Media: Rosja przerzuciła na Białoruś uzbrojenie. Trafi pod Baranowicze w graniczącym z Polską obwodzie

Aktualizacja:
Autor:
momo,
ft,
pp//now
Źródło:
TVN24, PAP

Poniedziałek jest 278. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Rosja przerzuciła na Białoruś transport sprzętu wojskowego, w tym 15 rakietowych systemów przeciwlotniczych Tor-M2, który docelowo trafi pod Baranowicze - poinformował niezależny portal Zerkalo.io. Miejscowość ta leży w sąsiadującym z Polską obwodzie brzeskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:57

  Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż ponad 80 precyzyjnych pocisków rakietowych Finlandii za łączną kwotę 323 mln dolarów - ogłosił Departament Stanu.

  Fiński rząd chce nabyć 40 pocisków taktycznych i 48 bomb kierowanych, aby wyposażyć swoją flotę myśliwców powietrznych. Zakup tej wrażliwej broni musiał wcześniej zostać zatwierdzony przez rząd amerykański.

  W pakiecie dla Finlandii są rakiety AIM 9X Block II, znane jako "Sidewinder", naprowadzane na podczerwień pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, produkowane przez firmę Raytheon, a także AGM-154 JSOW - precyzyjne unoszące się w powietrzu bomby kierowane średniego zasięgu, umożliwiająca prowadzenie ognia z bezpiecznej odległości, również produkowane przez firmę Raytheon.

 • 4:40

  - Po pierwsze, będziemy nadal dostarczać siłom zbrojnym Ukrainy środki, broń, zdolności i szkolenia, których potrzebują, aby odnosić sukcesy na polu bitwy - oznajmił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

  - Po drugie, współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, a już na pewno współpracujemy wewnętrznie z innymi agencjami administracji, aby zapewnić Ukraińcom części zamienne, sprzęt, transformatory: to, czego potrzebują do odbudowy działania jej systemów energetycznych i przywrócenia zasilania - dodał przedstawiciel Białego Domu.

 • 4:38

  Stany Zjednoczone, a także sojusznicy i partnerzy będą nadal czynić starania, aby zapewnić Ukraińcom wszystko, czego potrzebują do odbudowania zniszczonej infrastruktury - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

 • 4:30

  ISW: Ostatnie informacje o rosyjskich zdobyczach wokół Bachmutu nie zapowiadają szybkiego okrążenia miasta. Rosyjscy blogerzy skrytykowali decyzję ministerstwa obrony Rosji o nałożeniu surowych ograniczeń celnych na import towarów podwójnego zastosowania.


 • 2:15

  Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, a w przyszłym roku utrzyma lub nawet zwiększy wartość pomocy dla tego kraju. Wyjaśnił, że broniąc Ukrainy, Wielka Brytania broni także siebie, a reakcja na rosyjską agresję pokazała, że twierdzenia o słabości Zachodu okazały się nieprawdziwe.

  Wskazał, że wspólne wyzwania związane z tą agresją odnowiły relacje z Unią Europejską, ale nie oznacza to dostrajania się do unijnych regulacji i zapewnił, że pod jego przywództwem Wielka Brytania nigdy nie będzie się dostosowywać do prawa UE.

  - Zamiast tego będziemy rozwijać pełne szacunku, dojrzałe relacje z naszymi europejskimi sąsiadami w zakresie wspólnych kwestii, takich jak energia i nielegalna migracja - zaznaczył.

 • 1:01

  Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.

 • 0:09

  Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie, by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd użyta tylko raz - donosi Agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

 • 0:04

 • 22:32

  Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko i szef resortu gospodarki Francji Bruno Le Maire podpisali w poniedziałek porozumienie, na mocy którego Kijów otrzyma 100 mln euro kredytu od Francuskiej Agencji Rozwoju - poinformował na swych stronach ukraiński rząd.

  Kredyt ten zasili budżet państwa, a pochodzące z niego środki będą mogły być przeznaczone na wszelkie priorytetowe wydatki poza nakładami na obronność.

  "Jesteśmy wdzięczni rządowi Republiki Francuskiej za wsparcie Ukrainy (...). Fundusze to pozwolą nam utrzymać efektywną administrację państwową" - powiedział Marczenko, cytowany w rządowym komunikacie.

 • 22:10

  W miastach Dniepr i Krzywy Róg słychać eksplozje - podała w poniedziałek wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Agencja UNIAN informuje zaś, że w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim i charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

  Doniesienia o eksplozjach w Dnieprze i Krzywym Rogu napłynęły niemal jednocześnie. W Dnieprze odgłosy wybuchów słychać było dwukrotnie - podaje Interfax-Ukraina.

  Powołując się na doniesienia publikowane w serwisach społecznościowych, agencja UNIAN podała, że odgłosy eksplozji słychać było też w Połtawie, mieście w środkowej części Ukrainy.

 • 22:08

  Szefowie dyplomacji przypomnieli, że kraje nordyckie i bałtyckie okazały Ukrainie znaczne wsparcie polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne. Czyniły tak od samego początku inwazji rosyjskiej. "Będziemy dalej współpracować, by zapewnić zdolność Ukrainy do obrony jej niepodległości i integralności terytorialnej" - czytamy w komunikacie.

  Ministrowie podkreślili, że odpowiedzialność za spowodowane wojną cierpienia ludności cywilnej ponosi wyłącznie Rosja. Podkreślili, że ataki rosyjskie na ukraińską infrastrukturę krytyczną, w tym obiekty energetyczne, mają na celu "terroryzowanie ludności cywilnej" i stanowią zbrodnię wojenną. Zaapelowali o wsparcie międzynarodowe na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, by chronić infrastrukturę cywilną.

  "Silna, niepodległa i dobrze prosperująca Ukraina ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa europejskiego" - podkreślili szefowie dyplomacji. Zapewnili o swym wsparciu dla integracji europejskiej Ukrainy i działań na rzecz liberalizacji handlu z tym krajem. Podkreślili, że "każdy kraj ma suwerenne prawo do wybrania swoich własnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa".

 • 21:59

  "Zgadzamy się, że należy dalej obciążać kosztami ekonomicznymi Rosję i inne kraje, osoby czy podmioty zapewniające wsparcie dla agresywnej wojny Rosji. Powtarzamy, że konieczne jest wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji i zapewnienie, by środki te były silne i skuteczne. Główne dochody Rosji z eksportu muszą zostać odcięte, aby nie mogły dłużej zasilać wojny przeciwko Ukrainie" - zaapelowali szefowie MSZ Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Szwecji i Ukrainy w komunikacie po poniedziałkowej wizycie ministrów w Kijowie.

  "Powinniśmy nadal podwyższać koszty, jakie płaci Rosja, dopóki ostatni z żołnierzy rosyjskich nie opuści terytorium Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową i póki nie ustanie agresja rosyjska" - głosi wspólne oświadczenie, opublikowane na stronie MSZ w Kijowie.

 • 21:42

  Szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Kijowie o największym w relacjach obu krajów pakiecie pomocy dla Ukrainy. Będą to systemy obrony przeciwlotniczej i fundusze w wysokości 270 mln euro.

  - Przywieźliśmy największy w historii naszych relacji pakiet pomocy - powiedział Billstroem na konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą. Szwedzki minister, którego cytuje agencja Ukrinform, wymienił m.in. systemy obrony przeciwlotniczej, amunicję, środki transportu i wyposażenie zimowe. Wyraził przekonanie, że dzięki pomocy finansowej Ukraina zakupi potrzebne jej wyposażenie na rynkach międzynarodowych.

  Billstroem złożył wizytę w Kijowie wraz z sześcioma ministrami spraw zagranicznych krajów nordyckich i bałtyckich: Finlandii, Islandii, Norwegii, Estonii, Litwy i Łotwy. Poniedziałkowe rozmowy ministrów w Kijowie poprzedziły rozpoczynające się we wtorek w Bukareszcie dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

 • 21:18

  Rosja przerzuciła na Białoruś transport sprzętu wojskowego - w tym 15 rakietowych systemów przeciwlotniczych Tor-M2 - który docelowo trafi pod Baranowicze na Białorusi - poinformował w poniedziałek niezależny portal Zerkalo.io. Baranowicze leżą w sąsiadującym z Polską obwodzie brzeskim.

  Portal Zerkalo.io powołuje się na doniesienia opublikowane na serwisie Telegram, na kanale Belzhd_live, publikującym doniesienia z branży kolejowej. Kanał ten podał, że drogą kolejową dotarł w poniedziałek na Białoruś duży eszelon ze sprzętem wojskowym. Prócz co najmniej 15 systemów rakietowych Tor-M2 przewieziono dziesięć jednostek sprzętu inżynieryjnego.

  Skład ze sprzętem wyjechał ze stacji kolejowej Jejsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji, a w poniedziałek przybył do Orszy, na wschodzie Białorusi. Eszelon - według kolejarzy - zmierza do stacji kolejowej Lesnaja na południowy zachód od Barnowicz.

  Zerkalo.io cytując doniesienia Belzhd_live podał, że nie jest to ostatni transport systemów Tor-M2 przewożony na Białoruś. Zaznacza, że we wrześniu kolejarze informowali, iż koleje szykują się do masowego przyjmowania składów z Rosji.

 • 19:46

  Wskutek nieustannych przerw w dostarczaniu elektryczności oraz w obliczu nowych zagrożeń władze Kijowa otwierają kolejne ogrzewalnie, a mieszkańcy stolicy Ukrainy wymyślają nowe rozwiązania na przetrwanie zimy.

  Na stronie kijowskiej Rady Miasta pojawiła się mapa ogrzewalni z podstawowymi informacjami o tym, ile osób jednocześnie może przyjąć dany punkt, co jest w nim dostępne, czy dysponuje pomieszczeniem, w którym można zjeść, czy jest tam oddzielne pomieszczenie dla rodziców z dziećmi oraz czy jest możliwość przyjęcia osób niepełnosprawnych. Obecnie takich miejsc w Kijowie jest ok. 500.

  Ogrzewalnie są otwierane w szkołach i przedszkolach (które obecnie nie pełnią swoich podstawowych funkcji), punktach odbioru sklepów internetowych oraz spółdzielniach mieszkaniowych.

 • 18:42

  Dla Rosjan gwałty i przemoc seksualna są kolejnym instrumentem prowadzenia wojny, bardzo otwarcie o tym opowiadają, bo czują, że mogą uniknąć odpowiedzialności - mówiła w poniedziałek w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

  - Przemoc seksualna to najokrutniejszy, najbardziej zwierzęcy sposób udowodnienia panowania nad kimś. A ofiarom tego rodzaju przemocy trudno jest zeznawać w czasach wojny, bo nikt nie czuje się bezpiecznie. Istnieje niebezpieczeństwo i obawiają się, że wojsko może wrócić i zrobić to ponownie - mówiła Zełenska w czasie odbywającej się w Londynie dwudniowej konferencji w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI).

  Przyznała, że trwających dochodzeń czy postawionych już oskarżeń w związku z przemocą seksualną, której dopuszczają się rosyjscy żołnierze na Ukrainie, nie ma zbyt wiele, ale zauważyła, że "największym sukcesem jest to, że śledztwo, stawianie zarzutów, udowadnianie winy oraz poszukiwanie tych, którzy popełnili te zbrodnie, dzieje się w trakcie konfliktu wojennego, a nie po".

 • 17:49

 • 17:32

  - W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami tego, jak prezydent Putin popełnił poważny błąd strategiczny. Nie docenił siły ukraińskiego narodu, ukraińskich sił zbrojnych i ukraińskiego przywództwa politycznego. Myślał, że zdobędzie Kijów w ciągu kilku dni. Tymczasem, ukraińskie wojska najpierw odepchnęły armię rosyjską na północy, a następnie na wschodzie i południu. Naszym zadaniem jest wspieranie Ukrainy - powiedział Stoltenberg.

  - Prawdopodobnie w którymś momencie wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, ale wynik tych negocjacji zależy od sytuacji na polu bitwy. Wspieramy Ukrainę, bo wiemy, że wygrana prezydenta Putina będzie tragedią dla ukraińskiego narodu. Ale również dlatego, że świat stałby się wówczas mniej bezpieczny. Byłby to sygnał dla prezydenta Putina i innych autorytarnych władców, że dzięki użyciu siły militarnej i pogwałceniu prawa międzynarodowego - jak to robi prezydent Putin na Ukrainie - mogą osiągnąć swoje cele - ocenił.

 • 16:58

  Stoltenberg mówił również, że "członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu". - Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie. (...) Jeśli spojrzymy na mapę, to dla każdego będzie jasne, że nasze zdolności do wzmacniania wschodniej flanki, zwłaszcza krajów bałtyckich, ale też Polski, będą lepsze, jeśli Finlandia i Szwecja będą pełnoprawnymi członkami Sojuszu - dodał.

 • 16:56

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył w poniedziałek do Bukaresztu w Rumunii, gdzie od wtorku będzie brał udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W poniedziałek spotkał się już z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

 • 16:35

  Stoltenberg: musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainę.

 • 16:30

  Sekretarz generalny NATO: inwestowanie w obronność jest szczególnie ważne w czasie, gdy mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokoleń.

 • 16:29

  Stoltenberg: Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać. Zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły.

 • 16:29

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: Władimir Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie.

 • 16:22

  Dostawy broni i pomoc finansową dla Ukrainy, a także sankcje wobec Rosji omówili w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal i szefowie MSZ siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich: Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji.

  "Głównymi tematami naszego spotkania było: uzbrojenie, finanse i sankcje wobec agresora. (...) Znaczną uwagę zwróciliśmy także na sferę energetyczną i ostrzeliwanie przez Rosję naszej infrastruktury krytycznej" - napisał Szmyhal w komunikacie w serwisie Telegram.

  Zapewnił o wdzięczności Kijowa za pomoc okazaną przez kraje nordyckie i bałtyckie w kwestii wyposażenia energetycznego. "Wsparcie to pomaga Ukraińcom zachować niezłomność i kontynuować opór przeciw barbarzyńskiej agresji rosyjskiej" - napisał szef rządu.

  Poniedziałkowy przyjazd do Kijowa ministrów spraw zagranicznych siedmiu państw był najliczniejszą taką wizytą w Ukrainie od początku obecnej wojny. Poniedziałkowe rozmowy poprzedziły rozpoczynające się we wtorek w Bukareszcie dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

 • 15:28

  Podkreślił, że sama groźba gwałtu i przemocy seksualnej jako broni wojennej lub jako części następstw wojny powinna łączyć się z natychmiastowym międzynarodowym potępieniem oraz szybkimi działaniami w celu powstrzymania tych ataków, zanim do nich dojdzie.

  - Dziś stoimy w solidarności z ofiarami, zdeterminowani, by wymierzyć sprawiedliwość. I dziś chcę wysłać jednoznaczną wiadomość do tych, którzy nakazują, pozwalają lub dopuszczają się przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt: to nie jest walka, to nie jest siła, to jest tchórzostwo. Nie spoczniemy w wysiłkach, aby chronić te potencjalne ofiary i ścigać sprawców - zapewnił szef brytyjskiej dyplomacji.

 • 15:27

  Przemoc seksualna związana z konfliktami jest moralnie odrażająca, jest nielegalna, a jednak wciąż ma miejsce na całym świecie. Naturalnie i słusznie czujemy wstręt do idei ataków chemicznych lub biologicznych w czasie wojny. A dzięki naszym konwencjom i traktatom - oraz sile opinii światowej - broń ta oznacza ogromną eskalację i wymaga międzynarodowej reakcji. Przemoc seksualna w konflikcie jest równie niemoralna. Jest to wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i powinno być linią, która nigdy nie jest przekraczana - oświadczył w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly, otwierając w Londynie konferencję poświęconą tej kwestii.

 • 15:00

  Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami. Życzyłbym sobie, by Unia Europejska podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • 14:43

  W lesie w pobliżu okupowanej miejscowości Nowa Kachowka na południu Ukrainy znaleziono ciała ojca i jego 19-letniego syna, uprowadzonych przed kilkoma dniami przez rosyjskie wojska. Ojciec był duchownym miejscowej wspólnoty ewangelickiej - poinformowała agencja UNIAN.

 • 13:32

  - Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. - Dobrze wiadomo, kogo potępiam - stwierdził.

  Papież odniósł się do pytania o kłopoty ze zrozumieniem jego stanowiska wobec wojny na Ukrainie, które może być odbierane jako niechęć do bezpośredniego krytykowania Rosji za jej agresję.

  - Kiedy mówię o Ukrainie, mówię o ludziach, którzy są udręczeni. Jeśli ludzie są udręczeni, jest ktoś, kto ich dręczy. Gdy mówię o Ukrainie, mówię o okrucieństwie, bo mam dużo informacji o wojskach, które wkraczają - wyjaśnił.

 • 13:26

  Ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makejew zaapelował do Niemiec o dostarczenie do jego kraju sprzętu zapobiegającego przerwom w dostawie prądu, m.in. generatorów. Zaapelował też o dostawy broni.

  - Niemiecka broń ratuje życie - oświadczył w wywiadzie dla telewizji ARD i ZDF.

 • 13:24

  Rosyjscy rezerwiści wysłani na front w Ukrainie nie mają tam nawet chleba, dlatego są zmuszeni gotować kukurydzę, którą znaleźli na polach - powiadomiły rodziny wojskowych w rozmowie z niezależnymi mediami. Ich relacje przytoczyło Radio Swoboda.

 • 13:18

  Przez całą okupację lekarze szpitala w Chersoniu ukrywali małych wychowanków domu dziecka, by uchronić ich przed deportacją do Rosji – podał rosyjski niezależny portal Meduza.

 • 13:03

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal: Kontynuujemy walkę o nasze wspólne wartości i pokój. Spotkałem się dzisiaj w Kijowie z ministrami spraw zagranicznych Estonii, Łotwy, Litwy, Islandii, Norwegii, Finlandii i Szwecji. Omówiliśmy zaostrzenie sankcji, odbudowę infrastruktury energetycznej i wsparcie finansowe. Wezwałem do wsparcia aspiracji euroatlantyckich Ukrainy.

 • 12:48

  Pentagon rozważa propozycję Boeinga, aby dostarczyć Ukrainie tanie, małe, precyzyjne bomby GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), montowane na licznie dostępnych rakietach, co pozwoliłoby Kijowowi uderzać daleko za rosyjskimi liniami obrony - podał Reuters.

 • 11:58

  Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch złożył wizytę w zachodniej Ukrainie, gdzie spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej i katolickiej. - Jestem pod wrażeniem ich determinacji na rzecz obrony kraju przed rosyjskim najeźdźcą - przekazał Polskiej Agencji Prasowej.

 • 11:46

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło w Ukrainie czterech cywilów, a 11 osób odniosło obrażenia - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 11:41

  Rada Unii Europejskiej podjęła jednogłośną decyzję o dodaniu naruszania sankcji do unijnego wykazu przestępstw. To pierwszy krok do umożliwienia w przyszłości konfiskowania aktywów osób i podmiotów obchodzących sankcje i skazanych za to prawomocnym wyrokiem.

 • 11:38

  Polska chce, aby decyzji o wprowadzaniu limitu na cenę rosyjskiej ropy towarzyszył kolejny pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – wynika ze źródeł PAP. Rozmowy w tej sprawie trwają w Brukseli. Polska czeka na propozycję kolejnego pakietu ze strony Komisji Europejskiej.

 • 11:05

  Pracujemy nad tym, by jak najszybciej przeciwdziałać skutkom rosyjskich ataków na naszą infrastrukturę energetyczną i przywracać dostawy elektryczności, ale musimy być przygotowani na to, że awaryjne wyłączenia prądu w Kijowie mogą potrwać nawet do wiosny - powiadomił mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

 • 11:02

  Putin bombarduje Ukrainę, próbując zrobić z niej czarną otchłań bez światła, elektryczności i ciepła - alarmował w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie pomocy rozwojowej.

 • 10:34

  Trwająca od ponad dziewięciu miesięcy wojna nie osłabiła znacząco potencjału militarnego Rosji, jej siły zbrojne odbudują się raczej prędzej niż później i osiągną poziom sprzed agresji przeciwko Ukrainie lub wręcz go przewyższą - ostrzegł minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

 • 10:27

  To ważny gest ku czci ofiar zbrodni rosyjskich, za które Rosja powinna być pociągnięta do odpowiedzialności - ocenił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który odniósł się do nadania ciągowi pieszo-rowerowemu wzdłuż ulicy Belwederskiej przy ambasadzie Federacji Rosyjskiej nazwy Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji.

 • 10:26

  Rosyjscy żołnierze wycofani do Melitopola z wyzwolonej przez ukraińskie wojska zachodniej części obwodu chersońskiego dopuszczają się w tym mieście gwałtów, szabrownictwa i rozbojów - powiadomił ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 10:22

  O wyjściu na dyżur bojowy na Morzu Czarnym rosyjskiego okrętu rakietowego uzbrojonego w pociski manewrujące Kalibr i ryzyku nowych ataków rakietowych powiadomiła rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  - Początek nowego tygodnia może przynieść nowe rosyjskie ataki rakietowe – przekazała Humeniuk w ukraińskiej telewizji, cytowana przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

  - Na Morzu Czarnym pierwszy raz od kilku dni pojawił się na dyżurze bojowym okręt rakietowy. To nawodny okręt rakietowy, przenoszący osiem rakiet Kalibr – powiedziała rzeczniczka.

  Dodała, że oprócz tego inne okręty uzbrojone w rakiety znajdują się w bazach i "mogą zostać włączone do służby w ciągu kilku godzin".

 • 9:51

  Często słyszeliśmy w ostatnich miesiącach z Berlina, że są jakieś umowy w NATO, że na przykład nie wolno przekazywać Ukrainie ciężkiego sprzętu czy czołgów. To absolutna nieprawda, takich umów nie ma. Przekazanie Patriotów to kwestia umowy Berlina i Kijowa - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

 • 9:50

 • 8:23

  Mimo, że Chersoń został wyzwolony 11 listopada przez siły ukraińskie, nadal jest codziennie ostrzeliwany przez rosyjską artylerię - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, tylko 24 listopada wskutek ataków zginęło 10 osób, a 27 listopada odnotowano w tym rejonie 54 ostrzałów, co jest najwyższą liczbą w ostatnim czasie.

  "Miasto jest narażone, ponieważ pozostaje w zasięgu większości systemów artyleryjskich Rosji, które ostrzeliwują je obecnie ze wschodniego brzegu Dniepru, z tyłów nowo skonsolidowanych linii obronnych. Wiele zniszczeń w Chersoniu jest prawdopodobnie wynikiem użycia przez Rosję różnych wyrzutni rakietowych, głównie systemów BM-21 Grad" - napisano.

 • 8:07

  Wojska rosyjskie na lewym brzegu Dniepru liczą się z możliwością sforsowania rzeki przez siły ukraińskie i kontrofensywy w tym regionie. Według Instytutu Studiów nad Wojną Rosjanie zamierzają się skupić na obronie swoich linii komunikacji na południu Ukrainy, w tym z Zaporoża na Krym.

  "Armia rosyjska ewidentnie uważa, że siły ukraińskie mogą przekroczyć rzekę Dniepr i przystąpić do kontrofensywy na wschodzie obwodu chersońskiego (lewy brzeg Dniepru), potencjalnie zagrażając krytycznym połączeniom logistycznym rosyjskich wojsk pomiędzy (zaanektowanym) Krymem i południową częścią Ukrainy” – ocenił w najnowszym raporcie amerykański ISW.

  Według analityków siły rosyjskie ewidentnie nie widzą możliwości powstrzymania sforsowania Dniepru przez stronę ukraińską, ani nie uważają za priorytet działań obronnych, by takie działania powstrzymać – wnioskował ISW po przeanalizowaniu dostępnych wizualnych danych na temat rosyjskich umocnień w regionie. Według ośrodka rosyjskie plany umożliwiają stworzenie mocnych ukraińskich pozycji na lewym brzegu.

  "Rosjanie umacniają swoje pozycje wzdłuż kluczowych tras komunikacji na wschodzie obwodu chersońskiego do obrony przed potencjalną przyszłą kontrofensywą ukraińską" - napisał ISW.

 • 7:29

  Wszyscy miejscowi kolaboranci, którzy współpracowali dotąd z rosyjskimi okupantami, opuścili miasto Nowa Kachowka na południu Ukrainy. Pomocnicy wroga uciekli w obawie przed rychłym wyzwoleniem miejscowości przez ukraińskie wojska - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.

  Na wyjazd z miasta zdecydowali się nie tylko przedstawiciele samozwańczych "władz" z nadania Moskwy, ale też wszystkie osoby zaangażowane w działania pacyfikacyjne, czyli zastraszanie lokalnych mieszkańców i zmuszanie ich do lojalności wobec agresora - czytamy na łamach serwisu.

 • 7:27

  Ponad 50 ukraińskich dzieł sztuki zostało potajemnie przetransportowanych samochodami ciężarowymi z bombardowanego Kijowa do stolicy Hiszpanii Madrytu, gdzie zostaną zaprezentowane na wystawie w muzeum Thyssen pt. "W oku huraganu. Awangarda na Ukrainie 1900-1930".

 • 6:26

  W Chersoniu przywrócono prąd dla 17 procent użytkowników - powiadomiły władze lokalne. Po wyzwoleniu 11 listopada w mieście w ogóle nie było elektryczności, a według władz Rosjanie "całkowicie zniszczyli infrastrukturę energetyczną" przed odwrotem swoich wojsk.

 • 6:22

  - Nadchodzący tydzień może być tak samo ciężki, jak ten, który się kończy. Nasze Siły Obrony przygotowują się. Przygotowuje się całe państwo. Opracowujemy wszystkie scenariusze, w tym - z naszymi partnerami - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

 • 6:20

  Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestaną, dopóki będą mieć rakiety - powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - Wiemy to na pewno. I dopóki będą mieć rakiety, nie uspokoją się - dodał Zełenski w nagraniu opublikowanym w Telegramie.

 • 5:28

  Tylko 3 proc. rosyjskich ataków trafiło w cele wojskowe - powiedział w niedzielę Jewhen Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, cytowany przez portal The Kyiv Independent.


  "Jak wszyscy terroryści, Rosjanie celują w obiekty cywilne"


  Do tej pory Rosja zaatakowała około 32 000 obiektów cywilnych i ponad 700 obiektów infrastruktury krytycznej. Według raportu internetowej gazety Ekonomiczna Prawda ponad 2,4 miliona mieszkań Ukraińców zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych w wyniku wojny, poinformował The Kyiv Independent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo, ft, pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości