojne, saperzy nie mogą neutralizować min, a ryzyko przypadkowego wybuchu będzie trwać tak długo, jak długo toczyć się będą działania wojenne - ostrzegł Duncan.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie


  • 8:49

    Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce - informuje w niedzielę operator ukraińskich elektrowni wodnych Ukrhidroenerho. Tempo odpływu wody spada, ale sytuacja jest trudna do prognozowania - wskazał koncern.

    Według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego 11 czerwca (godz. 7 rano w Polsce) w rejonie Nikopola poziom wody wynosi 9,3 metra. Oznacza to, że w ciągu doby spadł o ponad metr, a od wysadzenia tamy - o ponad 7 metrów.

    Średni wskaźnik odpływu wody wynosi 4-5 cm na godzinę. Ukrhidroenerho wyjaśnia, że napór wody zmniejsza się. Niemniej, "sytuacja jest trudna do prognozowania i wymaga dalszej kontroli" - wskazał koncern w komunikacie na serwisie Telegram.

    Укргідроенерго

    ❗️Рівень води в Каховському водосховищі продовжує знижуватись❗️ ▪️Станом на 08:00 ранку 11 червня рівень Каховського водосховища в районі Нікополя становить 9,35. За добу рівень води знизився на понад метр, а від моменту підриву більше ніж на 7 метрів. ▪️У той же час рівень води в Дніпрі на позначці Херсон становить 4,18 метри. За добу показник знизився на 0,54 м. ▪️Середній показник відпливу становить 4-5 сантиметрів на годину. Це повʼязується із зменшенням напору (тиску) водосховища. Однак, ситуація важко прогнозована і потребує подальшого контролю. ▪️Фахівці працюють над найоптимальнішим варіантами балансування енергосистеми та над тим, щоб у людей була вода. ▪️На ділянках Дніпра, які живлять водою Північно-Кримський канал, з’явилися сліди обміління після того, як росіяни підірвали Каховську ГЕС. Фото - ДСНС України Facebook | Instagram | Twitter | Linkedin

  • 8:07

    W armii rosyjskiej coraz częstsze są przypadki dezercji, odmów wykonania rozkazu i sabotażu. Dowódcy dostali polecenie, by nieposłusznych wysyłać do szturmu – poinformował w porannym komunikacie w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

    "Wśród zmobilizowanych Rosjan coraz częstsze są przypadki niewykonywania rozkazów, sabotażu, nadużyć, a także dezercji" - głosi komunikat sztabu na Facebooku. "W celu rozwiązania tych problemów szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji podjął decyzję, zgodnie z którą dowódcy zgrupowań i jednostek wojskowych muszą ujawniać takie osoby i wysyłać je do oddziałów szturmowych" - informuje sztab. Dodaje, że ukarani w ten sposób żołnierze są dalej rzucani do szturmu jako mięso armatnie.

    Spadek dyscypliny pojawił się - według sztabu - z powodu braku norm prawnych dotyczących końcowego terminu odbywania służby wojskowej w armii rosyjskiej na podstawie mobilizacji, a także braku znaczniejszych osiągnięć na polu walki. Sztab odnotowuje także, że wśród rosyjskich zmobilizowanych szerzą się "nastroje paniki, jeśli chodzi o przyszłe perspektywy".

    Rosyjscy żołnierze

  • 7:12

    W niedzielę nad ranem w pobliżu wsi Striełkowa w obwodzie kałuskim na zachodzie Rosji rozbił się dron - poinformował gubernator rgionu. "Według wstępnych informacji nie ma ofiar" - przekazał na Telegramie. Agencja Reutera zaznacza, że nie jest w stanie niezależnie potwierdzić tych doniesień.

  • 5:38

    Jedno z nagrań, opublikowane w sobotę, wskazuje, że siły ukraińskie osiągnęły lokalne zdobycze terytorialne podczas kontrataków na południowym zachodzie i południowym wschodzie od miasta Orichiw w obwodzie zaporokim. Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że siły rosyjskie wciąż skutecznie bronią się na tym obszarze - czytamy w raporcie ISW.

  • 5:33

    Rosyjskie ministerstwo obrony i inne rosyjskie źródła twierdzą, że wojska ukraińskie przeprowadziły ataki na pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego, głównie w rejonie Wielkiej Nowosilki - podaje w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

  • 5:30

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty poinformował, że siły ukraińskie posunęły się o nawet 1400 metrów na niesprecyzowanym odcinku frontu w Bachmucie. Rosyjscy blogerzy wojskowi donoszą o postępach Ukrainy na północnym zachodzie i północnym wschodzie od Bachmutu - donosi ISW.

  • 2:28

    Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną ocenili, że siły ukraińskie przeprowadziły w sobotę kontrataki w co najmniej czterech obszarach na froncie.

  • 23:46

    Polski sprzęt trafi na południe Ukrainy, gdzie będzie wykorzystany do likwidacji skutków wysadzenia tamy na Dnieprze - poinformował w sobotę Serhij Kruk, szef ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Podziękował Polsce za wsparcie.

    Kruk napisał na Facebooku, że Polska to "niezawodny przyjaciel i partner" Ukrainy.

  • 21:21

    W ciągu roku - od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. - Białoruś przekazała Rosji koleją ponad 131 535 ton amunicji - informuje w sobotę niezależny portal białoruski Zerkalo.io, powołując się na Białoruskie Stowarzyszenie Kolejarzy.

  • 20:58

    Kanclerz Olaf Scholz chce nadal utrzymywać kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obydwaj przywódcy kilkakrotnie rozmawiali telefonicznie po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

    - Zamierzam wkrótce to powtórzyć – powiedział Scholz w sobotę podczas 38. Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze.

    Scholz stwierdził, że wstępnym warunkiem "sprawiedliwego pokoju" jest wycofanie wojsk przez Rosję. - To jest warunek, który musiałby zostać zrozumiany – podkreślił kanclerz.

    Scholz w czasie 38. Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze

  • 19:58

    Wiele wskazuje na to, że wojna w Ukrainie potrwa długo - ocenił w rozmowie z gazetą "La Stampa" generał Claudio Graziano, były przewodniczący Komitetu Wojskowego UE. Jego zdaniem działania polityczne i inicjatywy pokojowe w Kijowie nie mają w tej chwili znaczenia, ponieważ obie strony chcą zyskać przewagę na polu walki.

    Graziano stwierdził również, że Ukraina ma obecnie narzędzia tylko do ograniczonej ofensywy.

    Zdaniem włoskiego generała, Rosjanie zbyt optymistycznie uznali pospieszne opuszczenie Kabulu przez wojska Zachodu jako oznakę słabości, którą można wykorzystać. - Już po tym, co stało się w Gruzji, a potem na Krymie, powinniśmy zrozumieć intencje Rosji. Sygnalizowali nam to Polacy i Bałtowie - stwierdził Graziano.

  • 17:55

    Emerytowany pułkownik Roman Switan, były pilot i instruktor Sił Zbrojnych Ukrainy, w wywiadzie dla ukraińskiego Radia NV powiedział, że Rosjanie wysadzając tamę w Kachowce opóźnili natarcie ukraińskich wojsk na lewy brzeg Dniepru co najmniej o miesiąc.

    Switan zauważył, że Rosjanie stanęli przed wyborem między przekroczeniem Dniepru przez siły ukraińskie a zniszczeniem własnych fortyfikacji i spowodowaniem powodzi. Ze swego punktu widzenia "wybrali mniejsze zło, a przynajmniej tak to postrzegają" – stwierdził wojskowy.

  • 16:59

    Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukraina przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii trybunału.

    W skardze, złożonej przez Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego ataku przez Rosję, zarzucono Moskwie złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdzono, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji na ten kraj.

    Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: 32 kraje dołączyły do skargi Ukrainy przeciwko Rosji

  • 15:42

    Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Poinformował, że w niedzielę będzie rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

    - Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami różnych kierunków (...). Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu premierem Kanady Justinem Trudeau.

    Premier Kanady Justin Trudeau odwiedził w sobotę Ukrainę. Pojawił się w Kijowie

  • 15:12

    27 osób uznano za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej – powiadomiło ukraińskie MSW.

    Operacja ratunkowa i ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów trwa od pięciu dni.

    "W obwodzie chersońskim zalanych zostało 47 miejscowości, w tym 33 znajdujące się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, a 14 – na terenach tymczasowo okupowanych" – podano w komunikacie resortu.

    W regionie ewakuowano 2620 osób, w tym 160 dzieci. Zginęły cztery osoby. 11 osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów w czasie ewakuacji.

    W obwodzie mikołajowskim zalanych jest 31 miejscowości. Ewakuowano 936 osób, wśród nich 167 dzieci. Zginęła jedna osoba.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 14:58

    W nocy z piątku na sobotę rosyjskie wojsko ponownie zaatakowało Ukrainę. Jak podał sztab generalny w Kijowie celem ataku było lotnisko w obwodzie połtawskim. Ostrzelane zostały także obiekty infrastruktury w obwodach charkowskim i odeskim.

    Rosja użyła do ataku 35 dronów kamikadze produkcji irańskiej Shahed i osiem rakiet manewrujących.

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie rakiety i 10 dronów.

  • 14:49

    Pies uratowany z powodzi dopłynął na deskach z obwodu chersońskiego do Odessy - napisał portal Ukraińska Prawda, powołując się na organizację Animal SOS Odessa, ktora zajęła się zwierzęciem.

    Pies dryfował po wezbranej wodzie, siedząc na deskach, które zostały wyrzucone na brzeg wraz ze śmieciami.

    Його врятували та привезли до нас вчора вночі ….🥺 Зараз хлопчик знаходиться на лікуванні в клініці Лесі 🙏 хто хоче допомогти саме йому - може заносити... | By Громадська Організація "Animal SOS Odessa"Facebook

    Його врятували та привезли до нас вчора вночі ….🥺 Зараз хлопчик знаходиться на лікуванні в клініці Лесі 🙏 хто хоче допомогти саме йому - може заносити...

  • 14:41

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 890 rosyjskich żołnierzy - podał w najnowszym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę sięgnęły 214 660 wojskowych.

  • 14:30

    W okupowanych i podtopionych po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Oleszkach zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej - powiedział w rozmowie z PAP lojalny wobec władz ukraińskich mer tego miasta Jewhen Ryszczuk. Rosjanie nie ewakuują ludzi, a na pomoc organizacji międzynarodowych nie można liczyć – dodał.

    Urzędnik relacjonował, że po fali kulminacyjnej poziom wody zaczął się zniżać, jednak na dachach domów wciąż pozostają ludzie i zwierzęta, oczekujące na ewakuację. Wobec braku działań rosyjskich władz okupacyjnych są oni zdani wyłącznie na pomoc wolontariuszy.

    Ukraina, Oleszki. Jewhen Ryszczuk: zapasów jedzenia zostało na dwie doby"

  • 13:27

    Siły ukraińskie kontynuowały ograniczone ataki lądowe na granicy administracyjnej między obwodami donieckim i zaporoskim i osiągnęły nieznaczne korzyści na tym obszarze - podaje w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  • 13:05

    W zbiorniku chłodzącym Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej poziom wody jest stabilny – poinformowała służba prasowa ukraińskiego operatora elektrowni atomowych koncernu Enerhoatom.

    "Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim w rejonie Nikopola wynosi 10,31 m, a w zbiorniku chłodzącym elektrowni - 16,67 i to w zupełności wystarcza, by zaspokoić potrzeby siłowni" – przekazano w komunikacie Enerhoatomu.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan

  • 13:02

    Komisja do spraw inspekcji schronów w Kijowie zakończyła prace – powiadomił minister do spraw strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn. Do 35 procent schronów (1614 z 4655) nie było dostępu. Zaledwie do 15 procent miejsc ukryć nie ma zastrzeżeń.

    "Wyniki są rozczarowujące. Dostępne bez ograniczeń jest tylko 44 procent schronów. 21 procent mają dostępność pięciominutową – zazwyczaj to schrony, które dyżurni otwierają w przypadku alarmu lotniczego" – napisał Kamyszyn na kanale Telegram.

    "Mieszkańcy Kijowa zgłaszają brak dostępu do schronów"

  • 12:14

    W sobotę do Kijowa przybył premier Kanady Justin Trudeau. Szef kanadyjskiego rządu odwiedził między innymi memoriał w centrum ukraińskiej stolicy, gdzie złożył hołd ukraińskim żołnierzom poległym w trwającej od 2014 roku wojnie z Rosją.

    Premier Kanady Justin Trudeau złożył niezapowiadaną wizytę w Kijowie

    Premier Kanady z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie

    Premier Kanady z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie

  • 12:08

    Poziom wody w Chersoniu, na południu Ukrainy, obniżył się w nocy o 31 cm. Wciąż jest wyższy od normalnego o 4,72 m – przekazał w sobotę szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Oczekiwane są deszcze, co spowolni opadanie wody. Z zalanych terenów ewakuowano już 2,6 tys. ludzi.

    - Synoptycy prognozują deszcze, szczególnie silne jutro, co oznacza kolejną próbę. Opady spowolnią opadanie wody – oświadczył Prokudin.

    Dodał, że na prawym brzegu zalanych jest 35 miejscowości, pod wodą są 3763 domy, a najwięcej podtopień jest w Chersoniu, Biłozerce, Zyminwyku.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 11:32

    W ciągu ostatnich 48 godzin w kilku sektorach wschodniej i południowej Ukrainy miały miejsce znaczące ukraińskie operacje - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, na niektórych obszarach siły ukraińskie prawdopodobnie poczyniły znaczne postępy i przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony, zaś na innych ich postępy były wolniejsze. Rosyjskie wyniki były mieszane: niektóre jednostki prawdopodobnie przeprowadzają wiarygodne operacje obrony manewrowej, podczas gdy inne wycofały się w pewnym nieładzie i są liczniejsze doniesienia o rosyjskich ofiarach, które wycofują się przez własne pola minowe.

    Dodano, że rosyjskie siły powietrzne były niezwykle aktywne nad południową Ukrainą, gdzie przestrzeń powietrzna jest bardziej swobodna dla nich niż w innych częściach kraju, nie jest jednak jasne, czy taktyczne naloty były skuteczne.

  • 11:22

    ISW przywołuje także nowe wnioski z kilku niezależnych źródeł, według których wysadzenie tamy Kachowskiej Elektrowni Wodnej było spowodowane przez wewnętrzny wybuch, co wskazywałoby na odpowiedzialność Rosjan.

    M.in. norweski sejsmolog Volker Oye z centrum NORSAR, powołując się na monitoring aktywności sejsmicznej, ocenił, że dane wykazały impuls energetyczny "typowy dla eksplozji". Monitoring nie pozwala jednak zlokalizować impulsu energetycznego bardziej precyzyjnie niż w promieniu 20-30 km od elektrowni. Według eksperta byłoby jednak "niezwykłym zbiegiem okoliczności", gdyby impuls energetyczny był wywołany przez inny czynnik niż eksplozja.

    Zapora na Dnieprze po zniszczeniu



    Również "New York Times" podał, powołując się na anonimowe źródło w Białym Domu, że amerykańskie satelity odnotowały wybuch, zanim zapora uległa zniszczeniu. Eksperci przepytywani przez "Wall Street Journal" ocenili, że zniszczenie zapory zostało zapewne spowodowane przez wybuch w konkretnie zlokalizowanym punkcie lub punktach zapory.

    ISW w dalszym ciągu ocenia, że bilans dostępnych dowodów i analiza sugeruje, że zniszczenie zapory było celowym działaniem Rosjan.

    Zalany Chersoń. Skutki wysadzenia Kachowskiej Zapory Wodnej

  • 11:16

    ISW odniósł się także po raz kolejny do doniesień o ukraińskich stratach sprzętowych, w tym dotyczących zachodniego uzbrojenia, które wcześniej ocenił jako nieuniknione, apelując o nieprzecenianie ich znaczenia w kontekście szerszej kontrofensywy.

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zaznaczyła, że "nie wynaleziono jeszcze sprzętu, którego nie da się zniszczyć" i dodała, że sytuacje takie będą się zdarzać. Malar podkreśliła przy tym, że źródła rosyjskie wyolbrzymiają ukraińskie straty dla osiągnięcia celów informacyjnych.

    Powołując się na dostępne publicznie materiały wizualne, ISW ocenił, że część zniszczonego sprzętu zapewne nadaje się do remontu, a ukraińscy wojskowi prawdopodobnie zdołali się uratować.

  • 11:14

    Armia ukraińska kontynuowała w piątek działania ofensywne co najmniej na czterech odcinkach frontu – podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną, który ocenia też, że dostępne dowody sugerują, iż zniszczenie tamy Kachowskiej Elektrowni Wodnej było celowym działaniem Rosjan.

    ISW powołuje się na doniesienia strony rosyjskiej o odparciu lokalnych ograniczonych ataków naziemnych armii ukraińskiej w rejonie Kreminnej w obwodzie ługańskim. Strona ukraińska poinformowała z kolei o tym, że w rejonie Bachmutu jej wojska posunęły się w czwartek do przodu o około 1,2 km i kontynuowały ataki.

    ISW wskazuje również, że wojsko ukraińskie prowadziło dalsze ograniczone działania ofensywne w zachodniej części obwodu donieckiego, przy granicy z obwodem zaporoskim, osiągając postępy o znaczeniu taktycznym.

    Ponadto Ukraińcy mieli w piątek kontynuować ataki na zachodzie obwodu zaporoskiego, a według źródeł rosyjskich osiągają tam oni stopniowe postępy.

  • 10:06

    W nocy armia rosyjska zaatakowała lotnisko wojskowe w obwodzie połtawskim przy użyciu dronów Shahed, a także manewrującymi i balistycznymi rakietami Iskander – podały Siły Powietrzne ukraińskiej armii w komunikacie w Telegramie. Celem ataków był także obwody odeski i charkowski.

    Ogółem Rosjanie zastosowali osiem rakiet różnych typów oraz 35 dronów uderzeniowych Shahed 136/131. Zestrzelono dwie rakiety manewrujące i 20 dronów.

    Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że w wyniku ataków zginęły trzy osoby, a 36, w tym troje dzieci, zostało rannych. Trzy osoby są w stanie ciężkim. W obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba, jedna została ranna.

  • 9:02

    Ołeh Biłecki o ukraińskiej kontrofensywie i katastrofie po wysadzeniu zapory na Dnieprze

  • 8:25

    Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy nad obwodem odeskim osiem dronów i dwie z trzech rakiet – powiadomiła w sobotę rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

    Humeniuk poinformowała, że zestrzelono wszystkie osiem dronów, jednak spadający odłamek uderzył w blok mieszkalny, wywołując pożar. Trzy osoby zginęły, a 26 odniosło obrażenia – powiedziała rzeczniczka, którą cytuje portal Ukraińska Prawda.

    Równolegle z atakiem dronów Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietami. Dwa pociski zostały strącone, jeden trafił w wybrzeże. Odłamki i fala uderzeniowa uszkodziły budynki mieszkalne. Ranne są trzy osoby.

  • 6:59

    Po wysadzeniu zapory hydroelektrowni w Nowej Kachowce okupujący to miasto Rosjanie nie przeprowadzili żadnej ewakuacji ludności, a po kilku dniach zaproponowali możliwość wyjazdu do Czelabińska na Uralu – powiedział PAP mer Nowej Kachowki, Wołodymyr Kowałenko.

    Według jego relacji po wybuchu zapory woda zalała główną część miasta, jednak w piątek jej poziom zaczął już spadać. Najbardziej ucierpiały położone niżej niż Nowa Kachowka wsie. - W niektórych miejscowościach woda sięgała 3 metrów. Rzeką płynęły zwłoki – przekazał.

    Skutki wysadzenia zapory na Dnieprze



    Kowałenko mieszka obecnie na terytoriach znajdujących się pod kontrolą Ukrainy, jednak utrzymuje stały kontakt z mieszkańcami swego miasta. - O wybuchu zostałem poinformowany o godzinie 4 rano we wtorek 6 czerwca. Pół godziny po zniszczeniu zapory Rosjanie wyłączyli internet. Nie chcieli pewnie, żeby informacja o tym się rozniosła – relacjonował.

    Jak opowiada Kowałenko, po wybuchu zapory pierwsza fala powodziowa zatopiła w Nowej Kachowce park i strefę rekreacyjną, kompleks sportowy z czterema stadionami, dwie bazy olimpijskie, budynki administracyjne, teatr letni na tysiąc miejsc, pałac kultury, sanatorium dziecięce, prokuraturę, jachtkluby i zoo. - Zginęły wszystkie zwierzęta, bo Rosjanie nie pozwolili ich ratować – podkreślił.

    Mer zaznaczył, że okupanci nie podjęli żadnych działań ewakuacyjnych, a ludzie ratowali się sami, znajdując schronienie u sąsiadów, mieszkających w wyżej położonych domach.

    Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Przechwycona rozmowa Rosjan. "Nie poszło zgodnie z planem"

  • 4:30

    Skutki nocnego ataku dronów na Odessę

  • 3:37

    Rosjanie zaatakowali w nocy dronami Odessę. Trzy osoby nie żyją, 10 jest rannych - poinformowała ukraińska armia.

    "Podczas nocnego ataku dronów na Odessę wszystkie Szahed-131/136 zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej. W wyniku walki powietrznej odłamki jednego z dronów uderzyły w wieżowiec, powodując pożar" - podano.

    Pożar miał powierzchnię 50 metrów kwadratowych, został ugaszony. Ponadto kilka budynków mieszkalnych w okolicy zostało uszkodzonych przez falę uderzeniową.

  • 1:35

    W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce na południu Ukrainy poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem tamy tamtejszej elektrowni. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko.

  • 0:07

    W poniedziałek (12 czerwca) odbędzie się w Paryżu szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i kanclerza Olafa Scholza na temat pomocy wojskowej, humanitarnej i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformował Pałac Elizejski.

  • 23:54

    Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały dotknięty powodzią Chersoń, gdy w mieście trwała ewakuacja. Ranne zostały trzy osoby, w tym nastoletnia dziewczyna - poinformowała prokuratura regionu.

    W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.

  • 22:12

    Rząd Węgier wynegocjował z Rosjanami uwolnienie i przekazanie 11 jeńców wojennych – Węgrów z ukraińskiego Zakarpacia.

    Kijów nie wiedział o całej sprawie, dlatego ukraińskie MSZ wezwało charge d'affaires Węgier.

  • 21:31

    Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zarzucił Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie w Ukrainie. To pierwsze oskarżenie tego typu ze strony brytyjskiego rządu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: