Kijów: na okupowanym Krymie budowane są głównie umocnienia wojskowe

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czwartek jest 288. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Na zaanektowanym Krymie wstrzymano budowę wszelkich obiektów infrastruktury społecznej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są trudności z dostawami betonu, wykorzystywanego obecnie głównie do wznoszenia umocnień wojskowych na północy półwyspu - przekazała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa. Przypomniała, że pod Symferopolem rozpoczęła się produkcja betonowych umocnień przeciwczołgowych, "zębów smoka". Ciężarówki przywożą konstrukcje do ich budowy - dodała Taszewa. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:25

    Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.

    Jak podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

  • 3:57

    Eksperci ISW: Kreml prawdopodobnie nie porzucił swoich maksymalnych celów na Ukrainie, mimo że rzecznik Dmitrij Pieskow po raz pierwszy przyznał, że obecnym celem terytorialnym Moskwy jest pełne zajęcie czterech częściowo okupowanych ukraińskich obwodów.

  • 3:15

    Sytuacja w Bachmucie

    Sytuacja w Bachmucie

    Sytuacja w Bachmucie

  • 1:33

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim orędziu oskarżył Rosję o celowe pozostawienie min stanowiących śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej i zapowiedział, że terroryzm minowy będzie jednym z zarzutów wobec Rosji po zakończeniu wojny. - To jest forma rosyjskiego terroru, z którą będziemy mieli do czynienia przez wiele lat - powiedział.

  • 0:36

    Unia Europejska przyjęła w czwartek decyzję o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji. - Prowadzona przez Rosję wojna napastnicza przeciwko Ukrainie jest rażącym lekceważeniem międzynarodowego porządku opartego na zasadach i stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Dzisiejsza decyzja Rady jest kolejnym dowodem naszej zdecydowanej solidarności z Ukrainą. Nigdy nie uznamy bezprawnej aneksji jej terytorium przez Rosję. Niezmiennie popieramy prawo Ukrainy do wyzwolenia wszystkich okupowanych obszarów i do odzyskania nad nimi pełnej kontroli - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.

  • 23:45

    Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    "Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie" - zaproponował polityk na Twitterze.

  • 22:04

    Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.

  • 20:49

    Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka. Nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

    W ocenie ukraińskich władz od lutego, czyli początku rosyjski inwazji zbrojnej, z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono do Rosji co najmniej 13 tysięcy dzieci. Rzeczywiste dane są prawdopodobnie dużo wyższe.

  • 20:08

    Rosyjskie władze przygotowują się do objęcia mobilizacją nawet 17-latków z podbitych terenów na Ukrainie. Niepełnoletni chłopcy otrzymali zakaz wyjazdu za granicę - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

    - Ta wojna dotknie wszystkich w Rosji. (Mieszkańcy tego kraju) muszą zrozumieć, że nie da się jej uniknąć bez obalenia reżimu i wycofania się z okupowanych terytoriów - oznajmił Jusow.

    Jak dodał, władze na Kremlu nie zamierzają porzucać planów dalszej mobilizacji, lecz z drugiej strony, mając świadomość strat ponoszonych na froncie, "szykują się już na przyszłą porażkę".

    Częściowa mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne

  • 18:21

    Kraje Unii Europejskiej dodadzą kolejne 2 miliardy euro do funduszu, którego środki są wykorzystywane do opłacania wsparcia wojskowego dla Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch anonimowych dyplomatów unijnych.

    Ministrowie spraw zagranicznych UE mają podjąć decyzję o uzupełnieniu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na spotkaniu w Brukseli w najbliższy poniedziałek.

    EPF "to instrument pozabudżetowy", który "pozwala finansować działania operacyjne o skutkach wojskowych lub obronnych w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa".

  • 18:10

    Na zaanektowanym Krymie wstrzymano budowę wszelkich obiektów infrastruktury społecznej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są trudności z dostawami betonu, wykorzystywanego obecnie głównie do wznoszenia umocnień wojskowych na północy półwyspu - przekazała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

    Przypomniała, że pod Symferopolem rozpoczęła się produkcja betonowych umocnień przeciwczołgowych, "zębów smoka". Ciężarówki przywożą konstrukcje do ich budowy - dodała Taszewa.

  • 16:56

    Zakłady maszynowe z Winnicy eksportowały do Rosji podzespoły wykorzystywane do napraw sprzętu wojskowego - poinformowała ukraińska prokuratura. Przedsiębiorstwo kontynuowało tę współpracę nawet po inwazji zbrojnej Kremla.

    Do Rosji wysyłano m.in. silniki hydrauliczne, przekładnie i pompy. W celu obejścia ograniczeń nałożonych na kontakty handlowe z Moskwą, firma wykorzystywała nielegalne kanały eksportu przez Rumunię, Turcję i Kazachstan, a także konta bankowe zarejestrowane w państwach Unii Europejskiej.

  • 16:34

    Rosyjscy okupanci nie chcą negocjować i przygotowują się do nowych działań wojennych przeciwko Ukrainie – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

    W rozmowie z "Wall Street Journal" szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że rosyjskie wojsko, które opuśiło okupowany Chersoń, zostało przerzucone do Donbasu i że oddziały wroga próbują przejąć kontrolę nad Bachmutem.

    - (Rosjanie) przygotowują się do nowych bitew, do nowych operacji ofensywnych, a nie do negocjacji. Dlatego nic nie przemawia za tym, że Rosja jest do tego gotowa – podkreślił Kuleba.

  • 16:13

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 340 żołnierzy. Straty przeciwnika od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 93080 wojskowych.

  • 16:00

    Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju. Zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły władze Narodowego Banku Ukrainy.

  • 14:28

    Rosjanie przywieźli na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom. Uzbrojenie zostało umieszczone obok bloku energetycznego nr 6, bezpośrednio przy terenie magazynu zużytego paliwa jądrowego.

    Według Enerhoatomu rosyjsko wojsko prawdopodobnie przygotowuje się do prowokacji, która może polegać na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca. Jako "osłonę" Rosjanie mieliby wykorzystać bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem.

  • 13:41

    Stany Zjednoczone wyślą do Estonii dodatkowe oddziały rotacyjne mające wzmocnić siły wysuniętej obrony NATO i bezpieczeństwo państw sojuszniczych - poinformowała agencja BNS, powołując się na estońskie władze.

    W skład zapowiedzianego wzmocnienia wysuniętej obrony NATO w Estonii wejdą pododdziały piechoty oraz pluton operujący systemami artyleryjskimi HIMARS.

    - Estonia kontynuuje prace mające wzmocnić jej niezależne zdolności obronne. Spodziewamy się otrzymać nasze własne HIMARS-y do roku 2025. Nauczenie się ich obsługi z pomocą żołnierzy amerykańskich przyspieszy proces adaptacji i włączenia do systemu obrony kraju - powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur.

    Załadunek wyrzutni pocisków HIMARS na pokład samolotu transportowego C-130 Hercules

  • 13:36

    Europejczycy muszą kontynuować wojskowe i finansowe wsparcie dla Ukrainy – powiedział wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Dodał, że rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy można uznać za zbrodnię wojenną.

    - Naszym priorytetem pozostaje wsparcie Ukrainy bronią, amunicją, szkoleniami ukraińskich żołnierzy; wsparcie wojskowe i finansowe – oświadczył Borrell, który w Brukseli wziął udział w konferencji Europejskiej Agencji Obrony.

    - Rosja systematycznie bombarduje infrastrukturę krytyczną. Nie mogą zdobyć terytorium – próbowali i zostali odparci, więc systematycznie niszczą kraj, chcą wpędzić miliony ludzi w zimno i ciemność – mówił Borrell.

  • 13:31

    Papież Franciszek w przypadającą w czwartek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlił się o pokój dla Ukrainy. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież mówił, że "z Bożą pomocą pokój jest możliwy, rozbrojenie jest możliwe".

    Zwracając się do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież powiedział, że uda się na modlitwę do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, a następnie na plac Hiszpański, by modlić się przed figurą Niepokalanej.

    - Proszę was, byście duchowo przyłączyli się do mnie w tym geście, wyrażającym synowskie oddanie naszej Matce, której wstawiennictwu zawierzamy powszechne pragnienie pokoju, zwłaszcza dla udręczonej Ukrainy, która bardzo cierpi - mówił Franciszek.

  • 12:55

    To jest nagroda dla Ukraińców, bo przywódca może być rzeczywiście wpływowy tylko wówczas, kiedy reprezentuje nie tylko siebie, ale wspólną wolę, wspólne marzenie, wspólny cel swojego narodu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości ogłoszenia przez portal Politico listy najbardziej wpływowych europejskich polityków. Zełenski zajął na niej pierwsze miejsce.

    Portal uhonorował Zełenskiego za zmianę wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej w momencie rosyjskiej inwazji na kraj, któremu przewodzi. W zestawieniu ujęto też 27 innych polityków, przedstawionych w trzech kategoriach.

    - Tak żyjemy na Ukrainie. Jesteśmy tak zjednoczeni, jak tylko to jest możliwe i dlatego jesteśmy silni. Jesteśmy skupieni na obronie niepodległości i dlatego osiągamy swoje cele – podkreślił Zełenski w wystąpieniu, które zostało opublikowane w czwartek w jego mediach społecznościowych.

    Ukraina, jak powiedział, stanęła przed groźbą "utraty wszystkiego". - I dlatego odnaleźliśmy siłę, by stać się najlepsi. Armia ukraińska, która broni nas wszystkich na bitewnych polach, jest najlepsza. Marjinka, Awdijiwka, Bachmut, Sołedar, Kreminna – zapamiętajcie te nazwy. Tam teraz trwa walka o wolność. Dla wszystkich nas w Europie – powiedział Zełenski.

  • 12:24

    Rrzekomo elitarna rosyjska 1. Gwardyjska Armia Pancerna poniosła ciężkie straty na Ukrainie i mimo wzmocnienia jej zmobilizowanymi rezerwistami pozostaje poniżej przewidzianego składu osobowego - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że elementy rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej prawdopodobnie zostały rozmieszczone wzdłuż linii obronnej w pobliżu miejscowości Swatowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy.

    "Elitarna jakoby jednostka poniosła ciężkie straty we wcześniejszych fazach wojny, w tym podczas wycofywania się z obwodu charkowskiego we wrześniu 2022 roku. Została teraz prawdopodobnie wzmocniona zmobilizowanymi rezerwistami, ale nadal pozostaje znacząco poniżej swojego usankcjonowanego stanu osobowego wynoszącego ponad 25 tys. żołnierzy" - napisano.

    Dodano, że Rosja ukończyła obecnie budowę systemu prawie ciągłych okopów na długości 60 km pomiędzy miejscowością Swatowe a granicą rosyjską, ale ich głębokość pozostaje niejasna.

    Zniszczona baza wojsk rosyjskich w miejscowości Swatowe

  • 11:32

    Misja ONZ ds. monitorowania praw człowieka na Ukrainie (HRMMU) udokumentowała zamordowanie 441 cywilów w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszystkie z tych zabójstw przypisano wojskom rosyjskim - zaznaczono w ogłoszonym w środę raporcie.

    Raport przedstawiła szefowa HRMMU Matilda Bogner. Wyliczone są w nim zbiorowe egzekucje i zabójstwa pojedynczych cywilów przez oddziały rosyjskie w północnej części Ukrainy w pierwszych sześciu tygodniach rosyjskiej inwazji, od 24 lutego do 6 kwietnia 2022 roku. Udokumentowano, w jaki sposób rosyjskie oddziały zabijały cywilów w ukraińskich miastach i wsiach w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim. Bogner powiedziała, że zbadane w raporcie egzekucje mogą stanowić zbrodnię wojenną.


    "Istnieją silne przesłanki, że doraźne egzekucje udokumentowane w tym raporcie mogą stanowić zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym zabijaniu"

  • 10:30

    Nawet wyselekcjonowani rosyjscy "obrońcy praw człowieka" nie zostali dopuszczeni do emisji na żywo. Spotkanie Władimira Putina z Radą Praw Człowieka było nagrane wcześniej, a rosyjskiego prezydenta zdradził zegarek – powiadomił kanał Możem Objasnit w Telegramie.

    Spotkanie anonsowane jako rozmowa z Putinem (w formacie online) nie było emitowane na żywo, lecz zostało nagrane wcześniej - pisze Możem Objasnit. "O 18.25 na zegarku Putina w kadrze nagrania jest godzina 18.05, a o 18.33 – godzina 18.13" – zauważył niezależny serwis.

    "Być może służba prasowa obawiała się, że rozmowa nawet z najposłuszniejszymi członkami Rady ds. Praw Człowieka przebiegnie niezgodnie z planem. Chociaż taka możliwość została zminimalizowana jeszcze w listopadzie, gdy Putin usunął z Rady kilka osób, nielojalnych wobec Kremla i nie dających się w pełni kontrolować" – pisze Możem Objasnit.

    Можем объяснить

    🎪 👀 Даже отфильтрованных правозащитников не пустили в прямой эфир. Встреча СПЧ с Путиным шла в записи — это видно по часам на руке президента. В 18.25 на часах Путина, попавших в кадр, можно было разглядеть стрелки, показывающие 18.05 (фото 1), а в 18.33 — тоже на 20 минут меньше, 18.13 (фото 2). Возможно, пресс-служба опасалась, что беседа даже с самыми послушными членами СПЧ пойдет не по плану, и кто-либо из них задаст несогласованный вопрос. Хотя такая возможность была сведена к минимуму еще в ноябре, когда Путин исключил из Совета своим указом нескольких человек, нелояльных Кремлю или не до конца подконтрольных. Исключенные и недопущение до встречи Екатерина Винокурова и Игорь Каляпин сказали «МО», что действительно хотели поднять острые темы, — в частности, о фашизации страны, но такой возможности им не дали.

  • 9:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski został najbardziej wpływowym politykiem Europy w rankingu sporządzonym przez portal Politico. Uhonorowano go za zmianę wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej w kontekście rosyjskiej inwazji na kraj, któremu przewodzi. W zestawieniu ujęto też 27 innych polityków, przedstawionych w trzech kategoriach.

    Wołodymyr Zełenski

  • 8:53

    Ze zdjęć satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej Diagilewo w obwodzie riazańskim wynika, że po ataku drona z płyty lotniska usunięto dziesięć bombowców, w tym jeden, który został uszkodzony – powiadamia Ukrainska Prawda, powołując się na dziennikarza Marka Krutowa.

    Krutow, dziennikarz rosyjskiej redakcji Radia Swoboda, opublikował na Twitterze zdjęcia satelitarne, informując, że z płyty zniknął uszkodzony samolot oraz jeszcze dziewięć maszyn.

  • 8:00

    Władimir Putin przygotowuje Rosjan na długotrwałą wojnę w celu podbicia Ukrainy, porównuje się do rosyjskiego cara Piotra I – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną. Ośrodek zwraca też uwagę, że Rosjanie prawdopodobnie dostosowali irańskie drony do zimowych warunków.

    Analizując środowe wystąpienie Putina na spotkaniu z rosyjską Radą Praw Człowieka, ISW wskazuje, że zapowiedział on, iż wojna może być "długotrwałym procesem". Prezydent Rosji podkreślał, że w efekcie "specjalnej operacji wojskowej", jak Moskwa nazywa swoją agresywną wojnę, kraj ten uzyskał zdobycze terytorialne i porównywał się z carem Piotrem I Wielkim, który "również walczył o dostęp do Morza Azowskiego".


    "To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina na Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny na Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów"

  • 6:31

    W czwartek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Ministrowie będą rozmawiać m.in. o strefie Schengen, azylu i migracji, agresji Rosji na Ukrainę i odporności infrastruktury krytycznej.

  • 5:20

    Wysłałem list do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella, w którym wnioskowałem o poszerzenie zakresu sankcji UE przeciwko Rosji o surowe ograniczenia nałożone na przemysł produkcji rakiet i wszystko, co służy do wystrzeliwania śmiercionośnych pocisków na Ukrainę - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

    "Następny pakiet sankcyjny, zaproponowany przez Komisję Europejską, zawiera kilka istotnych punktów, na które Ukraina od dawna zwracała uwagę. Chodzi m.in. o restrykcje przeciwko większej liczbie rosyjskich banków oraz uniemożliwienie nadawania kolejnym rosyjskim kanałom propagandowym. (...) Rosja musi (też jednak) zostać całkowicie pozbawiona możliwości uderzania w cywilną infrastrukturę krytyczną Ukrainy" - zadeklarował Kułeba.

  • 4:34

    Instytut Badań nad Wojną: Prezydent Rosji Władimir Putin ustala warunki dla przedłużającej się inwazji na Ukrainę. Putin przygotowuje Rosjan do przedłużającej się wojny, której celem jest podbój dodatkowych terytoriów Ukrainy.

  • 4:29

    Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld dolarów od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo w sądzie w sprawie ukraińskich aktywów skradzionych przez Rosję na Krymie - poinformował w środę w wypowiedzi wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 4:29

    Kanada i Holandia złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa, poinformował sekretariat Trybunału.

  • 4:29

    Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który stwierdził, że ryzyko wojny nuklearnej wzrosło.

    - Jest sprzeczna z twierdzeniami, które słyszeliśmy ze strony rosyjskich oficjeli, nawet w ostatnich tygodniach, potwierdzających bardzo prostą zasadę, że wojna jądrowa nie powinna być nigdy toczona i nie może zostać przez nikogo wygrana - powiedział Price podczas briefingu prasowego.

  • 4:29

  • 4:28

    Białoruś przemieszcza wojska i sprzęt wzdłuż granicy z Ukrainą - podały oficjalne media w Mińsku. Powodem tej decyzji - według agencji BiełTA - jest "zagrożenie terrorystyczne".

  • 4:28

    Na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego obecnie przebywa do 300 tysięcy mieszkańców - poinformował szef zaporoskiej obwodowej administracji Ołeksandr Staruch.

    Urzędnik przekazał, że na kontrolowanym (przez wojska ukraińskie) terytorium regionu mieszka około 700-750 tysięcy osób. Rosja okupuję około 60 procent obwodu zaporoskiego w Ukrainie.

  • 4:27

    Ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły 1888 ukraińskich miast i wsi spod rosyjskiej okupacji – powiedział w przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak stwierdził, podobna liczba miejscowości wciąż znajduje się pod kontrolą rosyjskich wojsk.

    - Oznacza to, że teraz na polu bitwy w Ukrainie decydują się losy milionów ludzi. Miliony, które można uratować. Nie mamy prawa pozostawiać ani jednego z naszych ludzi pod rosyjską okupacją. I w rosyjskich obozach filtracyjnych, gdzie tysiące osób zaginęło. I na terytorium Rosji, gdzie siłą deportowano setki tysięcy Ukraińców – powiedział Zełenski.

Autorka/Autor:asty, momo, tas

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TELEGRAM

Tagi:
Raporty: