Kolejna dostawa sprzętu z Niemiec trafiła na Ukrainę. Kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych, pociski i drony

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 259 dni. Na Ukrainę trafiła kolejna partia sprzętu wojskowego i amunicji z Niemiec - poinformowała w środę agencja Ukrinform. To między innymi 30 kołowych pojazdów opancerzonych Dingo, pociski do systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM i 18 dronów rozpoznawczych. Zaktualizowany wykaz pomocy wojskowej opublikowany został też na stronie niemieckiego rządu federalnego. Ukraińskie MSW podało zaś, że w rosyjskim ostrzale Kramatorska "ranny został 8-letni chłopiec, a 24 obiekty cywilne zostały uszkodzone". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:17

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna Rosja-Ukraina: relacja na żywo - 10 listopada 2022 roku


  • 4:29

    Wycofywanie się Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru raczej nie jest pułapką mającą zwabić wojska ukraińskie znajdujące się w pobliżu Chersonia – przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na niektóre ukraińskie i zachodnie źródła.

    ISW podkreślił, że wcześniej zaobserwował wiele oznak, że siły rosyjskie, aktywa militarne i gospodarcze stopniowo wycofują się z zachodniego brzegu za Dniepr.

    "Rosyjscy dowódcy z pewnością będą próbowali spowolnić ukraińskie postępy, aby utrzymać uporządkowane wycofywanie się, a część armii może pozostać, w celu opóźnienia działań wojsk ukraińskich w samym Chersoniu" – poinformował amerykański think tank w codziennej analizie.

  • 4:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:21

    Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w spotkaniu przywódców G20 na Bali w przyszłym tygodniu – powiedział agencji Reutera urzędnik indonezyjskiego rządu. Putin będzie reprezentowany przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który ma dołączyć do jednego ze spotkań wirtualnie – przekazałJodi Mahardi, zastępca ministra ds. zasobów morskich.

  • 2:16

    Joe Biden powiedział, że nic nie wskazuje, by Władimir Putin był gotowy do podjęcia rozmów pokojowych. Prezydent USA wyjaśnił też, że nie sugeruje, że Ukraina powinna pójść na kompromis i zaznaczył, że ewentualne decyzje w sprawie negocjacji należą do Kijowa. - Nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreślił.

  • 1:26

    Wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy było jednym z tematów spotkania ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z francuską minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Catherine Colonna. Minister Rau spotkał się także z prezydent Węgier Katalin Novak, która przebywa we Francji z nieoficjalną wizytą.

  • 0:31

    Ukraińskie wojsko w Chersoniu

  • 0:07

    Odmówiliśmy Ukrainie przekazania samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Dodał też, że USA nie zgodziły się też przekazać Ukraińcom rakiet długiego zasięgu.

    Biden odniósł się w ten sposób do wcześniejszych słów lidera republikanów w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy'ego, który zapowiadał, że po dojściu do władzy jego partia nie będzie wypisywać dla Ukrainy "czeków in blanco".

  • 23:31

    Na terenie obwodu chersońskiego trwa operacja wojskowa, o osiągnięciu wyznaczonych celów Ukraińcy dowiedzą się od władz ukraińskich, napisał w Telegramie szef frakcji parlamentarnej Sługa Narodu, członek komisji Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Dawid Arakhamiya, donosi Ukrinform.

    "W obwodzie chersońskim trwa operacja wojskowa. Na pewno zakończy się ona sukcesem, jak to było już w obwodzie charkowskim i północnych regionach. Gdy cele wyznaczone na kierunku południowym zostaną osiągnięte, Ukraińcy dowiedzą się o tym od naszych władz, a nie od Szojgu" – podkreślił parlamentarzysta.

  • 22:56

    Ogłoszenie przez Rosję wycofania z Chersonia może być operacją informacyjną mającą na celu zmylenie ludności i ukraińskich sił - powiedziała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk.

    Humeniuk podkreśliła, że "na południu trwa operacja, która wymaga ciszy informacyjnej".

    - Tymczasem okupanci próbują wypełnić przestrzeń informacyjną swoimi doniesieniami, żeby przygotować usprawiedliwienie na wypadek poważnej porażki i żeby zdezorientować miejscową ludność i siły obrony Ukrainy - oświadczyła rzeczniczka.

    Dodała, że ukraińskie siły nie wykluczają prowokacji ze strony rosyjskich okupantów.

  • 22:24

    Jeśli rosyjskie siły nie utrzymają Chersonia, to będą starać się go maksymalnie zniszczyć, atakując z lewego (wschodniego) brzegu Dniepru - ocenił w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Jeśli nie zdołają utrzymać Chersonia, to będą go maksymalnie niszczyć z lewego brzegu" - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiegolak, cytowany przez portal NV. Zaznaczył, że na lewym brzegu Dniepru rosyjska armia tworzy stanowiska ogniowe, zwozi tam pociski i zmobilizowanych żołnierzy.

    Wojsko rosyjskie będzie za wszelką cenę starać się utrzymać pozycje w obwodzie chersońskim - dodał.

    Wcześniej, po ogłoszeniu w środę przez Rosję wycofania swoich sił z Chersonia, Podolak napisał na Twitterze, że Kijów nie widzi oznak świadczących o tym, by Rosjanie pozostawili Chersoń bez walki.

    Według Podolaka Rosjanie ściągają do regionu dodatkowe siły, a w mieście pozostaje część wojskowych. "Ukraina wyzwala terytoria w oparciu o dane wywiadowcze, a nie wyreżyserowane telewizyjne oświadczenia" - podkreślił.

  • 22:18

    - Na południu powoli się przemieszczamy, wzmacniamy pozycje, krok za krokiem. W przestrzeni informacyjnej było dzisiaj dużo radości, wiadomo dlaczego, ale musimy powściągać nasze emocje podczas wojny - powiedział w środę wieczorem prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Wcześniej w środę Rosja ogłosiła wycofanie swoich sił z okupowanego Chersonia na południu Ukrainy.

    Prezydent dodał, że nie będzie "karmić wroga szczegółami ukraińskich operacji". Kiedy przyniosą rezultaty, zobaczą je wszyscy - powiedział Zełenski.

    - Wróg nie daje nam prezentów, nie robi "gestów dobrej woli". Wszystko to wywalczamy. A kiedy o coś walczysz, to trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy krok (ukraińskiej armii rodzi) opór ze strony wroga, to zawsze strata życia naszych bohaterów - kontynuował.

    - Dlatego przemieszczamy się bardzo ostrożnie, bez emocji, bez zbędnego ryzyka. By wyzwolić całą naszą ziemię i żeby strat było jak najmniej - oświadczył Zełenski.

  • 21:51

    Na Ukrainę trafiła kolejna partia sprzętu wojskowego i amunicji z Niemiec - poinformowała w środę agencja Ukrinform. Zaktualizowany wykaz pomocy wojskowej dla Ukrainy opublikowany został też na stronie rządu federalnego Niemiec.

    Ukrinform podał, że na Ukrainę trafiło m.in. 30 kołowych pojazdów opancerzonych Dingo, pociski do systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM, cztery kolejne czujniki antydronowe, 18 dronów rozpoznawczych, pięć zestawów do transportowania czołgów M1070 Oshkosh.

    Berlin zapowiedział już także kolejną partię broni dla Ukrainy, a w wykazie tym znajdują się m.in. pociski dla systemu IRIS-T SLM, 42 pojazdy rozminowujące, cztery mobilne systemy rozminowywania, trzy mobilne i zdalnie sterowane systemy rozminowywania, pięć mobilnych kompleksów rozpoznawczych.

    W sumie od początku wojny do 7 listopada niemiecki rząd przekazał Ukrainie sprzęt wojskowy na łączną kwotę ponad 1,5 mld euro – przekazała agencja.

    Niemieckie kołowe pojazdy opancerzone Dingo

  • 21:30

    Pojawiają się informacje, że ukraińskie siły wkroczyły w środę do kilku miejscowości na szlaku prowadzącym w stronę Chersonia, w tym do strategicznego miasteczka Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - podał Kyiv Independent. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.

    Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział z kolei telewizji Espreso, że walki o Snihuriwkę trwają.

    Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk, cytowana przez Suspilne, podkreśliła, że sytuacja w Snihuriwce wymaga "informacyjnej ciszy".

    12-tysięczna miejscowość Snihuriwka, ważny węzeł kolejowy w pobliżu granicy z obwodem chersońskim, została zajęta przez siły najeźdźcy w marcu. Eksperci podkreślają, że odbicie Snhuriwki otwiera ukraińskiej armii drogę na okupowany Chersoń.

  • 20:58

    Siły ukraińskie, które wyzwalają coraz większe terytoria swojego kraju to budujący widok - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Nawiązał w ten sposób do decyzji rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który wydał swoim wojskom rozkaz wycofania się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru.

    Ukraina. Rosja ogłosiła wycofanie wojsk z Chersonia. Szef NATO Jens Stoltenberg: to budujące

  • 20:07

    Rosyjskie wojsko ostrzelało w środę Krzywy Róg na południu Ukrainy - poinformował wieczorem mer tego miasta Ołeksandr Wilkuł. Najprawdopodobniej atak przeprowadzono z użyciem wyrzutni Smiercz albo Tornado.

    "Wybuchy w powietrzu, możliwy duży rozrzut amunicji kasetowej!" - napisał w Telegramie mer. Zaapelował do mieszkańców Krzywego Rogu i okolic, by patrzyli pod nogi i pilnowali dzieci.

  • 19:41

    Wśród zmobilizowanych rosyjskich obywateli, przechodzących przeszkolenie w obwodzie kurskim i briańskim w Rosji, "znacząco pogarsza się stan moralno-psychologiczny w związku z tym, że obrazki rosyjskiej propagandy nie odpowiadają prawdziwej sytuacji" - podaje sztab. Na pogarszanie się ich stanu wpływają też "nieludzkie warunki", w których przebywają, oraz brak obiecanych wypłat - czytamy.

  • 19:36

    Rosyjskim jednostkom, które przechodzą szkolenie w okolicach miasta Baranowicze na Białorusi wydano przestarzałą broń i wyposażenie: metalowe hełmy modelu z czasów II wojny światowej i oprzyrządowanie obronne z lat 60. i 70. - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Duża część broni strzeleckiej, karabinów automatycznych AK-74, nie nadaje się do użytku przez złe warunki przechowywania.

  • 19:15

    "Oświadczenie Rosji to kolejna zasłona dymna. Przedstawiciele rosyjskich władz zaczynają mówić o negocjacjach za każdym razem, kiedy rosyjskie wojska doznają klęski na polu walki. Moskwa nie jest zainteresowana przywróceniem pokoju na Ukrainie" - oznajmił w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko we wpisie na Facebooku.

    Według niego Rosja udaje gotowość do dialogu. W ten sposób - jak dodał - Moskwa chce zyskać na czasie, żeby przegrupować siły, przygotować niedawno zmobilizowanych, rozwiązać problem deficytu uzbrojenia i problem z logistyką, a następnie przystąpić do kolejnych fal ataków.

    "Przypomnę, że Ukraina niejednokrotnie proponowała negocjacje. Ale zawsze otrzymywała albo lekceważącą reakcję i żądanie podporządkowania się ultimatum Kremla albo kolejne akty ludobójstwa Ukraińców" - zaznaczył.

    W środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że Moskwa jest gotowa do negocjacji z Kijowem, "biorąc pod uwagę te realia, które są obecnie".

  • 18:44

    Ekspert uważa, że po wycofaniu się Rosjan ukraińska armia powinna wkraczać do Chersonia z dużą ostrożnością. - Tutaj nieważna jest szybkość. Tutaj należy działać ostrożnie, bo choć jest tam ludność cywilna, która potrzebuje pomocy, Rosjanie pozostawili zaminowane budynki i inne pułapki – powiedział Horbacz w rozmowie z PAP.

  • 18:41

    Zdaniem analityka odejście Rosjan z prawego brzegu Dniepru w Chersoniu sprawia, że pociski sił ukraińskich będą w stanie dosięgać celów na granicy z Krymem. - Z wysokiego, prawego brzegu Dniepru ukraińskie Himarsy będą mogły uderzać w cele prawie do Przesmyku Perekopskiego (który łączy Półwysep Krymski z lądem), czyli sięgać do tras kolejowych i szosy, która prowadzi z Krymu na część kontynentalną – kontynuował.

    Przypomniał, że ukraińska armia intensywnie ostrzeliwuje inną, ważną dla Rosjan linię kolejową. Prowadzi ona przez okupowany Donieck i Wołnowachę. - Ukraińskie wojska utrzymują kontrolę ogniową nad tą trasą. Od kilku tygodni trwają tam ciężkie walki i próby odparcia naszych wojsk. Oznacza to, że Rosjanie wycofują się z Chersonia, bo muszą przesunąć się do przodu właśnie tam, na wschodzie - ocenił.

    Kontrola nad Chersoniem oznacza także zmniejszenie ostrzałów położonego ok. 90 km na zachód Mikołajowa – dodał Horbacz. - Jeśli będziemy kontrolowali Chersoń i prawy brzeg Dniepru to będzie mniej ostrzałów Mikołajowa – powiedział.

  • 18:39

    Rozkaz wycofanie się wojsk rosyjskich z okupowanego Chersonia komentował w rozmowie Polską Agencją Prasową Wołodymyr Horbacz, analityk kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej. - Jest to strategiczna porażka Rosjan, ale ta decyzja była oczekiwana. Było to absolutnie logiczne z wojskowego punktu widzenia – powiedział.

    Wyjaśnił, że zgrupowanie rosyjskie na zachodnim brzegu Dniepru w Chersoniu od wielu miesięcy odczuwało ogromne problemy z dostawami amunicji, paliwa i żywności dla żołnierzy. Przyczyną było zniszczenie przez ukraińską armię mostów przez Dniepr oraz atakowanie przepraw pontonowych i promowych przez tę rzekę.

    - Te problemy by się nawarstwiły wraz z nadejściem zimy. Rosyjska armia miałaby jeszcze większe trudności z logistyką - mówił Horbacz.

  • 17:53

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało w środę, że wydala pracownika ambasady Mołdawii w Moskwie w odpowiedzi na "nieuzasadnione" uznanie pracownika ambasady Rosji w Mołdawii jako persona non grata w dniu 1 listopada– poinformowała agencja Reuters.

  • 17:49

    "Policja udokumentowała konsekwencje ostrzału Kramatorska na wschodzie Ukrainy - przekazało w środę MSW tego kraju. "Według wstępnych danych Rosjanie wystrzelili nad miastem rakietę R-77. W wyniku ataku ranny został 8-letni chłopiec, a 24 obiekty cywilne zostały uszkodzone" - przekazano.


  • 17:31

    Przedstawiciel władz okupacyjnych obwodu chersońskiego w Ukrainie Kyryło Stremousow nie żyje - podał Reuters, powołując się na informacje strony rosyjskiej. Podano, że zginął w wypadku samochodowym. Przed wybuchem pełnoskalowej inwazji Stremousow był lokalnym politykiem i mało znanym blogerem. Po nielegalnej aneksji obwodu chersońskiego przez Rosjan stał się jednym z najbardziej prominentnych polityków w regionie - został mianowany wiceszefem okupacyjnych władz obwodowych.

    CZYTAJ WIĘCEJ >>>

    Nie żyje Kyryło Stremousow, przedstawiciel władz okupacyjnych w obwodzie chersońskim

  • 16:56

    Jest zbyt wcześnie, by mówić o rosyjskim wycofaniu się z Chersonia - ocenił w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Według Podolaka do regionu ściągany jest dodatkowy skład osobowy.

    Podolak zaznaczył również, że pewne rosyjskie siły pozostają w Chersoniu i dodał, że Ukraina nie zwraca uwagi na rosyjskie oświadczenia. Jego zdaniem ich słowa i działania są rozbieżne.

  • 16:35

    Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nakazał w środę oddziałom okupacyjnym wycofanie się na lewy brzeg Dniepru. Agencja Reuters określiła to jako jeden z najbardziej znaczących odwrotów Rosji i potencjalny punkt zwrotny w wojnie, która trwa już niemal od dziewięciu miesięcy.

    Natomiast w komentarzu telewizyjnym dowódca rosyjskich wojsk inwazyjnych w Ukrainie generał Siergiej Surowikin powiedział, że zaopatrywanie Chersonia nie jest już możliwe. Dodał, że proponuje zająć linie obronne na wschodnim brzegu rzeki.

    - Uratujemy życie naszych żołnierzy i zdolności bojowe naszych jednostek. Trzymanie ich na prawym (zachodnim) brzegu jest daremne. Niektórzy z nich mogą być użyci na innych frontach – powiedział Surowikin.

    Siergiej Szojgu

  • 16:23

    Rosja ogłosiła wycofanie wojsk z Chersonia na lewy brzeg Dniepru.

  • 16:23

    Szef BBN Jacek Siewiera spotkał się w środę z ambasador USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield. - Ambasador przybyła do Warszawy z Kijowa, gdzie rozmawiała na temat pomocy, jakiej ONZ udziela społeczeństwu ukraińskiemu w przetrwaniu wojny – powiedział szef BBN po spotkaniu.

    Jak dodał, tematem jej rozmów były także kwestie wsparcia energetycznego wobec niszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy przez Rosję w czasie, gdy z powodu zimy warunki dla ludności cywilnej będą ciężkie, a także sprawa odbudowy ukraińskiej energetyki.

    Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield

    - W czasie naszego spotkania poruszyliśmy kwestię udziału Polski w tych wysiłkach; tego, w jaki sposób możemy pomóc Ukraińcom na bieżąco odbudowywać infrastrukturę, tak aby podtrzymać podstawowe funkcje zaopatrzenia w wodę i energię. Omówiliśmy również sprawy systemów ewakuacji medycznej i ratownictwa Światowej Organizacji Zdrowia oraz rozmieszczania uchodźców i fali uchodźców, która zimą może stanowić potężne wyzwanie, zarówno dla Polski, jak i organizacji międzynarodowych – relacjonował Siewiera.

    Dodał, że ambasador wyraziła uznanie dla obywateli Polski, za postawę, którą wykazali na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także, za kontynuację wsparcia dla Ukrainy, które "zmienia formę, ale nie wygasa".

    W programie wizyty ambasador Thomas-Greenfield w Polsce jest także spotkanie z pracownikami warszawskiego biura UNICEF.

  • 15:19

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził na Twitterze wdzięczność Komisji Europejskiej i jej przewodniczącej Ursuli von der Leyen za ogłoszenie nowego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 18 miliardów euro. "To pokazuje prawdziwą solidarność UE. Razem przeciwstawimy się rosyjskiej agresji, razem odbudujemy Ukrainę, razem będziemy w UE" – napisał.

  • 15:03

    Hiszpania przeszkoli w najbliższych tygodniach na swoim terytorium ukraińskich snajperów, wynika z umowy ministerstw obrony obu państw, cytowanej dziś przez madryckie media. Decyzja o współpracy podjęta została podczas poniedziałkowych rozmów z udziałem delegacji z Kijowa, które odbyły się w Madrycie.

    Ćwiczenia dla ukraińskich strzelców odbędą się w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, poinformował stołeczny portal Voz Populi i przypomniał, że armia Hiszpanii nie tylko organizowała już podobne szkolenia w przeszłości dla wojsk innych państw, ale też w 2022 roku na swoim terytorium zorganizowała wspólne ćwiczenia dla snajperów z USA, Belgii, Holandii, Grecji, Niemiec i Włoch.

    Zgodnie z deklaracjami władz resortu obrony narodowej Hiszpanii dotychczas kraj ten zgodził się na przeszkolenie u siebie około 400 ukraińskich wojskowych.

  • 14:50

    Komisja Europejska proponuje 18 miliardów euro unijnej pomocy w formie pożyczek dla Ukrainy.

  • 14:40

    Na okupowanych terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego, na prawym brzegu Dniepru, rosyjskie wojska niszczą wszystkie mosty, próbując w ten sposób spowolnić natarcie ukraińskich sił i zapewnić sobie możliwość kontrolowanego odwrotu - powiadomił Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa deputowany do rady Chersońszczyzny.

    Przeciwnik wysadza w powietrze wszelkie możliwe przeprawy drogowe nad rzekami i odnogami Dniepru. Zniszczono m.in. mosty w miejscowościach Nowokajry i Myłowe, a także most na trasie łączącej Snihuriwkę z Chersoniem.

    W ocenie Chłania, cytowanego przez agencję Ukrinform, Rosjanie "robią wszystko, co możliwe", by kontrofensywa Ukraińców na Chersońszczyźnie nie zakończyła się dla agresora "całkowitym załamaniem frontu", lecz wyglądała na "planowy odwrót".

  • 13:54

    Polskie kraby walczą w obwodzie donieckim. Reuters publikuje nagranie

  • 13:38

    Pomnik "radzieckiego wyzwoliciela" z 1970 roku został obalony w położonym w zachodniej części Ukrainy Użhorodzie - poinformował portal Ukrainska Prawda. Na jego miejscu władze zamierzają postawić monument na cześć 128. Samodzielnej Zakarpackiej Górskiej Brygady Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Koniec z pomnikiem 'radzieckich wyzwolicieli' na ukraińsko-słowackiej granicy" - napisał na Facebooku szef administracji obwodu zakarpackiego Wiktor Mykyta.

  • 13:26

    Nowy ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew liczy na szybką dostawę bojowych wozów piechoty i czołgów na Ukrainę. - Jestem pełen nadziei, że tak się stanie, ponieważ tę wojnę trzeba wygrać - powiedział w telewizji RTL.

    Niemcy mogą tu odegrać wiodącą rolę. - Nadal prowadzimy rozmowy oparte na zaufaniu. Mamy nadzieję, że koalicja chętnych, mocarstw zachodnich, przyczyni się do tego - stwierdził ambasador.

    Wyraził nadzieję, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta szybko: - Lepiej dziś lub jutro, ale nie pojutrze. Ukraina potrzebuje sprzętu wojennego, aby odzyskać terytorium i ostatecznie wygrać wojnę.

  • 13:16

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiadomiła dziś, że w obwodzie sumskim na północy kraju rozbiła wrogą grupę dywersyjno-zwiadowczą, która planowała zabójstwa dowódców ukraińskich sił operacji specjalnych. Mocodawcami tej grupy byli oficerowie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - podano.

    Zatrzymania dywersantów dokonano w toku "wieloetapowej operacji" prowadzonej w Kijowie i obwodzie sumskim. Współpracownicy FSB śledzili miejsca dyslokacji oraz trasy przemieszczania się ukraińskich wojsk w stolicy i na przygranicznych terenach na północnym wschodzie kraju. Jednym z głównych zadań zwiadowców było zbieranie danych osobowych, a także informacji na temat aktualnych miejsc przebywania dowódców sił operacji specjalnych - czytamy w komunikacie SBU na Telegramie.

  • 12:45

    Ponad 20 członków rodzin zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy przyjechało na granicę z Ukrainą, domagają się od dowództwa udzielenia pomocy żołnierzom, którzy wycofują się z Ukrainy - poinformował rosyjski niezależny portal Wiorstka.

  • 12:12

    Do końca roku na Ukrainie powstanie jeszcze 12 miasteczek modułowych dla około 5 tysięcy mieszkańców, którzy stracili domy wskutek agresji Rosji. Inicjatywa ta jest realizowana przy wsparciu polskiego rządu - poinformowała w agencja Interfax-Ukraina za ukraińskim resortem rozwoju regionalnego.

  • 11:24

    Putin już poniósł porażkę, ponieważ inwazja na Ukrainę okazała się poważnym strategicznym błędem Kremla. Rosja straciła w tej wojnie około połowy wszystkich swoich czołgów i większość precyzyjnych pocisków rakietowych - oznajmił amerykański wiceminister obrony ds. politycznych Colin Kahl, cytowany przez CNN.

    Zniszczony rosyjski czołg i inny sprzęt wojskowy w Łymaniu. Zdjęcie z 12 października 2022 r.

  • 11:12

    Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew od wtorku przebywa w Teheranie, prawdopodobnie po to, by rozmawiać o potencjalnym zakupieniu przez Rosję irańskich rakiet balistycznych.

    Ogłoszenie przybycia Patruszewa do Iranu przez irańskie media ma zapewne zademonstrować pogłębiającą się współpracę Moskwy i Teheranu wobec międzynarodowych obserwatorów - ocenił w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

  • 10:25

    Gdy zmobilizowani rosyjscy żołnierze trafią pod ostrzał ukraińskich wojsk i uda im się przeżyć, dowódcy porzucają takie osoby na pastwę losu. Są pozostawiani w lesie bez jedzenia, wody i lekarstw - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit', powołując się na rodziny rezerwistów wysłanych na front.

  • 9:08

    Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. Ponadto na terenach wyzwolonych spod okupacji znaleziono ciała kolejnych trzech cywilów - poinformował szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  • 7:42

    Operatorami dronów bojowych, którymi Rosja atakuje Ukrainę, są m.in. żołnierze z białoruskich wojsk ochrony pogranicza. Ponadto jednostki sił zbrojnych Białorusi mają za zadanie kupować różne elementy wyposażenia na potrzeby rosyjskiej armii - powiadomił w porannym komunikacie ukraiński sztab generalny.

  • 7:11

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 9 listopada 2022

  • 6:08

    Na Ukrainie, w pobliżu Bachmutu w rejonie Doniecka, zginął kanadyjski ochotnik, były żołnierz kanadyjskiej armii, farmer z Saskatchewan – podały kanadyjskie media.

  • 4:51

    Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim mogą próbować przesiedlić siłą mieszkańców zachodniej części obwodu, poprzez odcięcie komunikacji na zachodnim brzegu rzeki Dniepr - przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank poinformował, że "kwestie finansowe i biurokratyczne nadal utrudniają rosyjskie starania o uzupełnienie dawnych elitarnych jednostek broniących krytycznych obszarów linii frontu, potencjalnie zagrażając integralności rosyjskiej obrony".

  • 4:50

    Przerwy w dostawach prądu w Kijowie

  • 4:50

    Wielka Brytania wysyła na Ukrainę ogrzewane namioty i zestawy do spania w ekstremalnie niskich temperaturach, aby pomóc siłom zbrojnym tego kraju w przetrwaniu mroźnej zimy - poinformował brytyjski rząd.

    Ukraińskie siły zbrojne otrzymają 12 tys. zestawów, w skład których wchodzą śpiwory do spania przy niskiej temperaturze i maty, a także 150 namiotów, a do połowy grudnia dostaną też 25 tys. zestawów odzieży przystosowanej do ekstremalnie zimowej pogody, składających się z ocieplanych kurtek, spodni i bardzo ciepłych butów, rękawic i skarpet.

    Jak zaznaczono w opublikowanym komunikacie, te ostanie zestawy są niezależne od ponad 7000 zestawów odzieży na normalną zimną pogodę, które już otrzymali żołnierze przechodzący w Wielkiej Brytanii podstawowe przeszkolenie wojskowe.

  • 4:50

    Polskie Kraby walczą w obwodzie donieckim.

    Ukraińcy w polskich Krabach walczą w obwodzie donieckim

  • 4:49

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie nasiliły ataki na wschodzie Ukrainy i próbują zająć cały obwód doniecki. - Nie oddamy tam nawet centymetra naszej ziemi - zapewnił.

  • 4:49

    Rosyjski samolot wojskowy zawiózł w sierpniu do Iranu 140 mln euro w gotówce i trzy sztuki broni przekazywanej Ukrainie przez Wielką Brytanię i USA w zamian za śmiercionośne drony irańskiej produkcji - podała stacja Sky News, powołując się na źródło.

  • 4:49

    Amerykański aktor Sean Penn po raz trzeci od początku rosyjskiej inwazji odwiedził Ukrainę. Podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim we wtorek przekazał mu swoją statuetkę Oscara "jako symbol wiary w zwycięstwo". Nagroda ma pozostać na Ukrainie do czasu wygrania przez nią wojny.

  • 4:49

    Według informacji ukraińskiego sztabu do okupowanego Doniecka udali się przedstawiciele Komitetu Śledczego Rosji, którzy mają wyjaśnić okoliczności wysokich strat 155. Brygady Piechoty Morskiej podczas walk w Ukrainie. Z doniesień mediów niezależnych wynika, że rosyjskie oddziały piechoty morskiej poniosły ogromne straty podczas "bezsensownych" szturmów w rejonie Pawliwki w obwodzie donieckim.

    W obwodzie zaporoskim władze okupacyjne zmuszają mieszkańców do przyjmowania rosyjskich paszportów – podano.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: